Bir düş sandıydım, ubuntuyla mümkünmüş... (Enter'dan sonra alt satıra geçmek)

Başlatan xwes, 11 Haziran 2010 - 12:09:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Düzenlemeye çalıştığım çoook uzun bir dosyam var. Aylardır uğraşıyorum ve halen bitmedi. Bu metin dosyasında her satırı okuyup hataları düzeltmektir benim işim. Fakat beni sıkan bir durum vardı: satırları düzenleyerek sayfanın en altına geldiğimde her defasında elini mouse'a götürüp sayfayı biraz aşağı kaydırmam gerekiyordu. Tamam bu basit bir şey ama sürekli yapmak zorunda olduğunuzda hızınızı hissedilir ölçüde yavaşlatabiliyor. Neyse, arkadaşıma dedim ki "keşke bir yazılım olsa, ben her bir satırı düzenleyip enter'a bastığımda kendisi otomatik olarak sayfayı bir satır aşağı kaydırsa." böyle bir yazılım bilip bilmediğini sordum windowsta filan. Bilmiyordu, hiç duymamıştı o da. Belki de vardır.
Sonra zaten bu işte kullanmakta olduğum kate'in ayarlarını kurcalamaya koyulunca böyle bir özelliği olduğunu hayret ve sevinç ile fark ettim. Şimdi bu şekilde yapıyorum işimi ve bayağı rahatladı :)

(Bu özelliği etkinleştirmek için:
-Kate'i açın.
-Settings>Configure kate yoluna tıklayın
-Editing sekemsinden, Cursor & Selection alt sekmesine geçin.
-Burada "Autocenter cursor (lınes) değerini sıfırdan farklı bir sayı olarak değiştirin. Mesela 15 yapın")

heartsmagic

Küçücük bir şey ama insanı ne kadar da mutlu ediyor değil mi? :)
Teşekkürler @xwes. Aslında konunun burada kalması içime sinmiyor. Şöyle daha güzel bir bölüme taşıyalım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Evet @heartsmagic geçekten çok mutlu oldum. (Taşıma için de teşekkürler)

alquirel

eee, bir yanda "dur bütün özellikleri hemen koymayalım da sonraki sürümleri satabilelim" diyen, bunu derken de hayal gücünü iyice körelten bir topluluk
diğer yanda da ...
aslında bu yanı anlatmaya gerek yok. bu yana geçtiğimden beri elimi attığım her yerden bir özellik çıkıyor. @xwes düşün artık benim mutluluğu. :)
bu yanın ulvi özelliğini klavyeye, fareye her dokunuşta yaşanan mutlulukla anlamak da apayrı bir nasip açıkçası ...

xwes

@alquirel, o yan bu yan demişsin ya kendimi "öte taraf"a geçmiş gibi hissettim ya da ermiş gibi :) Şaka bi yana

alquirel

Alıntı yapılan: xwes - 13 Haziran 2010 - 13:34:50
@alquirel, o yan bu yan demişsin ya kendimi "öte taraf"a geçmiş gibi hissettim ya da ermiş gibi :) Şaka bi yana

hakkındır ;)