[Çözüldü] Ubuntu 11.10 ve Opera Kurulmama Sorunu

Başlatan maydin95, 15 Ekim 2011 - 22:21:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Arkadaşlar Opera'nın son sürümünü Onerik'e kuramıyoruz, iç hata veriyor. Bunun bir sürümü var mıdır? Tahminim Felasife'nin açtığı başlıkta GTK3 desteği geliyor yazıyordu. Şimdiki sürümün GTK3 desteklememesi mi sorun? O zaman Opera 12'yi bekleyeceğiz yani.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

BayboraKaan

Bir de bu sekilde dene kurmayi;)

sudo dpkg -i deb opera_11.51.1087_i386.deb

maydin95

Bazı hatalar oldu gibi bir şey dedi uçbirimin sonunda sanki hatırlayamadım ama Opera'nın suretini gördük. Ancak neden Yazılım MErkezi ile kurulmadı anlamış değilim. GTK3 ten mi acaba?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ekim 2011 - 01:44:05
İç hata dediği tam olarak neydi?

Benim de başıma geliyor bu, Google Chrome ve Opera'da deb paketini çift tıklayıp Yazılım Merkezi ile açınca iç hata oluştu deyip yüklemiyor ama dpkg ile yüklüyor.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/software-center/+bug/854164

maydin95

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ekim 2011 - 01:44:05
İç hata dediği tam olarak neydi?

Yazılım merkezi ve GDebi ile açınca iç hata oluştu diyor sadece. Hatanın ne olduğunu söylemiyor. dpkg ile yüklerken de yükledikten sonra en sonunda deb ile ilgili bir şey oluştu diyor ve maydin@maydin geliyor. Ancak Opera tıkır tıkır çalışıyor.

heartsmagic

Tamam, iç hata deyip dosyayı bulamadığını belirtmiş. Hata kaydı çok güncel sayılır, fakat sorun Yazılım Merkezi'nde mi yoksa paketlemeler de mi bilemiyorum.

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ekim 2011 - 15:59:00
Tamam, iç hata deyip dosyayı bulamadığını belirtmiş. Hata kaydı çok güncel sayılır, fakat sorun Yazılım Merkezi'nde mi yoksa paketlemeler de mi bilemiyorum.

Bence sorun deb dosyasından dpkg'nın istediğinden daha fazlasını isteyen Yazılım Merkezinde :)
Sonuçta dpkg güzelce dosyayı bulup kurulumunu yapıyor.

Bu arada Yazılım Merkezi dosya açılamadı diye hata veriyor.

heartsmagic

Ama @maydin95, dpkg da bir şeyler söyledi demiş :) Ne söylediğini bilemediğim için pek emin değilim tabi, fakat standart kurulumların haricinde bir şeylerse paketlemelerden de şüphelenmek gerekebilir belki.

zeitgeist

Evet yazılım merkeziyle açıklaması olmayan bir hata alıyorsunuz. Uç birimde kurulum ve çıktısı şu şekilde:

zeitgeist@zeitgeist-MS-7599:~/İndirilenler$ sudo dpkg -i deb opera_11.51.1087_amd64.deb
dpkg: deb (--install) işleminde hata:
pakete erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
Önceden seçilmeyen opera paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 128508 files and directories currently installed.)
Unpacking opera (from opera_11.51.1087_amd64.deb) ...
opera (11.51.1087) kuruluyor...
update-alternatives: using /usr/bin/opera to provide /usr/bin/x-www-browser (x-www-browser) in Otomatik Mod.
Updating software catalog...this may take a moment.
Software catalog update was successful.
Processing triggers for hicolor-icon-theme ...
Processing triggers for man-db ...
Processing triggers for shared-mime-info ...
Processing triggers for gnome-menus ...
Processing triggers for desktop-file-utils ...
Processing triggers for bamfdaemon ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf.index...
Processing triggers for software-center ...
Updating software catalog...this may take a moment.
Software catalog update was successful.
İşlem sırasında hatalar bulundu:
deb
zeitgeist@zeitgeist-MS-7599:~/İndirilenler$

Kurulum sonrası sorunsuzca çalışıyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

BayboraKaan

Dün Skype ve Opera kurmaya calistim Skype sorunsuz kuruldu Opera icin ise Ucbirim yöntemini kullanmak zorunda kladim ayni hatayi banada verdi. Paketin bozuk olabilecegini mirildandi :)

Ucbirimde ise hata verdi ama verdigi hata aciklayici degildi sorun yasandi dedi ama opera catir catir calisiyor :D

heartsmagic

Görüldüğü gibi aslında dpkg da mırıldanmış ve sebep aynı: Dosyayı bulamıyorum :) Fakat bir şekilde üstesinden gelmiş sanırım bunun.

Skype için neden elle kurulum yapılıyor ki, ben depodan kurdum :)
apt-cache policy skype
Alıntı Yapskype:
  Kurulu: 2.2.0.35-0oneiric2
  Aday:   2.2.0.35-0oneiric2
  Sürüm tablosu:
*** 2.2.0.35-0oneiric2 0
        500 http://archive.canonical.com/ubuntu/ oneiric/partner i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status

Partner deposunda mevcut kendisi görülebildiği üzere.

