[Çözüldü] Gnome'da Numlock tuşu sorunu

Başlatan yavuzselim, 29 Temmuz 2011 - 23:38:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yavuzselim

Selamlar.. En aktif forumlardan biri olduğu için mecburen buraya yazıyorum.. Gentoo kullanıyorum. -muhtemelen- Kernel derleme sonrası klavyede numlock tuşlarını kullanamıyorum. LED lambası yandığı halde tuşlar çalışmıyor. normalde Gentoo da başlangıca /etc/init.d/numlock start başlatıp ekleyebiliriyoruz. (rc-update ile)..
Ayrıca numlockx isimli uygulamacığı da gdm konfigürasyonuna ekledim.. BIOS'dan numlocka baktım orada da sorun yok.. dmesg ve messages'de de bir şey göremedim. Açılışta kernel yüklerken de her hangi bir uyarı hata verilmiyor. Sorunun yeni kernel ile alakalı olduğunu sanıyorum fakat çözüm bulamadım. Benzer bir sorun ile karşılaşan var mı?

$ uname -a
Linux gentoo 2.6.39-gentoo-r3 #1 SMP Mon Jul 25 15:23:43 EEST 2011 x86_64 AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ AuthenticAMD GNU/Linux

$ cat /etc/X11/gdm/Init/Default | grep num

if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
   /usr/bin/numlockx on

$ rc-update show | grep num
             numlock |      default

heartsmagic

Masaüstü Gnome mu? GDM'de veya uçbirimde bu sorun var mı acaba?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yavuzselim

Aslinda Gnome ile bir alakasi yok. konsolda da calismiyor cunku. uygun bir baslik bulamadim. mumkunse konuyu silebilirsiniz. butun x11-lib ve proto paketlerini guncelledim simdi calisiyor. kernelle alakasi var saniyordum degilmis. gerci simdide goruldugu uzere tum kullanici ayarlari goctu. klavye gorunum felan. duzeltemiyorumda. revdep-rebuild yapmaliyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Temmuz 2011 - 10:43:46

Basligi biraz dagitiyorum kusura bakmayin. Numlock sorununu xorg-serveri guncelleyerek cozdum. ama daha buyuk bir sorunla karsi karsiya kaldim.
gnome altinda klavye TR degil.. US .. Konsollarda klaye turkce ama gnome altinda US.. gnomeun kendi klavye sisteminde TURKCE gorunuyor ama klavyeyi goster dedigimde TR degil US klavyenin dizilisini gosteriyor. (sistem-tercihler-klavye-duzenler)

duzenleri silip tekrar yukluyorum yine ayni.

konuralp@gentoo ~ $ cat .gconf/desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd/%gconf.xml
<?xml version="1.0"?>
<gconf>
<entry name="options" mtime="1292398392" type="list" ltype="string">
<li type="string">
<stringvalue>grp grp:alts_toggle</stringvalue>
</li>
</entry>
<entry name="layouts" mtime="1311998400" type="list" ltype="string">
<li type="string">
<stringvalue>tr</stringvalue>
</li>
<li type="string">
<stringvalue>ir</stringvalue>
</li>
</entry>
</gconf>

xorg.conf soyle:   http://pastebin.com/Gtfvr4wF

xorg-serveri felan tekrar derledim. sonuc ayni. cozum olarak ev dizinindeki .gconf, .gnome, .gnome2 klasorlerini silme disinda tabi..

EDIT: bu arada ayrica gnome temasi yuklenmiyor.. ikonlar ve pencere kenarlarida klasik.. Gorunumden degistiriyorum ama nafile..

if

Şu an için gecici çözüm olarak setxkbmap tr geliyor.

Temalar ve simgelerde de sorun varsa bu güncellediğiniz paketle alakalı da olabilir. Nasıl güncellediniz? Hangi sürümde?vs.

heartsmagic

Bana sanki sorun daha derinlerde gibi geliyor. X'den ziyade sanki Gnome paketlerinde bir karışıklık var gibi. Zaten bir yerlerde gördüğüm, yine bir Gentoo kullanıcısı yanlışlıkla melez Gnome derlediğinden dolayı benzer sorunlardan şikayet etmiş. Gnome paketlerinin sürümlerine bir bakabilirsin, birbirleriyle uyuyorlar mı diye, eğer orada sorun yoksa can sıkıcı olabilir ancak yine bir Gnome derlemesi denenebilir.

yavuzselim

Alıntı yapılan: if - 31 Temmuz 2011 - 00:24:51
Şu an için gecici çözüm olarak setxkbmap tr geliyor.

Temalar ve simgelerde de sorun varsa bu güncellediğiniz paketle alakalı da olabilir. Nasıl güncellediniz? Hangi sürümde?vs.

Gnome ile ilgili sorun bu zaten çözüm olmaz.. Yani konsolda sorun yokki setxkbmap işe yarasın..

@heartsmagic Gnome paketlerinde bir uyuşmazlık yoktu.. İlk sorun: yeni kernel ile birlikte numlock çalışmamaya başladı. düzeltmek için xorg-server'i derleyince klavye ve tema sorun oldu. Klavye türkçe ve temada özel tema olduğu halde sorun vardı..

tek çare olarak xorg-server'i ve gnome'u yeniden derledim. düzeldi. Ama sorun ne kaynaklı merak ettim gerçekten..

Gnome'da portage'ın stabil ebuildlerini kullanmıştım sanmıyorum yani bir uyuşmazlık olduğunu.. Ama şimdi düzeldi .. Garip. Gentoo forumlarında bir şey göremedim arayabildiğim kadarıyla.

Teşekkürler.

heartsmagic

Arada sorun yaşayıp da nedenini öğrenemediğimiz şeylerden bir tanesi sanırım bu :) Kararlı paketlere rağmen olduysa böyle bir şey garip gerçekten. Bir şekilde sorun çözülmüş, görevimi yapayım ben.