açılışta ubuntu low graphic mode sorunu

Başlatan flashpoint, 13 Şubat 2009 - 22:30:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coldchris

Galiba yine çözümü yok bunun. 2 hafta içinde ikinci kez kurucam ubuntuyu yeni baştan. Hem de basit bir sebepten. Diğer sabit diskimde xp var ve 1.5 seneden beri hiçbir şey olmadı. Düşünüyorum da acaba ne zaman Linux dağıtımları kemikleşecekler sistem istikrar konusunda. Nvidia sürücüsünü güncellerken olacak şey değil ki bu... Neyse ben gidip yedeklerimi alayım tekrar....
/var/cache/apt/archive klasörünü yedeklesem ubuntuyu geri yüklediğim zaman oradaki güncelleme paketlerini uygulayabilir miyim acaba?
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

heartsmagic

Hangi durumdan sonra oldu bu?

Şimdi, doğrudan bir şeyler söylemek güzel ancak farklı taraftan da olaya yaklaşırsak kendi tecrübelerimizi de söylemek lazım. Senelerdir Linux kullanırım, Nvidia konusunda çözemediğim sorunum olmadı. Kısacası kararlılık meselesi kullanıcıdan kullanıcıya, donanımdan donanıma, kullanımdan kullanıma değişir. Windows ile hiç sorun yaşamayan olabileceği gibi, sorundan başını kaldıramayanlar da olur.

Linux ile de sorun yaşamayan olabileceği gibi, sorundan başını kaldıramayanlar olur.

Eğer .deb paketlerini yedeklersen indirmeye gerek kalmadan kurulum yapabilirsin. Bir başlığımızda bu anlatılmakta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

coldchris

tamam... baştan anlatayım.. aslında yaptığım bir hata mı bilmiyorum? synapticte nvidia 1.80 kernelin belirdiğini gördüm ve sürücümü güncellemek istedim.. seçtiğim 3 paket var: nvidia-glx-1.80, nvidia-180-modaliases ve nvidia-glx-180.. bunları seçince 1.77 sürümlü olanları kaldıracağına dair bir mesaj geldi ve haliyle tamam dedim.. paketler yüklendikten sonra yeniden başlattım ve bir daha sürücüleri aktif etmek mümkün olmadı... Galiba benim hatam...
A memory to carry on,

heartsmagic

Senin hatan diyemeyiz. Belki de depodaki 180 serisi sorunlu. Şöyle denenebilir:
Tüm nvidia paketlerini kaldırırsın. Diğer serilere ait modaliases paketleri önemli değil, kalsa da olur. Ancak temel paketleri kaldır. Sona 180 serisini kur. Sonra nvidia-settings paketinii kur ve elle xorg.conf oluşturmayı dene:

sudo nvidia-xconfig

Eğer Envy iş görmüyorsa bunu deneyebilirsin. Envy'yi deneyip denemediğini bilmiyorum.

Eğer bu da işe yaramazsa 177 serisine geri dönersin.

coldchris

sudo nvidia-xconfig komutunun yanıtı şu oldu..:

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".

WARNING: No Layout specified, constructing implicit layout section using screen
         "Default Screen".

WARNING: Unable to find CorePointer in X configuration; attempting to add new
         CorePointer section.

WARNING: The CorePointer device was not specified explicitly in the layout;
         using the first mouse device.

WARNING: Unable to find CoreKeyboard in X configuration; attempting to add new
         CoreKeyboard section.

WARNING: The CoreKeyboard device was not specified explicitly in the layout;
         using the first keyboard device.

Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

envy'i de denedim ama o da bi fayda vermedi... hardware drivers aracından şu anda 3 adet sürücü seçeneği çıkıyor 1.77, 1.73 ve 0.96... herhangi bir tanesini seçip aktif et'e basınca sürücü paketini uyguluyor ama sürücü aktifleşmiyor... durum bu işte :S
A memory to carry on,

heartsmagic

Bunlar uyarı sadece. X'i yeniden başlattığında son durum ne oluyor? Eğer sorun yaşıyorsan dediğim gibi temizlik işleminden sonra tekrar yükleme yap ve ardından bunu dene.

coldchris

şimdi deniyorum temizlik yaparak... bu saatte yardım ediyorsun bana. teşekkür ederim... hafiften de hasta olmaya başladım.. şunu bi deneyeyim sana sonucu bildirip sonra yatağa giricem :D senin de maşallahın var... 9530 mesaj...
A memory to carry on,

heartsmagic

Birazdan bende burada olamayacağım. Eğer sorun devame derse eski seriyi deneyebilirsin. Ancak dediğim gibi Envy mutlaka aklında bulunsun.

coldchris

aynen söylediğin gibi yaptım; ama olmadı yine.. envy'i de denemiştim... onda da 1.77yi ve 1.73 bile denedim.. ama bir türlü aktif olmuyor sürücü... ne yapılabilir bilmiyorum ki... :S eminim sen bilgisayarın başında olsan yapardın :) yardımın için teşekkür ederim ... ben yine amatör denemelere devam ederim yarın artık.
A memory to carry on,

heartsmagic

Şimdi, eğer güvenli kipte açıyorsa sürücü sorunu yaşıyorsun demektir. Eğer güvenli kip değil de, normal şekilde ancak düşük çözünürlükte açıyorsa elle çözünürlük eklenebilir. Bunun için düşük çözünürlükle sistem açıldığında:

glxinfo | grep render komutunu ver. Sana Yes döndürüyorsa elle çözünürlük ekleme yoluna gidersin. Eğer No diyorsa sürücü sorunu yaşıyorsun demektir.

hasansahin

Depolardaki sürücüler ile başarısız oluyorsa, binary sürücüyü elle kurmayı deneyebilirsin. (gerçi fark olmaması lazım ama denemekte fayda var) Forumda bu konuyu anlatan başlıklar var.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

coldchris

Buradaki ve yerli-yabancı bir çok forumdaki söylenen çoğu şeyi uyguladım... Ama maalesef bir sonuca ulaşmanın imkanı olmadı... Ben de herkes gibi tekrar kurmak zorunda kaldım ubuntu'yu. Allah'tan apt'nin cache klasörünü yedeklemiştim ve paketleri yeniden yerine koyup güncellemeleri yaptığımda hepsini kabul etti ve hiçbir şey indirmeden güncellemelerimi kurdu... @heartsmagic'e teşekkür ediyorum ayrıca... Sabaha karşı da olsa yardımcı oldu bana..
A memory to carry on,

heartsmagic

Keşke sistemi yeniden kurmanı gerektirmeden çözebilseydik durumu. Ancak nihayetinde sorunu çözmüşsün, geçmiş olsun.