[Çözüldü] Bilinen dosya türleri için dosya adı uzantılarını gizlemek.

Başlatan mountain_human, 26 Aralık 2014 - 09:48:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mountain_human

Ubuntu'da dosya adı uzantıları görünür geliyor. Bu özellik birçoğumuz için iyi. Ama dosya adı uzantısından haberi bile olmayan çocuklarımızın bilgisayarına da Ubuntu yüklediğimiz zaman pek kullanışlı değil. Ad değiştirme sırasında silinen bir uzantı sorun olabiliyor.

Kısacası Ubuntu'da bu uzantıları gizlemenin bir yolu var mı?

Şimdiden teşekkürler.

dj_psk

Alıntı yapılan: mountain_human - 26 Aralık 2014 - 09:48:59
Ubuntu'da dosya adı uzantıları görünür geliyor. Bu özellik birçoğumuz için iyi. Ama dosya adı uzantısından haberi bile olmayan çocuklarımızın bilgisayarına da Ubuntu yüklediğimiz zaman pek kullanışlı değil. Ad değiştirme sırasında silinen bir uzantı sorun olabiliyor.

Kısacası Ubuntu'da bu uzantıları gizlemenin bir yolu var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Dosya adı uzantılarının gözükmesinin sebebi güvenliktir. Böylelikle ne indirdiğinizi ne kullandığınızı biliyorsunuz. Gizlemek bence tehlikeli bu konuda fazla bir bilgide yok zaten, windowstan gelen bir alışkanlık bu.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

heartsmagic

İşin temelinde güvenlik yok, dosya uzantıları Linux tarafında esasında düşünüldüğü kadar işlevsel bir şey de değil, sadece birer isimden ibaret. Dosya yöneticileri genellikle dosyaların içeriklerine göre karar veriyorlar neyle açıp açmayacaklarını. Kısacası Unix'i de dahil edersek *nix dünyasında pek anlamı yoktur dosya uzantılarının.

@mountain_human, silinen uzantı konusunu anlayamadım. İki sebepten ötürü anlayamadım: 1. Nautilus ile isim değiştirmeye çalışıldığında yanlış hatırlamıyorsam zaten dosya uzantısını dahil etmiyor. 2. Silinse bile sorun olmaması lazım. En fazla uzantı görünmez, simge kaybolur vs.

Konuyu bağlayacak olursak da sanırım bunun doğru düzgün bir yolu yok bizim tarafta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mountain_human

Daha net açıklayayım:

Çocuklarım telefonları ile çektikleri fotoğraf ve benzeri medyanın adını değiştirirken uzantılarını da silebiliyorlar. Bu durumda kendi bilgisayarlarında açılan dosyalar, dosyalarını paylaştıkları arkadaşlarının -uyduruk sistemler yüklü- bilgisayarlarında açılmıyor.

İkinci durum daha vahim. Okulumuzdaki bütün öğretim elemanlarının bilgisayarlarına Ubuntu 14.04 yükledim. Hepsi sorunsuz çalışıyor, ancak hiçbiri bilgisayarcı olmayan arkadaşlarım da çocuklarımın yaptığı kazayı yapınca diğer işletim sistemleri ile uzantısı silinmiş dosya paylaşımnda sorunlar çıkıyor.

Bilindiği gibi Mswindows'da da, daha önce, tüm uzantılar görünür durumdaydı. Sonra gizleyip-gösterme seçeneği getirildi. Kaza ile uzantıların silinmesi dosya türünü dosya içeriğine göre değil de sadece uzantıya göre belirleyen bu işletim sistemlerinde hayati önem taşıdığı için bu yerinde bir karardı. Linux'ün tuzu kuru. Dosya adı olmasa bile olur. Tüm bilgisayarların linux kullanacağı döneme kadar dosya adı uzantılarını gizlemenin bir yolunu bulsak iyi olur.

