NTFS Harici Diskimi görüyorum, yazamıyorum?

Başlatan levent_, 04 Ağustos 2009 - 18:22:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

levent_

Merhabalar,
Suse Linux 10.1 kullanıyorum. Harici hard diskimi (NTFS) okuyabilmeme rağmen üzerine hiç bir şey yazamıyorum. ntfs-prgs adlı bir program yüklü durumda fakat kullanmayı bir türlü beceremedim. Harici diskimin üstüne sağ tıklayıp özelliklerden Permissions bölümünde, kendime yazmak için yetki vermeye çalıştım ama izin vermiyor. Ntfs-3g diye bir program var, onu da yükleyemedim. (./cofigure make make install işe yaramıyor, make safhasında hata veriyor.) Acaba bu programı illa yüklemem mi lazım? Daha kolay bir yolu varmış gibime geliyor. İnternette önerilen şeyleri yapmaya çalıştım, çok araştırdım, aradım, taradım ama nafile. Nedir çözüm arkadaşlar?

raspacı

Suse kullanmıyorum ama konsolda nautilus programını root olarak "sanırım su ile" çalıştırıp denersen sanırım harici diskine yazma hakkına ulşırsın.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

bytan

Konuyu taşıdım.

Yetkili kullanıcı kipine geçerek uçbirimde, aşağıdaki komutları vererek duruma bakabilirsin:

chown -R $USER:$USER /bölümün/bağlantı/noktası
chmod -R 777 /bölümün/bağlantı/noktası
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.