Mobee ve projeksiyon

Başlatan rdmplt, 19 Eylül 2009 - 14:26:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rdmplt

Selamlar forum ahalisi,  datron mobee netbook kullanıyorum ve aldığımdan beri hiç windows türevleri kurmadan direk ubuntu 9.04 NBR kurdum. 
Şimdiye kadar küçük küçük sorunlarım oldu ama aştım çok şükür.

Ama geçen gün bilgisayarı okula götürdüm projeksiyona bağlayıp sunu yapmam gerekiyordu, mesleğim öğretmelik olduğu için bol bol projeksiyon kullanmak durumundayım. Ancak projeksiyonu bilgisayara bağladığımda görüntüyü bi türlü makineye aktaramadım malesef :( fonksiyon tuşu f2 ama ne kadar denediysem olmadı, yönetimden görüntü özelliklerini karıştırdım gene olmadı. mecbur müdürün kasasını getirdik xp kurulu onda çalıştırdık şak diye aktardı görüntüyü. E tabi bana sorulan "ooo linux kullanıyosun hocam, hocam ne avantajları var linuxun tarz sorular az biraz dalgaya kurban oldu  >:(

şimdi dediğim gibi işim gereği bolca projeksiyon kullanmam gerekecek ancak linuxda beceremedim, ltfen yardımcı olun makinama windows türevleri kurmak istemiyorum.

kuleyni

fn+f2 yapınca olmuyorsa birde şöyle denemekte fayda var.diğer ekranı bilgisayarınıza bağladığınızda sistem-tercihler-görüntü kısmına gidin.orda ikinci taktığınız ekran vardır büyük ihtimalle onu seçin çözünürlük ayarlayın ve uygula deyip  oturumu yeniden başlatın az önce bende bu işle uğraşıyordum laptopu bilgisayarımın monitörüne bağlamıştım.

Xenophobia

Benzer sorunu görüntüyü televizyona aktarırken yaşıyordum. Televizyon seçenekler arasında görünmüyorve bu sebepten de aktif hale gelmiyordu. Ben de kablo takımından sonra, oturumu sonlandırıp yeniden başlatma yolu ile sorunumu çözdüm. Siz de cihazı bağladığınızda oturumu sonlandırıp yeniden başlatırsanız, sonuç alma ihtimaliniz yüksek.

rdmplt

@kuleyni hocam dediğini yaptım ama sonuç alamadım, diğer ekran tercihler-görüntü kısmında görünmüyordu malesef

@Xenophobia hocam windowstan kalma alışkanlıkla bende sistemi yeniden başlattım ama sonuç alamadım malesef..

Sanırım sorun fonksiyon tuşunda, diğer fonksiyon tuşları çalışıyor ancak ekran değiştirme tuşu çalışmıyor sanırım

kuleyni

peki o zaman projeksyon değilde normal bir monitöre bağlayıp duruma bakman mümkün mü?

rdmplt

@kuleyni yok hocam şuan için mümkün değil ara kablom yok malesef

kuleyni

hocam deneyince sonucu yazarsınız bunların dışında eğer projeksyon veya ikinci bir aygıt kullanacağınız zaman bilgisayar açık değilken takıp bilgisayara bağlıyken bilgisayarı açmanızı tavsiye ediyorum.

Yusuff

Abim de öğretmen. Yanılmıyorsam Laptop'un kapağını kapatınca projeksiyona aktarıyor dedi. Emin değilim ama. Gelsin soracağım inşallah.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

rdmplt

@kuleyni hocam deniyeceğim ama projeksiyon pc ye bağlıyken makineyi yeniden başlatmıştım olmamıştı, sizin dediğinizle aynı hesaba geliyo sanırım bu, ha makina tamamen kapalıyken bağlayıp makineyi açmışım ya da bağlıyken yeniden başlatmışım.. çok fark etmese gerek?

@yusufsan21 hocam merakla bekliyorum

kuleyni

evet doğrudur hocam fark etmez yusufsan21'in önerisini bekleyelim