ubuntu 9.4 catia problemi

Başlatan dodo4132, 23 Eylül 2009 - 13:58:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dodo4132

Merhaba arkadaşlar aranızda olmakta ve ubuntu kullanmaktan memnunum. yeni bir ubuntu kurdum.
fakat mesleki olarak kullanmam gereken bir programım var. bunun içinde wine kurmak zorunda kaldım. ve catia çizim programını ubuntu üzerine yükledim şimdi açmak istediğimde program açılıyor ve hemen böyle bir yazı geliyor bişey yapamıyorum

no certified OpenGL library has been found. check your system installation

bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum şimdilik iyi çalışmalar.

localhost

Ekran karti sürücüsünü kurdunmu ?  Nerde/bu/program.exe --enable-opengl seklinde deneme yapabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dodo4132

evet ekran kartımı kudum. ve bahsettiğiniz denemeyi başlatıcıya ekleyerek yaptım. fakat sonuç alamıyorum. sorun devam etmekte.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Eylül 2009 - 19:05:03

arkadaşlar konu kapanabilir. sorunum çözülmedi fakat ubuntu üzerinde catia zaten hep problemli çalışıyormuş. yabancı forumlarıda araştırdım. stabil şekilde çalıştırabilene rastlamadım. eğer varsada ben görmedim. bu yüzden catia için xp ye giriş yapacağım. diğer işlemlerimde ubuntu ya devam. ubuntu daha güzel ve kaliteli bir işletim sistemi. emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

hasansahin

Bende CAD/CAM/CAE sektöründe çalışıyorum ve maalesef bizim programlarımız wine ile henüz tam olarak desteklenmiyor. Catia V5 sorunluda olsa kullanılabiliyor ama Unigraphics, Pro/E,Inventor,Solidworks 2006...2010 gibi programlarda performans asla beklemeyin. AutoCAD 2006 ve üstü sürümlerde bile çok sorun var. Maalesef milyar dolarlık programları üreten bu şirketler, bu programların linux sürümlerini(RHEL64/SuseEnt64 hariç) hazırlamıyor. Hazırlayacakmış gibide durmuyor  :-\
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

dodo4132

evet haklısınız. ama inanıyorumki bir süre sonra windows işletim sistemleri kullanılmaktan vaz geçildiği zaman. bu türk programları linux işletim sistemine uygun hale getirmeye mecbur kalacaklar. üstelik bu catia linux işletim sisteminde yazılmış bir program. daha sonradan microsoft uyarlaması yapılmış. yani mimari yapısı linux ta oluşturulmuş.  buna rağmen şimdiden microsoft terk edilmeye başlandı. fakat zorunlu sebeplerden dolayı yine kulanmak zorunda kalıyoruz. şekil a da görüldüğü gibi.

hasansahin

Alıntı yapılan: dodo4132 - 25 Eylül 2009 - 17:28:06
evet haklısınız. ama inanıyorumki bir süre sonra windows işletim sistemleri kullanılmaktan vaz geçildiği zaman. bu türk programları linux işletim sistemine uygun hale getirmeye mecbur kalacaklar. üstelik bu catia linux işletim sisteminde yazılmış bir program. daha sonradan microsoft uyarlaması yapılmış. yani mimari yapısı linux ta oluşturulmuş.  buna rağmen şimdiden microsoft terk edilmeye başlandı. fakat zorunlu sebeplerden dolayı yine kulanmak zorunda kalıyoruz. şekil a da görüldüğü gibi.
Bir düzeltme yapalım. CATIA, Linux için değilde UNIX için yazıldı ve 1975-1999 arasında hep UNIX ortamında kullanıldı. 1999'da Win32 ve Win64 ortamları için CatiaV5 geliştirildi. Fakat CatiaV5 sadece win32/64 için değil ticari UNIX sürümleri(IBM AIX,HP-UX,Sun Solaris) için destek vermeye devam etti ve halen devam ediyor. Programın sağlayıcısı olan Dassault Systemes ile görüşmüşlüğüm var ve Linux için (RHEL ve SuseEnt) labaratuvar ortamında çalıştıklarını ve hatta test sürümü çıkarıldığını ifade etmişti. Sonuçta; resmi olarak yayınlamış bir Linux sürümü yok ve sanırım uzun bir süre daha çıkmayacak.
Size tavsiyem eğer CATIA V5 kullanma zorunluluğu içinde değilseniz, Unigraphics ve Pro/E gibi programların resmi Linux(RHEL ve Suse Ent) sürümleri var. Küçük bir işlemle RHEL olan sürümü Centos altında, Suse Ent. için olanı da OpenSuse altında sorunsuzca kurup kullanabilirsiniz :) Debian/SID tabanlı Sidux altında Pro/E kurup kullananlar bile var :)
http://sidux.com/index.php?module=Wikula&tag=ProEngineerWildfire3
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

