Harici Disk Açılmıyor..

Başlatan vodoodoll, 11 Nisan 2011 - 16:43:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vodoodoll

Öncelikle bu foruma google aramasıyla ulaştım ve dolayısıyla konu üzerindeki başlıklara göz attım ama çözüm bulamadım.

Bilgisayara format atmam gerek, yaklaşık 38 gb lık bir veriyi kurtarmak için bunu harici diske aktarmaya çalıştım. İlk başta herşey normaldi, dosyaları kopyalamaya başladı ama 1 dakika geçmeden kopyalama hatası verdi ve daha sonra diske ulaşma çabalarımda şu hatayı verdi:

$MFTMirr does not match $MFT (record 0). Failed to mount '/dev/sdb1': Input/output error NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g. /dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation for more details.

Xubuntu kullanıyorum. Çok severek geçtim ama adeta yaka silkmiş durumdayım. Adobe programlarına geçmek zorunda olduğum için ve bunları wine, playonlinux vb. pek çok seçenekle denediğim halde çalıştırmayı başaramadığım için artık yılıp windows xp'ye dönmek üzere hazırlık yapıyorum.

Harici disk çalışmıyor DVD'ye yazayım bölüm bölüm desem onu da yapamıyorum çünkü Brasero ve benzerleri DVD yazmıyor o_0.

Şimdi bu 38 gblık veriyi kurtarmanın peşindeyim. Bu harici disk sorununu çözebilmek mümkün mü? Veya başka ne önerirsiniz?

İmza
Saçlarını yolmak üzere olan vodoodoll

ekremsenturk

Harici disk'ini bir Windows Bilgisayar'dan, chkdsk komutu ile, veya disk'ler bölümünden simgesini sağ tıklayıp, özelliklerden, disk'i denetle seçip, disk formatında oluşmuş bozulmaları denetlemen gerekiyor. Ve Windows'tan ayırırken simgesini sağ tıklayıp, güvenli çık seçerek Sistemden ayırmalısın.

heartsmagic

chkdsk tavsiye edilmiş ve görülebileceği üzere /f parametresi çok önemli denmiş. NTFS dosya sistemi üzerindeki bir sorundan dem vuruyor o ileti, en güzeli varsa imkân bir Windows ortamında çözüm aramaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.