Oyunlar yavaş çalışıyor :(

Başlatan esezen33, 18 Mayıs 2009 - 17:04:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esezen33

Öncelikle konuyu yanlış yere yazdıysam özür dilerim hızlı bir arama yaptım ama soruma cevap bulamadım.
Ben ubuntu 8.10 dan beri ubuntu kullanıyorum ve şu an son  sürüm olan 9.4 teyim. Tüm kullandığım ubuntularda oyunlarda yavaşlama ve sonrasında donma yaşadım. Bilgisayarım bir laptop ve özellikler 64 mb ATI ekran kartı ve 512 mb ram. Kurulumda swap alanını 1 gb olarak ayarladım ve birincil. Neyse Lincity-NG ve Alien-Arena gibi oyunları kasarak açıyor ve sonrasında bilgisayar kitleniyor. Bu yüzden oyun oynayamaz oldum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada kurulumdan sonra hiçbir ayar yapmadım forumda "kurulumdan sonra yapılacaklar" a baktım ve bende hepsi tamam gözüküyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Grafik kartın ATI olduğundan sorun yaşıyor olabilirsin. Ne yazık ki ATI'nin sürücüleri 9.04 ile sorunlu ve ATI cephesinden hâlâ ses yok bu konuda.

lspci | grep VGA
glxinfo| grep render

komutlarının çıktısı bize fayda verecektir. Ayrıca ATI bölümünde sabit bir başlığımız var ve bu sorunları ATI kullanıcıları uzun uzadıya konuşuyorlar. Mutlaka baştan sona bir göz at.

Not: Konuyu da ATI bölümüne taşıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esezen33

:) çok teşekkürler siz olmasanız halim harap öncelikle çıktının yanıtı şu

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV350 [Mobility Radeon 9600 M10]

ve

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 AGP 4x x86/MMX/SSE2 TCL

tekrardan teşekkürler ATI ekran kartı sorunlarını inceleyeceğim

heartsmagic

Şu an ATI sürücüleri yerine Mesa kullanıyorsun. Söylediğim başlıkta yararlı bilgiler bulabilirsin. Ancak kartın sorunluysa bence hiç sürücülerle uğraşma, sonra geri toparlaması yeni arkadaşlar için zor olabiliyor. Eğer denemek istiyorsan o başlıkta anlatılan geri yedekleme tekniklerini iyice not al.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esezen33

teşekkürler winden buraya Ubuntu ya geçince çok zorlanıyorum ama birşekilde çöke kalka gidecek :D