Packard Bell TJ65 yeni başlayan takılma sorunu

Başlatan talisfang, 25 Temmuz 2011 - 02:54:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

talisfang

Sistemime Ubuntu 11.04 kurdum çalışma esnasında sistem kendi kendine donuyor yada sadece fare çalışıyor sistemin kalanı donuyor. Çözüm olarak ubuntu ve kubuntunun hem 11.04 hemde 10.04 sürümlerinin 32 ve 64 bit versiyonlarını denedim ama sonuç değişmedi. Üzerine pardus kurdum ve şimdi son olarak mint i denedim hepsinde durum aynı. Geçen yıl en son ubuntu 10.10 sürümünü kullanıyordum hiç bir hata yoktu gayet sorunsuz çalışıyordu. Sorunun güncellenen linux çekirdeğinde olabileceğini düşünüyorum. Bu arada ekan kartım nvidia gt 240m. ubuntu türevleri bu sürücüleri yüklemesine karşın kullanımda olmadığını gösteriyor ama compiz efektleri çalışıyor. ayrıca ekran kartının sürücüsünü elle kurmayı da denedim. Sonuç aynı hangi dağıtımı kullanırsam kullanayım masaüstü donuyor. Windows ortamında herhangi bir sorun yok ama ben ubuntu kullanmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum

heartsmagic

Genel forumda bir başlık var fakat cevapsız kalmış. Bu donmalar olduğunda ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

heartsmagic'e ek olarak; "acpi=off" kernel parametresi ile acmayi denediniz mi? acpi ya da pm-utils kaynakli bir sorun diye tahmin ediyorum.

talisfang

Şu an ubuntu 10.10 64 bit sürümünü kurdum. Güncellemeleri yaptım hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyor. Ekran kartı da olması gerektiği gibi çalışıyor. Şimdi sürümü 11.04 e yükseltiyorum güncelleme ekranından. İşlem tamamlanınca sorunun devam edip etmeyeceğini buraya yazacağım.

@heartsmagic
ekran donunca ctrl+alt+f1 ve diğer hiç bir kısayol çalışmıyor. bazen sadece fare hareket ediyor ama kalan her şey donuyor.

@cagriemer
şu an yaptığım yükseltmeden sonra hata tekrar oluşursa söylediğinizi yapmayı deneyeceğim. oluşmazsa hata veren bir sürümü ayrıyeten kurup yine deneyip sonucu yazacağım.

Edit: Bugün format atıp 11.04 sürümünü kurdum. ekran kartı sürücüsü olarak da 10.10 da kullanılan .deb dosyasını kullandım her şey düzeldi.

krwlng

Konuyu tekrar gündeme getirmek istemiyordum ama bu sorunun aynısı aynı dizüstü ile bende de mevcut, durum biraz karışık tabi. Şöyle ki, win7 ile denediğimde herhangi bir donma takılma söz konusu değil, fakat hangisi olduğu fark etmiyor herhangi bir linux dağıtımında talisfang'ın belirttiği takılma meydana geliyor, sadece fare çalışıyor fakat ne bir yere tıklanıyor ne de klavye işlem yapıyor, öylece kalıyor. Bazen beklerken 3-5 saniye sonra düzeliyor 2-3 dakika sonra tekrar aynı sorunu verebiliyor, bazen bu süre 10 dakikaya çıkabiliyor. Ancak asıl önemli olan nokta şurası, 10.4 ile bu donma olayı sadece chrome ve firefox kullanırken meydana geliyor, opera ile saatlerce gezinmeme rağmen en ufak bir donma yaşanmadı, 11.04 ve üzeri sürümlerde ise masaüstünde gezerken bile donmalar takılmalar meydana geliyor, öyle ki donuyor ve sadece fare çalışıyor, makineyi zorla kapatıp açmadan düzelmiyor. Gnome-shell ile de unity de olduğu gibi donmalar masaüstünde bile meydana geliyor. 10.4 ile hd filmleri izlerken bile en ufak takılma yokken chrome veya firefox ile bir sayfada gezerken donuyor sistem, 11.04 ve üzeri ile hiçbir şey yapmadan da donabiliyor. Her türlü ekran kartı sürücüsünü denedim, eski sürüm yeni sürüm denemediğim çok az şey kaldı, fikri olan arkadaşlar varsa yardım bekliyorum, bu sıkıntı yüzünden 10.4 harici kullanamıyorum şu an için. talisfang kurduğunuz ekran kartı sürücüsü dosyasının tam ismini yazabilirseniz onu da denemek istiyorum. Cihaz Packard bell TJ65, 4Gb ram 1Gb nvidia 240m ekran kartı var. şimdiden teşekkürler.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Aklıma bir iki şey geliyor.

