Ati 3650

Başlatan khramn, 26 Nisan 2009 - 18:30:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

khramn

Selamlar!

Hp pavilion masaüstü bilgisayarıma ubuntu kurmak istiyorum, daha doğrusu defalara kurdum ancak  ekran kartımda ve çözünürlüte proplem yaşamaktayım.

Ekran kartım ati 3650 512 Mb DDR2.  Kurulumdan sonra ekran kartı sürücüsü güncellemelerde listeleniyor, seçilince kuruluyor ancak restart atınca görüntü gelmeiyor sistem login ekranına geçmeden kilitleniyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7550.0.html

Linkte anlatılanlarla xorg.conf dosyasını anlatıldığı şekilde düzenledim ve bu şekilde sadece bir defa sürücüyü sorunsuz kurmayı başardım ancak sürücü kurulmasına ragmen hem proplemli ati controller hemde ekran ayarları açılmıyor ve ekran 1152 x 864 çözünürlükte sabit kalıyor, ekran tam kaplanmıyor. Ayarları değiştirmeyi bir defa başardım bu kezde yenileme hızı 0 hz olarka gözüktü ve görüntü bulanık bir hal aldı.

Kartın sürücüsünü proplemsiz kurup kullanabilmek için ne yapmalıyım?

(Monitör HP vs17e)

erginemr

Son sürüm Ubuntu olan Jaunty Jackalope'u kurduysanız, Jaunty'de ATI ekran kartlarıyla ilgili ciddi bir problem var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8630
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716

Yukarıdaki başlıklarda @Kirmizi'nin ATI ekran kartı kurulumu için anlatımı işe yarayabilir.

khramn

Teşşekürler hemen deniyorum (yine çökmezse bilgi veririm)

Lord13

ATI kartı kullanıyorsan 9.04 kurmamanı öneririm. Daha eski bir versiyon denesen şimdilik daha iyi olur. (8.1, 8.04 gibi)

DoGuKaN

Alıntı yapılan: Lord13 - 26 Nisan 2009 - 18:58:15
ATI kartı kullanıyorsan 9.04 kurmamanı öneririm. Daha eski bir versiyon denesen şimdilik daha iyi olur. (8.1, 8.04 gibi)

Katılıyorum. Bende ATI kullanıcısıyım ama 9.04 de kartımı kuramadım. Sorun geçene kadar 8.04 kullanacağım.

khramn

Ne yazıkki yine gitti. Açılı sesi geliyor ancak görüntü yok. Ekranda lütfen ayarlarınızı 1280 1024 60 hz olrak ayarlayın uyarısı  var sadece.  Xorg dosyasını yeniden düzenlemem veya sürücüyü kaldır komutunu kullanmammda bir işe yaramadı. Yalnız xorg a baktığımda  BusID burasi: 1.0.0  http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716 knouda 5.0.0 dan bahsedilmiş acaba 5 mi olması geekir. Bu arada Lord13 arkadaşım ilgine teşşekkürler ancak  ubuntuyu 7.1 sürümünden bu tarafa takip etmekteyim ancak bu sürücü olayında uzun soluklu kullanmadım, tümünde aynı sorundan kaldırmak zorunda kaldım. Bu kez kullanmaya kararlı oladuğumdan çare peşindeyim

Neyse yaklaşık 12 defa bir sürücüyü ykleyip sistemi algılayamasından dolayı ubuntu ile 19.04 sürümü çıkana kadar vedalaşma kararı aldım. Oysa tek isteğim herkese ubuntununda vistadan aşağı kalır görselliği olmayan kararlı bir işletim sistemi oladuğunu göstermekti, yanılmışım değilmiş.

AguilaNegra

@khramn haksızlık yapmayın,
kurun 8.10 sürümü,tek isteğinizi dilediğiniz şekilde yerine getirin,
kısa bir süre sonra sorun çözülür,9.04 sürüme yükseltirsiniz.

khramn

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 26 Nisan 2009 - 21:29:18
@khramn haksızlık yapmayın,
kurun 8.10 sürümü,tek isteğinizi dilediğiniz şekilde yerine getirin,
kısa bir süre sonra sorun çözülür,9.04 sürüme yükseltirsiniz.
Normalde insanın bir cd si olur,kullanır. Benim iki tane isteyip bana gönderilen, iki tanede benim indirdiğim 8.10 cd im, birkaç tane eski sürümler üzere bir çanta dolusu  ubuntu cd im var. Belirttiğim gibi hiçbirinde bu sorunu aşamadım.

garafatma

Çok basit bir öneri; Envy ile kurulumu denedin mi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

khramn

Alıntı yapılan: keiser_soze - 26 Nisan 2009 - 22:22:10
Çok basit bir öneri; Envy ile kurulumu denedin mi?
linux konusunda çok bilgili değilim, hata hiç diyebilirim ama çabuk öğrenirim. Yukarda verilen linktede Envy görüm ancak ekle kadırda öyle bir paket bulamadım. Yoksa farklı bir şekildemi ekleniyor yada bu Envy farklı birşey mi? Bunun haricinde windowsta biliyorsunuz bir güvenli moda var ancak ubunuda cd de güvenli grafik kipi olmasına ragmen kurulu sistemde böyle bir seçenek yok. Hani hata yaptığı yerde girip üzeltmek için. Recovey moddada xorg dosyasını editleme seçeneği var onu yapıyorum bazan yapıyor bazan hata veriyor kaydetimiyor. Diğer recovery moddaki  grafik hatası düzeltme seçeneğide bir işe yaramıyor. Diğer taraftan atinin sitesinden atinin 36xx serisi kartlar için yayınladığı sürücüyü indirdim ondada kurulum oluyor restarttan sonra sistem açılış sesi geliyor ancak görüntü yok, acaba monitör içindemi sürücü gerekiyor veya monitörü nasıl tanaıtabilirim. Sanırım asıl sorun sürücüden sonra manitörün algılanmaması veya tanınmamasından kaynaklanıyor.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

localhost

Alıntı yapılan: khramn - 26 Nisan 2009 - 18:30:13
   Selamlar!

