2.6.28.16 Çekirdek Güncellemesi Sonrası Menu.Ist Düzenlemesi Sorunu

Başlatan simislov, 22 Ekim 2009 - 14:52:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

simislov

Ubuntu 9.04 kullanmaktayım.

Bugün 2.6.28.16 çekirdek güncellemesi sırasında yeni önyükleyici (Boot) sistemine geçildiği ve bu yüzden menu.ıst listesinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini bildiren bir uyarı ile karşılaştım.

İngilizcem çok iyi olmadığı için uyarı yazısını yanlış aktarmış olabilirim.

Uyarı yazısının altındaki seçeneklerden yanlışlıkla şimdiki menu .ıst dosyasını koru seçeneğini işaretlemişim.

Bu yüzden güncelleme sonrası bilgisayarı yeniden başlattığımda, grub ekranında 2.6.28.16 çekirdeğinin görünmediğini fark ettim.

Ayrıca menu.ıst listesi de eski şekliyle durmaktaydı.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Saygılar.
Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

ironic

Menu.lst dosyana elle ekleme yaptın mı?

uname -r

ve

cat /boot/grub/menu.lst

çıktıları nedir?

simislov

Alıntı yapılan: ironic - 22 Ekim 2009 - 18:43:55
Menu.lst dosyana elle ekleme yaptın mı?

ironic,

Menu.Ist dosyasına elle ekleme yapıp yeni çekirdeği kullanmaya başladım.

Ancak benim asıl öğrenmek istediğim, güncelleme sırasında sunulan seçeneklerden , şimdiki menu .ıst dosyasını koru seçeneğini seçmiş olmamın ileride yani 9.10'a yükseltme yaparken bir sorun oluşturup oluşturmayacağıdır.

Çünkü bunun dışında 5 ayrı seçenek bulunmaktaydı.

localhost

Ubuntu 9.10 Yükseltme yerine yeniden kurulum yaparsaniz sizin icin daha iyi olur. Ubuntu 9.10 da Grub2 iki bazi paketlerde kökten degisiklikler var. Bunlar sorun yaratabilir.
Linux LPIC1 - MCSA

simislov

Alıntı yapılan: localhost - 22 Ekim 2009 - 19:00:22
Ubuntu 9.10 Yükseltme yerine yeniden kurulum yaparsaniz sizin icin daha iyi olur. Ubuntu 9.10 da Grub2 iki bazi paketlerde kökten degisiklikler var. Bunlar sorun yaratabilir.

localhost,

Kota sorunu nedeniyle yeniden kurulum yapmayı düşünmüyorum.

Güncelleme yolu ile kurulumdan sonra sorunlar yaşarsam o zaman yeniden kurulumu düşünebilirim.

ironic

Yükseltme boyutunun indireceğin iso dosyasından küçük olacağını sanmıyorum. Hatta daha yüksek olabilir.  Ubuntu Cd isteğinde bulunduysan resmi CD' yi bekle bence.

localhost

Kesin demeyim ama sorun yasarsiniz gibi geliyor. +@ironic`in önerisinide dikkate almalisiniz. Dosya boyutu en az 1 Cd boyutunda olabilir.
Linux LPIC1 - MCSA

foma

Alıntı yapılan: ironic - 22 Ekim 2009 - 21:42:24
Yükseltme boyutunun indireceğin iso dosyasından küçük olacağını sanmıyorum. Hatta daha yüksek olabilir.  Ubuntu Cd isteğinde bulunduysan resmi CD' yi bekle bence.

Evet katılıyorum. Biraz önce 936 mb indirilmesi gerekiyor dedi bende.

Düzeltme: 35 mb'lık 9.04 güncellemesi yaptıktan sonra 9.10'a geçmek için 964 mb dedi. Akşam akşam 30 mb daha zarara girdik iyi mi

Düzeltme2: Tekrar düşündüm de 30 değil 60 mb zarardayım :)
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

simislov

Durunuz yahu hepiniz birden üzerime gelmeyiniz. ;D

Kota sorunu derken, bu ay kotayı yükseltme yapmayı düşündüğüm için fazla kullanmamıştım.

O yüzden rahatım, yoksa 900 MB'ı yükseltme yapmak için kullanmak akıl kârı değil tabii ki.