1. Ağa bağlı olmadan da aynı sorun var mı? Ağ Yöneticisi kaldırılıp yerine Wicd kurulup denenildi mi?
2. @cagriemer'in önerdiği gibi acpi=off denendi mi?
3. Sorun BIOS sorunu olabilir mi? Güncelleme imkânı var mı?

krwlng

Ağa bağlı olmadan da aynı sorun mevcut, ama wicd ile denemedim, acpi=off ile denemedim iki şekilde de denerim, bios güncellemesi yaptım son sürüm bios mevcut şu an ilk başka yapmaz gibi oldu ama arada yine yaptı, işin garibi 10.4 ile opera sorun çıkarmıyor ama chrome ve firefox kullanırken aynı sorun oluşuyor, hata opera ile 20 sekme açtım kastırdıkça kastırdım bana mısın demedi, chrome ile tek sayfada bile donma yaptı. iki çözüm önerisini de kontrol edip tekrar dönerim, teşekkürler.

krwlng

"acpi=off" "noacip" "nolapic" denedim yine aynı sorun meydana geldi, son sürüm 1.31 bios yükledim değişen bir şey olmadı, 11.10 ile sahipli sürücüleri yüklemezsem sorun yok ama sahipli sürücüleri yükleyip makineyi kapatıp açınca ilk bir iki işlemden sonra ekran donuyor, bir süre sonra da fare kilitleniyor. Çok çeşit sürücü denedim sonuç alamadım, 10.4 ile de söylediğim gibi sadece internette gezerken chrome ve firefox ile donma oluyor opera ile herhangi bir sorun olmuyor.

heartsmagic

O zaman sorun sahipli sürücüleri kurduktan sonra mı ortaya çıkıyor?

krwlng

if

krwlng

Yok dostum ya Ati olsa kaderime küser vazgeçerdim, kart Nvidia Gt240M, nette biraz derin araştırınca birkaç kişinin daha aynı tip sorunla karşılaştığını öğrendim, şu ana kadar tam bir çözüm bulabilen yok, win için en eski sürücüyü öneriyorlar ama bizim tarafta nasıl bir çözüm üretilir bilemiyorum.

heartsmagic

Nvidia için yeni sürücülerde bir şeyler olmuş demektir o zaman. Eski sisteminde sürücü kursan bile bu sorunu yaşamıyordun sanırım?
Şu an yapılabilecek tek şey sanırım açık kaynak sürücülere yönelmek, tabi onlar sisteminde güzel çalışıyorsa. 

krwlng

Eski sistemimde sürücüyü kurunca bile sorun olmuyordu doğrudur. Hatta şu an en yeni sürücüde eskisine oranla daha büyük sıkıntı yaşadım. Açık kaynak sürücüleri deneme şansım olmadı, ama fırsat budur deyip son şans deneyeceğim, sonucu buradan aktarırım.

Ekleme: Başka bir konuda bu sorunumu şuan için çözdüm, grafik işlemci saat hızını biraz düşürdüm, saatlerdir sistemde donma takılma yok.