BayboraKaan

Aliskanlik @Heartsmagic :P Hem .deb paketini kurarken Ubuntu Yazilim merkezi eski sürüm depolarda mevcut diye mirildandi :D Ama ben yine indirdigmi inat ile kurdum :D

bayborakaan@bayborakaaan:~$ apt-cache policy skype
  Kandidat:    2.2.0.35-1
  Versionstabelle:
*** 2.2.0.35-1 0
        100 /var/lib/dpkg/status
     2.2.0.35-0oneiric2 0
        500 http://archive.canonical.com/ubuntu/ oneiric/partner i386 Packages

Hem benim Skype'im senin Skype'ini döver :P

Felâsife

Bu kurulama sorunu Ubuntu 11.10 da lzma paketi olmamasından kaynaklanıyormuş, galiba bu sürümde iso'dan çıkartılmış.
Çözümde ya lzma paketini depodan kurup öyle denemek, ya da Opera'nın bzip2 gibi uygulamayla sıkıştıma yapılmış .deb paketlerini kullanmak.

Konunun Opera forumlarında geçen yazışmaları.
Opera Ubuntu 11.10'da kurulamıyor mu?
can`t install opera in ubuntu 11.10
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

maydin95

Felasife Opera forumunda neden lzma gibi paketi çıkarıyorlar demiş. Ya Banshee ve Rythymbox gibi iki tane aynı tür yazılımın CD paketinde işi var bunun yok. Düzgün kararlar alsınlar artık ya.

Ayrıca Opera sıkıştırma algoritmasını değiştirmek yerine "Paket lzma bağımlılığına ihtiyaç duyuyor - Kur" diye bir şey çıksa daha mantıklı değil mi? 3-5 MB niye arttırıyorlar ki paketi.

decent

Uçbirimde sudo dpkg -i yazdıktan sonra (-i parametresinden sonra bir boşluk bırakın) deb paketini sürükleyip bırakırsak

O kendi yolunu bulur:

heartsmagic

@maydin95, Rhythmbox ISO'da yok. Ancak lzma konusuna katılmıyor değilim, en azından sorunu basabilmeli bize.

Felâsife

Alıntı yapılan: maydin95 - 18 Ekim 2011 - 22:09:22
Felasife Opera forumunda neden lzma gibi paketi çıkarıyorlar demiş. Ya Banshee ve Rythymbox gibi iki tane aynı tür yazılımın CD paketinde işi var bunun yok. Düzgün kararlar alsınlar artık ya.

Vardır bir sebebi çıkartmışlardır, geçmişte örnekleri de çoktur, bazı uygulamalar zaman zaman girer/çıkar bunu sorgulamak doğru değil pek.
Sorun öğrenildikten sonra, mesele kalmaz.

Alıntı YapAyrıca Opera sıkıştırma algoritmasını değiştirmek yerine "Paket lzma bağımlılığına ihtiyaç duyuyor - Kur" diye bir şey çıksa daha mantıklı değil mi?
Değil! kur diye bir şey eklese de sonuçta pakette illaki "değişim" olacak, o yüzden ne fark eder ki?
Bir de .deb paketi bu paketi kur diye seçenek çıkartıp, onu kur(du)up, sonra kuruluma aynen devam edecek mi? Bu yeteneği var mı? Biliyor musun?

3-5MB artmasının sebebide lzma'nın sıkıştırma yeteneğinin daha fazla olmasındandır, Opera bu konuda ne yapabilir ki?
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

maydin95

Alıntı yapılan: Felâsife - 18 Ekim 2011 - 23:33:14
Değil! kur diye bir şeyde eklese de sonuçta pakette illaki "değişim" olacak, o yüzden ne fark eder ki?
Bir de .deb paketi bu paketi kur diye seçenek çıkartıp, onu kur(du)up, sonra kuruluma aynen devam edecek mi? bu yeteneği var mı? biliyor musun?

3-5 MB artmasının sebebini biliyorum da eskiden bir şey kurarken "Opera paketi şu bağımlılığa ihtiyaç duyuyor - Kur" gibi bir şey çıkıyordu GDebi zamanlarında. Bu galiba Yazılım Merkezinde de var. Böyle bir şey eklenmesi daha mantıklı bence lzma sıkıştırmasını bırakmak yerine.

decent

Sürüm 11.60 beta
Derleme 1147
Platform Linux
Sistem x86_64, 3.1.0-2-generic
Ubuntu 12.04

Yukarıda bahsedilen sorun yok.

Ubuntu 11.10 ile henüz yükleyip bakmadım.

maydin95

Opera geliştiricileri DEB paketini LZMA algoritması kullanarak hazırlamışlar. O da 11.10'da kalıptan çıkartılınca Yazılım Merkezi hata veriyordu. (nasılsa dpkg kurabiliyordu ama) Opera geliştiricileri de bildiğim kadarıyla lzma algoritması yerine başka bir algoritma kullanan paketleri siteye koydular belki ondan oluyordur belki de tekrar lzma 12.04 e girmiştir.

zeusmaster

opera kuruluyor hata vermesine karşın ama bu seferde klasör altındaki yazılar şeffaflaştı sanki az gözüküyor :)
Up and Running...