Saygılar.

dj_psk

Güvenlikle alakası yok diyenler olsada kesinlikle güvenlikle alakalı ayrıca windows içinde çoğu yabancı kaynakta bunun açık olması gerektiği vurgulanmıştır. Ubuntu bu konuda sıkıştırılmış dosyalar, url uzantıları ve oynatılabilir medya uzantılarını göstermektedir. Risk yaratabilecek yerlerden bazıları bunlardır çünkü.

http://askubuntu.com/questions/17561/how-to-hide-file-extensions burada da aynı şey sorulmuş verilen cevap ise windows uzantıları sadece görevi yerine getirmesi için o uzantıyı verir linux ise kullanıcı görsün bilsin diye. Ne çalıştırdığını bilmek güvenlik için olmazsa olmaz.

ekremsenturk

Bir dosya üzerine sağ tıklanıp, "addeğiştir" seçildiğinde, dosya adı değiştiriliyor. Uzantısı varsa, uzantı kalıyor. Uzantıyı değiştirmek için imleç ile uzantıyı seçmek gerekiyor.

Çocuklar her zaman kaza yapar.

heartsmagic

@mountain_human, ne yazık ki kolay bir yolu bunun benim bildiğim kadarıyla. Durum biraz söylediğin gibi, ne yazık ki bizim tuzumuz kuru :)

@dj_psk, "diyenler olsa da.." deme yahu, @heartsmagic diyerek beni işret et sorun olmaz :) Olayın cidden güvenlikle pek alakası yok. Hani sen şimdi diyelim ki internetten .jpg isminde bir dosya indirdin Linux tarafına. Güvenip tıkladığında "Dikkat bu dosya ikilktir, çalıştırmak ister misiniz?" diye soracak sistem. E ne oldu şimdi, uzantısı .jpg, senin bildiğin bir uzantı ama sistem mızmızlandı? Buradaki güvenlik olgusu dosya uzantısından mı kaynaklanıyor? Eğer dosya uzantısıyla sistem her bir şeyi yapacak olsaydı vay bizim halimize. Kısacası dosya yöneticilerin en son baktığı yerdir dosya uzantısı (MIME destekli). Genellikle çoğu (hepsi diyerek yanlış bir şey söylemek istemiyorum) önce içeriğe bakıyorlar. Kısacası ha .jpg ha .exe hiçbir farkı yok, eğer o dosya metin dosyası ise çat diye açar sistem. İkilik ise tutup sana sorar. 

mountain_human

Dosya adı uzantılarının olmamasının Linux'ün güvenlik sisteminin bir parçası olduğunu öğrendim. Güvenlik için bin tür virüs koruyucunun kaprisiyle uğraşmaktansa bu kadarcık bilgiyi tüm arkadaşlara öğretmek daha kolay. Bu arada sorumla ilgisi olmamasına rağmen .hidden adlı metin dosyası içine adı yazılan dosyaların görünmemesi bilgisini de tesadüfen aldım. Teşekkürler.

dj_psk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Aralık 2014 - 16:26:13
@mountain_human, ne yazık ki kolay bir yolu bunun benim bildiğim kadarıyla. Durum biraz söylediğin gibi, ne yazık ki bizim tuzumuz kuru :)

@dj_psk, "diyenler olsa da.." deme yahu, @heartsmagic diyerek beni işret et sorun olmaz :) Olayın cidden güvenlikle pek alakası yok. Hani sen şimdi diyelim ki internetten .jpg isminde bir dosya indirdin Linux tarafına. Güvenip tıkladığında "Dikkat bu dosya ikilktir, çalıştırmak ister misiniz?" diye soracak sistem. E ne oldu şimdi, uzantısı .jpg, senin bildiğin bir uzantı ama sistem mızmızlandı? Buradaki güvenlik olgusu dosya uzantısından mı kaynaklanıyor? Eğer dosya uzantısıyla sistem her bir şeyi yapacak olsaydı vay bizim halimize. Kısacası dosya yöneticilerin en son baktığı yerdir dosya uzantısı (MIME destekli). Genellikle çoğu (hepsi diyerek yanlış bir şey söylemek istemiyorum) önce içeriğe bakıyorlar. Kısacası ha .jpg ha .exe hiçbir farkı yok, eğer o dosya metin dosyası ise çat diye açar sistem. İkilik ise tutup sana sorar.

