PHP editörü NuSphere

Başlatan ecarpar, 15 Ağustos 2011 - 15:04:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ecarpar

evde ubuntu üzerinde normal text editörüm ile yazıyorum fakat iş yerimde boş kaldığımda bir editöre ihtiyaç duyduğum ve dreamweaver yetersiz geldiği için biraz araştırma yaptım, projemi içine aldığımda bir ton hata ile karşılaştım, oldukça kullanışlı geldi bana teskendi içinden anladığım kadarı ile localhost e ihtiyaç duymadan test yapabiliyorsunuz debugger mevcut ön izleme resminide ekliyorum, umarım beğenirsiniz. Birde linux için varsa bu program tamamdır. Kullanışlı bişey yapmışlar.

Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

hckr

Netbeans'ta da debugger vs. var. Ve ücretsiz. Tavsiye ederim.

ecarpar

Proje bazlı çalışılabiliyor ise oda olabilir, ücretsiz oluşu ayrı bir güzellik tabi. Onuda denemek lazım peki hamzaxx Netbean linux için değilmi? bne iş yerimde araştırdım ve mecbur windows sürümlerini indirebildim, evde bu işleri yaptığım makinede ubuntu kurulu, yani benim veridğim programında linux sürümü oksa buda aslında evde bir işime yaramıycak. Anca işde iş yerinde kurcalarım birde günlük 5 - 10 dk lık boşluğumda 5 satır yazar eve taşırım.
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

hckr

Alıntı yapılan: ecarpar - 15 Ağustos 2011 - 16:36:35
Proje bazlı çalışılabiliyor ise oda olabilir, ücretsiz oluşu ayrı bir güzellik tabi. Onuda denemek lazım peki hamzaxx Netbean linux için değilmi? bne iş yerimde araştırdım ve mecbur windows sürümlerini indirebildim, evde bu işleri yaptığım makinede ubuntu kurulu, yani benim veridğim programında linux sürümü oksa buda aslında evde bir işime yaramıycak. Anca işde iş yerinde kurcalarım birde günlük 5 - 10 dk lık boşluğumda 5 satır yazar eve taşırım.
Proje bazlı ve bir çok özelliği mevcut.Ve eklentileri de var. Netbeans'ın hem linux hem de w-i-n için sürümleri mevcuttur.
netbeans.org'dan indirebilir inceleyebilirsiniz.Ben netbeans kullanıyorum.
CVS ve Svn entegrasyonu mevcut. Symphony ve Zend Framework'le entegre olabiliyor.CodeIgniter Framework'unu kullanıyorsanız onda da kolayca otomatik tamamlama özelliğini kullanabilirsiniz.Debuggeri mevcut.
Kod yazarken normal metin düzenleyiciden avantajları:
Otomatik tamamlama.
Yazarken hata yapmışsan satır numarasının sağında kırmızı ünlem filan çıkar.
Parantezleri ve tırnakları otomatik açar.
Renklendirmeleri düzenleyebilirsin.
TODO oluşturabilme.
HTML Palette.
Debug edebilirsin.(Debug için firefoxa da zannediyorum bir eklenti yüklemen gerekiyor.)
Alıntı Yap
"localhost e ihtiyaç duymadan test yapabiliyorsunuz"
yazmışsınız mesajınızda ancak öyle bir özelliği yoktur.Zannetmiyorum.Sanırım debug olayını yanlış anlamışsınız.
Ve daha bir çok avantajı mevcut.
Bu tür yazılımlara genel olarak IDE diyoruz.
Ayrıca netbeansı alternatif olarak da Eclipse'yi(PDT) inceleyebilirsiniz.Eclipse'nin indirme boyutu daha büyük.Bu arada depoda bulunan eclipse php için değil.Netbeans da aynı şekilde.Ancak depodan indirdiysen netbeans'a sonradan php özelliğini yüklersin. Ama tavsiyem resmi siteden php için olanı indirmen.Güncellemeleri yine kendisi yapar.

Straga

windowsta dw cs5 linuxta netbeans :D

hckr

Alıntı yapılan: Straga - 19 Ağustos 2011 - 09:18:17
DW'yi inceleme fırsatım olmuştu.
dw kesinlikle anlamsız bir IDE. WYSIWYG editörü ile ancak basit ve küçük projeler gerkleştirilebilir.
Eğer framework bazlı bir uygulama geliştiriyorsanız dw'nin herhangi bir avantajı olmadığını görürsünüz.

Straga

Alıntı yapılan: hamzaxx - 19 Ağustos 2011 - 10:22:14
Alıntı yapılan: Straga - 19 Ağustos 2011 - 09:18:17
DW'yi inceleme fırsatım olmuştu.
dw kesinlikle anlamsız bir IDE. WYSIWYG editörü ile ancak basit ve küçük projeler gerkleştirilebilir.
Eğer framework bazlı bir uygulama geliştiriyorsanız dw'nin herhangi bir avantajı olmadığını görürsünüz.

şimdi ben dw yi php olarak yazdım buraya ayrıca framework bazlı uygulama geliştirirsem vs2010 kullanıyorum zaten başkada adam gibi ide yok piyasada

ecarpar

programın en büyük avantajı ki dw de bu yok :) kendisi localhost'a ihtiyaç duymadan php kodlarınızı çalıştırabiliyor windows altından. DW cs 5 bende kullanıyorum aynı zamanda flash cs 5 ve action script 2 ve 3 yazıyorum genel anlamda tasarımcıyım, hani dw yi nerden biliyorsun sen demeyin :) ben kullanmaya başladığımda flash 5 vardı galiba dw yide mx versiyonunda kullanmaya başladım ama onda hiç bri zaman kendi yorumlayıcısı ve debug imkanı olmadı, umarım ilerleyen dönemlerde olur.