celebron

Üniversitemde autocad dersi aldığımız için bende benzer problemle karşılaşmıştım. Sorunu sanal makina kurup onun üzerine autocad yükleyerek aşmıştım. Catianın sanal makina üzerindeki performansını bilmiyorum ama bence denemekte fayda var. (Sanal pcdeki autocad ile 2 vize 1 finale girmiştim yavaşlama ve benzeri bir sorun olmamıştı ki katı cisimler ilede çalışıyorduk)

*Linux sürümü varsa ona yönelmekte bir çözüm tabiki.
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

dodo4132

Alıntı yapılan: slayer - 06 Ekim 2009 - 09:32:30
Alıntı yapılan: dodo4132 - 25 Eylül 2009 - 17:28:06
evet haklısınız. ama inanıyorumki bir süre sonra windows işletim sistemleri kullanılmaktan vaz geçildiği zaman. bu türk programları linux işletim sistemine uygun hale getirmeye mecbur kalacaklar. üstelik bu catia linux işletim sisteminde yazılmış bir program. daha sonradan microsoft uyarlaması yapılmış. yani mimari yapısı linux ta oluşturulmuş.  buna rağmen şimdiden microsoft terk edilmeye başlandı. fakat zorunlu sebeplerden dolayı yine kulanmak zorunda kalıyoruz. şekil a da görüldüğü gibi.
Bir düzeltme yapalım. CATIA, Linux için değilde UNIX için yazıldı ve 1975-1999 arasında hep UNIX ortamında kullanıldı. 1999'da Win32 ve Win64 ortamları için CatiaV5 geliştirildi. Fakat CatiaV5 sadece win32/64 için değil ticari UNIX sürümleri(IBM AIX,HP-UX,Sun Solaris) için destek vermeye devam etti ve halen devam ediyor. Programın sağlayıcısı olan Dassault Systemes ile görüşmüşlüğüm var ve Linux için (RHEL ve SuseEnt) labaratuvar ortamında çalıştıklarını ve hatta test sürümü çıkarıldığını ifade etmişti. Sonuçta; resmi olarak yayınlamış bir Linux sürümü yok ve sanırım uzun bir süre daha çıkmayacak.
Size tavsiyem eğer CATIA V5 kullanma zorunluluğu içinde değilseniz, Unigraphics ve Pro/E gibi programların resmi Linux(RHEL ve Suse Ent) sürümleri var. Küçük bir işlemle RHEL olan sürümü Centos altında, Suse Ent. için olanı da OpenSuse altında sorunsuzca kurup kullanabilirsiniz :) Debian/SID tabanlı Sidux altında Pro/E kurup kullananlar bile var :)
http://sidux.com/index.php?module=Wikula&tag=ProEngineerWildfire3

düzeltme için teşekkürler.  böylece yanlış bildiğim bir konuyuda öğrenmiş oldum. sanal makine oluşturup deneyeyim birde bakalım o zaman nasıl sonuç alacağım.