:) yok yahu bak ben yine yanlış anlaşılıyorum. .jpg mızmınlandıysa çalıştırmayız kardeş :) fakat ben olayın böyle olacağını düşünmüyorum. image dosya uzantıları açık olarak gelmekte. ve herhangi bir resmin uzantısını değiştirirsen zaten çalıştırmaz. ve linuxta formatların taklit edilebileceğini düşünmüyorum (belki düşünmek istemiyorum bu felaket olur :)) çalıştırılabilir bir dosyaya dönüşeceğinide sanmıyorum. onun yerine hiç açmaz.fakat benim asıl kast ettiğim konu o değil. örnek; aaa.jjppgg gibi olmayan bir uzantıyla gelen dosyaları görmek. ben bunu kast ediyorum. zaten bunu da çalıştırmayacaktır. fakat bir şekilde her şey yolunda gitti işte .jjppgg neye bakmak istediğimizi görmek. zaten gizleme gereği duyulmamış olmasını olsada olur olmasada olur gibi bir şeye dayandırdıklarını sanmıyorum.

.jpg sorun oluşturmaz sorunu .jjppgg gibi abudik gubudik şeyler oluşturur. kırdıysam seni özür dilerim.

heartsmagic

Kırılmam, neden kırılayım :) Neticede bilgi paylaşılıyor burada. Konuya dönecek olursak sen .jpg uzantısını silmene rağmen sistem o dosyayı açar, benim söylemek istediğim bu. Olay dosya uzantısı değil yani. İnternetten uzantısı meçhul bir şey indirdiğinde görmen güzel elbette, fakat görmesen dahi olay aynı yere çıkacaktır. Bu durumda görmenin güvenliğe olan faydasını anlayamıyorum, açıklamaya çalıştığım nokta buydu. Hani güzel bir kaynak görürsem bu konuda kabulümdür, ancak Linux'a geçtiğimde öğrendiğim ilk şeylerden biri buydu: Dosya uzantılarının hemen hiçbir anlamı yoktur bizim tarafta. Adam tıkla_bana_takıl_bana.jpg.exe yapsa, seni_çarparım_fiyakama_bakarım.fasafiso diye dosya uzantısıyla bir şey dağıtsa da, Son_Güncel_Telefon_Fauranız.pdf.exe yapsa da bizim için çok fazla bir şey değişmeyecektir :)

Konuyu cevap vermeyi düşünebileceğin için açık bırakıyorum, sonrasında @mountain_human etiketlediği için kapatırız. Bu arada @mountain_human, hem etiket hem de .hidden ipucu bilgisi için teşekkürler.

dj_psk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Aralık 2014 - 11:55:42
Kırılmam, neden kırılayım :) Neticede bilgi paylaşılıyor burada. Konuya dönecek olursak sen .jpg uzantısını silmene rağmen sistem o dosyayı açar, benim söylemek istediğim bu. Olay dosya uzantısı değil yani. İnternetten uzantısı meçhul bir şey indirdiğinde görmen güzel elbette, fakat görmesen dahi olay aynı yere çıkacaktır. Bu durumda görmenin güvenliğe olan faydasını anlayamıyorum, açıklamaya çalıştığım nokta buydu. Hani güzel bir kaynak görürsem bu konuda kabulümdür, ancak Linux'a geçtiğimde öğrendiğim ilk şeylerden biri buydu: Dosya uzantılarının hemen hiçbir anlamı yoktur bizim tarafta. Adam tıkla_bana_takıl_bana.jpg.exe yapsa, seni_çarparım_fiyakama_bakarım.fasafiso diye dosya uzantısıyla bir şey dağıtsa da, Son_Güncel_Telefon_Fauranız.pdf.exe yapsa da bizim için çok fazla bir şey değişmeyecektir :)

Konuyu cevap vermeyi düşünebileceğin için açık bırakıyorum, sonrasında @mountain_human etiketlediği için kapatırız. Bu arada @mountain_human, hem etiket hem de .hidden ipucu bilgisi için teşekkürler.

Cevabım şudur ustamsın.

heartsmagic

Estağfurullah, böyle bir şey için de yazmıyorum bunları :) Netice olarak cidden bildiklerimizi paylaşıyoruz ki, gün geçmiyor ki bu dünyada yeni bir şey öğrenmeyelim. Bugün bir arkadaşın sorusu üzerine kabuğun "globbing" işleminin kabaca yapısını öğrendim meselâ kendi adıma. Yarın bir gün sağda solda onu da geveleyebiliriz yani :)