slax ve dsl kurulumu

Başlatan cemdursun, 11 Mart 2009 - 00:36:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemdursun

Selam arkadaşlar

Anlayamadığım bir hata var ama nerde, Bende var olan kasalardan birine ( eski ) slax ve dsl linux kurmaya çalışıyorum ama nedense bir türlü beceremedim. Her defasında masa üstüne kadar geliyorum ama bir türlü tam anlamıyla kurulum yapamıyorum, nedenini bilen arkadaşlar mutlaka vardır cd leri doğru yazdırdığımdan eminim ve her iki linux dağıtımıda son sürüm artı kesinlikle her 2 sürümde cd de kurulumda verilen seçenekleri denedim.

şimdiden teşekkürler

heartsmagic

Kurulum yapamıyorsun ama neden? Tahmin üzerine yardımcı olamayız. Sıkıntın nedir, nerede hata alıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemdursun

sorunda orada hata felan almıyorum, cdleri takıyorum takır takır çalışıyor ama kurulum yapmıyor, reset atıp cdleri çıkarınca anlıyorumki sadece cd üzerinden çalışmıs, normalde ubuntu da cd yi koyunca masa üstüne kadar geliyor orda kuru tıklıyoruz kuruluyor, ama bunlarda öyle bir seçenek gelmiyor kod ile yapayım dedim olmadı bulamadım hdd ye kopyala kur dedim olmadı, slax ta kurulum sırasında bulunun her şıkkı denedim masa üstüne kadar kuruyor ama sonra gene aynı olay

bytan

Slax kurulumu için:

$ cfdisk (and make partation)
$ mkfs.ext3 /dev/&&& &&& = partation
$ mntall
$ slax-install

http://www.slax.org/forum.php?action=view&parentID=11806
http://www.slax.org/forum.php?action=view&parentID=34619

DSL kurulumu içinse buraya bakabilirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cemdursun

çok teşekkür ederim her ikisini deneyip yarın sonuçları yazarım :D çok çok saolun iyiy geceler arkadaşlar

cemdursun

Olmadı cfdisk komutunu verdiğimde diski bulamıyor diye bir hata verdi, peki arkadaşlar ben bu harddiski linux kurulu bir sisteme taksam bende şu an ubuntu 8.10 kurulu bu şekilde formatlayamammı formatlayabilirsem ondan sonra kurulumu denesem ?

heartsmagic

Neden olmasın. Kurulum aşamasında bölümü görecektir diye düşünüyorum. Beni endişelendiren Slax ile neden cfdisk işlemedi? Disk sataysa kernelle ilgili olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemdursun

Olmadı her iki sistemdede tanımadı ubuntu ve xp ayrıca potatıon magic de tanımadı, ben verilen kodlar olmayınca sadece fdisk dedim disk read write unable dedi yani okuma ve yazmaya izin verdi ama diger kodlar için ne denediysem olmadı.Yani gene yapamadım şimdi içine 98 kurup üzerine kurmayı denicem bakalım nasıl bir macera başlıcak. bakalım belkide slitaz olur bu arada 233işlemci ve 128 ram var bununla alakalı olamaz diimi, çünkü daha düşük sistemlerde kurulduğunu gördüm

bytan

Alıntı yapılan: cemdursun - 11 Mart 2009 - 15:21:57
Olmadı her iki sistemdede tanımadı ubuntu ve xp ayrıca potatıon magic de tanımadı, ben verilen kodlar olmayınca sadece fdisk dedim disk read write unable dedi yani okuma ve yazmaya izin verdi ama diger kodlar için ne denediysem olmadı.Yani gene yapamadım şimdi içine 98 kurup üzerine kurmayı denicem bakalım nasıl bir macera başlıcak. bakalım belkide slitaz olur bu arada 233işlemci ve 128 ram var bununla alakalı olamaz diimi, çünkü daha düşük sistemlerde kurulduğunu gördüm

Diskinizde sorun olma ihtimali var.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

cemdursun

@bytan

olabilir ama bir yandan düsünün live cd olarak her iki sürümde calisiyor.
Su an ayni sistemden 98 i actim eski kurulu olan calisiyor, o halde pekte güclü bir ihtimal degil elimde baska hdd var  :D onnlardan birini deneyeyim o zaman haber ederim ama ya onlarida kaybedersem  ::)

bytan

Yaşayan CD'ler ile çalıştırabilirsiniz. Onlar sabit disk üzerine kurulum yapmıyorlar. Kendilerini ram üzerine yazarak çalışıyorlar. Bu yüzden bu karşılaştırmadan yola çıkarak disk hakkında yorum yapamayız.

Eski kurulu olanında bize fikir vermediğini söyleyebilirim.

Diğer sabit diski neden kaybedeceğinizi anlayamadım? Bu cd'ler yüzünden kaybınız olacağını sanmıyorum. En fazla biçimlendirme sırasında bilgi kaybedersiniz.

PF @ ST

cemdursun

Kaybetmek derken işlenen portationlardan bahsediyorum, mesela şu an 3 harddiskide xpde formatlayayım dedim olmadı tanımadı , portation magicta tanımıyor, bana bunları formatlıyabileceğim bir program önerebilirmisiniz ? En başında senin son mesajından haberdar olsaydım, kurulmuyor ve yaşayan cd olarak çalışıyor bölümü  zaten bu kadar deneme yapmazdım.Ben kalıcı bir sistem istedim peki bu konuda puppy mi daha iyi slitazmı ? ayrıca türkçe destek veya içerisinde türkçe dil olan aclinux dahil hangisi sürümü kursam pek zorluk çekmem, daha doğrusu bu sürümler hakkında bilgin varmı yada olan arkadaşlardan ricam izlenimlerini paylaşsın

Bu macerada böylece burada biter herkese teşekkür ederim

bytan

Yanlış anlama olmasın. Kurmak istediğin bu iki sistem, slax ve dsl hem yaşayan cd olarak çalışıyorlar hem de sabit diske kurulabiliyorlar. Ben sadece yaşayan cd olarak açılmalarının sabit diskin sağlamlığı hakkında bilgi vermez demek istiyordum.

Neden sabit disklerin görünmüyor bilemiyorum. Diğer işletim sistemi öneri isteğinle ilgili, forumda bir çok başlıkta çeşitli öneriler var. Kullananlar, deneyenler görüşlerini fırsat buldukça başlıklara yazıyorlar. Bu yüzden arama yaparsan, kafandaki sorulara daha kısa sürede yanıt bulabilirsin.

En az zorlukla dağıtım kurmak ve kullanmak  konusunda ubuntu ve pardus arasında bir seçim yapabilirsin diyorum. Diğer arkadaşlarda farklı önerilerde bulunabilirler. Dediğim gibi, bu konularda hali hazırda bilgi paylaşımlarının olduğunu düşünürsek, buraya yazılmasını bekleyerek zaman kaybetmeden arama yoluyla cevaplarına ulaşabilirsin.

PF @ ST