[Çözüldü] Ubuntu'daki simgeleri ve yazıları nasıl küçültebiliriz?

Başlatan linsis, 07 Mayıs 2008 - 19:57:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linsis

Windows'dayken 1024x768 çözünürlüğünü kullanıyorum, Linux'ta da. Ancak Ubuntu'da sanki simgeler ve yazılar vs. biraz daha büyük gibi.

Neden böyle? Ve istediğim boyuta getirmek için ne yapabilirim?
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

munirekinci

Font ayarlarından yazıları istediğin kadar küçültebilirsin/büyütebilirsin.
Simgelerde genel olarak windows simgelerinden büyük, bunun sebebi tasarımında. Ancak yinede istediğin simgeleri büyütüp küçültebilirsin (tek tek). Hepsini birden büyütüp küçültmeyi araştırıyorum bulunca söylerim.

Tasarımda sebep aramak bence pek doğru değil, sonuçta tasarım (genel olarak sanat) görecelidir. Bunu yapan böyle sevmişse neden diye sorarsan öznel bir yanıt alırsın. :)

linsis

acaba xp'deki gibi nasıl simgeleri küçültebiliriz.ben biraz araştırdım ama nafile ??? :-[
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

munirekinci

Nautilus ayarlarından yaparsın, masaüstündekileride tek tek elinle küçültürsün olur biter.

Edit: Tek tek küçültmeye gerek bırakmayacak yol aşağıdaki mesajlarımda yazmaktadır.

lseker

Forumda böyle bir konuyu okumuştum daha önce. Ve verilen karar masaüstü ikonlarının teker teker üzerine sağ tıklayarak "simgeyi esnet " seçeneği ile küçültülmesi olmuştu. Zor gelmezse teker teker küçültmeye başlayabilirsin. :) kolay gelsin....
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

munirekinci

Dosya tarayıcısındaki simgelerin boyutunu toptan değiştirme yöntemi, şu şekilde:
http://img206.imageshack.us/img206/641/aarp5.jpg

linsis

munirekinci klasör kısmını resim sayesinde çözdüm.

birde şu masaüstü konusunda el atarsan.şimdi ben tek tek masaüstüne koyacağım her simge için sağa tıklayıp simgeyi esnet'mi diyeceğim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Masaüstündeki simgelerin boyutunu toptan değiştirme yöntemini buldum, Nautilus ayarlarından yapılabiliyor, şu şekilde:
[IMG]http://img238.imageshack.us/img238/2177/screenshot2jt9.th.png[/img]

lseker

mnirekinci sanırım arkadaş  klasör görünümlerini daha önceki mesajınızda gösterdiğiniz gibi hallettmiş zaten. Bu yaptığınızla her açılan pencerede tekrar tekrar zoom 'a tıklamasını önleyebilir. Ama masaüstü ikonları için tek tek küçültmeli.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

munirekinci

Hayır hayır, masaüstündeki simgelerin boyutunu değiştiriyor bu. Dene istersen. :)

heartsmagic

Allah allah nasıl kaçmış bu gözümüzden.  Halbuki ben daha önce bunu denediğimden adım gibi eminim. Acaba son Gnome sürümleriyle beraber mi geldi yoksa ben bir rüyada mıydım?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Bende daha önce denemiştim bulamamıştım, az önce Configuration Editor'den ararken buldum ondan sonra Nautilus ayarlarından yapıldığını farkettim.

Sanırım yeni nautilus ile geliyor bu özellik. Eskiden böyle birşey yoktu galiba. :)

lseker

:D haklısınız. Özür....
Denemeden konuştuk

linsis

yardımlarınız için teşekkürler. :) :)