Hp pavilion masaüstü bilgisayarıma ubuntu kurmak istiyorum, daha doğrusu defalara kurdum ancak  ekran kartımda ve çözünürlüte proplem yaşamaktayım.

Ekran kartım ati 3650 512 Mb DDR2.  Kurulumdan sonra ekran kartı sürücüsü güncellemelerde listeleniyor, seçilince kuruluyor ancak restart atınca görüntü gelmeiyor sistem login ekranına geçmeden kilitleniyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7550.0.html

Linkte anlatılanlarla xorg.conf dosyasını anlatıldığı şekilde düzenledim ve bu şekilde sadece bir defa sürücüyü sorunsuz kurmayı başardım ancak sürücü kurulmasına ragmen hem proplemli ati controller hemde ekran ayarları açılmıyor ve ekran 1152 x 864 çözünürlükte sabit kalıyor, ekran tam kaplanmıyor. Ayarları değiştirmeyi bir defa başardım bu kezde yenileme hızı 0 hz olarka gözüktü ve görüntü bulanık bir hal aldı.

Kartın sürücüsünü proplemsiz kurup kullanabilmek için ne yapmalıyım?

(Monitör HP vs17e)

Kartiniz büyük ihtimal calisir.
Linux LPIC1 - MCSA

khramn

Nihayet 16 cı defa ubuntu kurduktan sonra KISMEN başardım!

Ancak daha önceki yaptıklarıma ek bir işlem yapmadan inatçılıkla başardım. Envy de aynı şekilde oldu. Anlatıldığı sekilde envy de kurdum çalıştırdım, envy menüsünden ati sürücüsüne seçip kur dedim, kurdu ama sonuç öncekiklerden farklı olmadı. 

Nasıl yaptığımı anlatayım;

Öncelikle daha önceki başarısız denemelerde  sürücü kurulmadan sonra hem ati catalycenter hemde ubuntu ekran ayar seçeneğinin çalışmadığını farkettim. Bazansa ekran ayar seçeneğiçalışıyor ancak  ekran yenileme hızı 0 (sıfır) olarak gözüküyordu. Bende terminali root olarak açtım ve sürücüyü buradan kurdum sonrasında ekran ayarı  kısmını kontrol ettim, ekran ayarında sorun varsa sürücüyü terminal ile tekrar kaldırıp yeniden kurdum, taki ekran ayarı sorunsuz çalışana kadar. Bu  arada belirteyim şu anki xorg dosyasının içeriğinin daha önceki sorunlularala hiçbir farkı yok, tamamen aynı. Ayrıca xorg dosyasına driver ''vesa'' satırı eklendiğinde ekran ayarları devre dışı kalıyor ve ati catalycenter cevap vermeye başlıyor ancak sürücünün devreye girmesi için retstart istiyor, restart yapıncada malum ekran gelmiyor.

Ekran kartım vista ve windows 7 de sorunsuz ve ( vista 3D puanı 5.7) orta seviye bir kart. Ubuntuda bir yazılım açarken veya görsel efektleri üst seviye seçince tüm efektlerde donmalar oluyor, ayrıca sistem ram kullanımı sürekli artarak 1.4 Gb lara çıkıyor. Acaba ekran kartı kendi ram'îni kullanmıyor mu?

Düşüncem her ne kadar yükleyebilsemde ekran kartının %10 performansını kullabildiğim yönünde.

Bu performansı normal seviyeye çıkartıp ekran kartımı birazcık olsun  kullanabilmenin ve ati catalycenteri faaliyete geçirebilmenin bir yolu yok mu?

Lord13

Görsel efektleri CPU gücüyle sağlamaya çalıştığı için performans olamıyorsun. Yani ekran kartını kurup aktif hale getirmeyi başaramamışsın. Grafikler için de ana belleğin kullanımı ekran kartının çalışmadığını destekliyor.

GNUbuntu

Benim ekran kartı da HD 3650 512 MB GDDR4. Aklıma da geldi sorun olacağı. Nvidia almalıydım ah kafam :(
Neme gerek bu kart, LCD ekranım veya tv olmadan.
Ben, sorunun büyük oranda, ekran kartından crt monitöre görüntü almak için dönüştürücü kullandığımdan olduğunu sanıyordum. Çünkü bu kartlarda eski tip giriş yok. Ubuntuyu dört defa kurduktan sonra ( 3 kere 64 bit Ubuntu 9.04, şimdi 32 lik) sürücü kurmaktan vazgeçtim. Üç şekilde de denedim. Envy ile, kendi içinden ve ATI'nin orjinal sürücüsünü. Sonuncusunda ekran bir acayip oldu. 
Bu kartı bir şekilde elden çıkarıp, hem DVI, hem analog girişi olan bir Nvidia ekran kartı almalıyım.
Önce Saygı...