NuSphere de ise bilmem kaçıncı satırda hata var diye bir dönüş oluyor en azından dw deki gibi beyaz bir sayfa ile karşılaşmıyorum :) çok büyük projler ile uğraşmıyorsanız tavsiye ederim. BÜyük bir proje ise zaten daha iyi programlar vardır .

eribol

http://www.nusphere.com/products/php_ide_mac_linux.htm

Sanırım wine ile sağlıklı bir şekilde linux üzerinde çalıştırılabiliyor. Şu an için kendileri de bunu önermiş.

6ng4n

xdebug+eclipse den vazgeçmem :D localhost yerine php cli var :D

sem

Alıntı yapılan: 6ng4n - 01 Eylül 2011 - 21:19:14

Yarın öbür gün Eclipse PDT kullanmayı düşünüyorum... O nedenle bu iletiyi biraz açmanızı rica edebilir miyim =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hckr

Alıntı yapılan: 6ng4n - 01 Eylül 2011 - 21:19:14
Evet bunu ben de merak ettim.Localhost' avantajı ne ve nasıl kuruluyor.

6ng4n

xdebug php eklentisi zaten apt-get ile kurabilirsiniz.phpnin standart hata göstergesinin daha düzgün görünümlü hali. ayrıca eclipse ile bütünleşik kullanılabilen 2 debuggerdan biri (öteki zend debugger)

eclipse'in kod tamamlama özelliklerinin dışında class view tarzı olayları var
kod tamamlamada ı/i sorunu var küçük ı yazıyor i yerine
synax errorları falan anında yakalıyor. istediğiniz bir php sürümünde dosya düzenleyebiliyorsunuz 5.3 5.2 vs
TODO FIXME gibi özel açıklamamar ve bunların önem düzeyini beliryeyebiliyorsunuz
daha hiç denemedim ama sanırım phpdoc ile dokümantasyon bilgisini dışarı alabiliyorsunuz
template oluşturulabiliyor. en son sürümünde html5 desteği de var.

php cli ise phpnin komut satırı versiyonu eclipse'de Run Confirigurations dan sadece script mi yoksa localhost olarak mı çalışacağını belirtebiliyorsunuz. mysql tarzı için php çalıştırılabilirine php.ini yolu göstermeniz gerekebiliyor.preview yapabiliyorsunuz.

wysiwyg düzenleyici yok gibi bir şey basit wep page designer plugini var ama dreamweaver kadar bile çizim yapamıyor. koda alışıksanız zaten ihtiyaç duymazsınız preview ile halledersiniz.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. zaten netbeans ile arayüz dışında ciddi bir özellik farkı yok ben eclipse'in arayüzünü seviyorum bir de javada swt kullandığım için iki ayrı ide olmasın diye pdt kullanıyorum

tüm bunların dışında bir de eclipse tabanlı aptana var denemenizi öneririm.framework desteği de var aptananın jquery, prototype tarzı frameworklerle çalışabiliyorsunuz.

hckr

xdebug'u biliyorum da diğerini hala anlayamadım.Şimdi Eclipse için PHP yazılımını kurdum.PHP Cli için ekstra bir işlem daha yapmama gerek var mı?

6ng4n

apt-get ile php5-cli kuruyorum ardından da eclipse ekliyorum php interpreter olarak

ecarpar

Netbeans' ı kullanamadım, yapmış olduğum projeyi bir kaç farklı klasör altında topladım fakat netbeans ben projeyi çalıştır dediğimde gidip index'i açıyor buda benim işime gelmiyor çünki ana klasörde bri indexim yok şu an sadece kenarlarını yapıyorum projenin beni ençok uğraştırıcak yerlerini yani.

Ama oldukça güzel bir IDE olduğu kesin hatalar vs NuSphere den iyi eksisi ise o an üzerinde çalıştığınız dosyayı tek çalıştıramıyor, localhost' a ihtiyaç duyuyor. NuSphere de local host' i ihtiyacınız yok.
vardır elbet Netbeans'ın ayarları

Varsa süper * olacak işlevler
1. İllede localhost olmaması
2. Sadece o an açık olan php dosyasının çalıştırılması.

bu iki özellik varmı ve varsa nasıl açılıyor bilen biri yardım ederse süper olur, linıxda halen php leri elleyazıyorum :) ufak hatalarda patlamasından yılmak üzereyim.

6ng4n

apt-get ile php5-cli yükleyin
konsolda

cd klasor
php dosyanızın_ismi

çalıştırın

mcihad

Netbeans için local sunucuya ihtiyacınız yok. Php interpreter seçimini yaparsanız direkt dosyayı çalıştırıp output penceresine text çıktısı verebiliyor. Aynı şey Pdt de var. PHP 5.4 ile beraber built in web server geliyor ayrıca. Harici sunucu ihtiyacı olmadan kodlarınızı development aşamasında deneyebileceksiniz
http://php.net/manual/en/features.commandline.webserver.php adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz

susunx

aslında kwrite hosuma gidior. bir kere girdigin degiskeni hafızasına kaydetmesi cok hosuma gidior... bu yonden kwrite seviorm. ama kde tabanlı oldugu ıcın hız konusunda bıraz yavas kalıor. suan ıcın
Geany kullanıyorum. proje amaclı isimi görüor. ve cok kullanıslı.. tavsiye ederim.