Metin Dosyalarında Türkçe Karakter Sorunu

Başlatan MertKamit, 18 Aralık 2015 - 14:16:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MertKamit

Merhaba arkadaşlar,

Ubuntuyu kurarken İngilizce dil seçeneğini seçtim, Türkçe adlarıyla olması daha iyi, böyle hoşuma gitmiyor. Her neyse bilgisayara indirdiğim text ve srt dosyalarında Türkçe karakter sorunu bulunuyor.

Örneğin altyazı indiriyorum, altyazı da "teşekkürler" demesi gerekiyor ancak yazıyı açıp baktığımda "ş" harfinde sorun yaşıyorum. Tüm altyazı ve normal text dosyalarında bu böyle. Nasıl çözerim sorunu? Önceden de İngilzice ubuntu kurmuştum ve hiçböyle bir sorun yoktu.

heartsmagic

Karakter kodlamalarının sistem dili ile ilgisi olmamalı, indirdiğin dosyalarda sorun olmadığına emin misin? Elinde bağlantısını verebileceğin bir örnek var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Altyazıyı açan yazılımın adı nedir, ve dil paketi sağlam mı?

O altyazı dosyasının köprüsünü(link) buraya aktarabilir misiniz, bir bakalım... Bence de sistem diliyle alakalı değil. Açılan yazılımla ilgili bir ufak ayar gerekiyor bence.

Bir de o altyazının yazıldığı yazıtipi'nin sisteminizde Türkçe'si olması gerekir. Ben bu sorunla sıkça karşılaştım geçmişte. Eğer o yazıtipi sisteminizde yüklü değilse sisteminiz onu yerine alternatif bir yazıtipi kullanmak istiyor ve o yazıtipinin de Türkçe desteği olmayınca bu tip sorunlar oluyor. Bunlara da dikkat edin.

matrax_41

Türkçe altyazılar genelde ISO-8859-9 (Türkçe) kodlamasıyla oluşturuluyor. Uygun kodlamayı kullanarak aç kullandığın programda.