23 Nisan ex4 geçmeli mi ?

Başlatan esrama, 27 Şubat 2009 - 14:45:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

23 nisan Ubuntu ext4 dosya sistemini (varsayılan olmasada) sunacak . Ben 23 nisan ubuntu 9u indireceğim, peki kurulum ile ext4 dosya sistemine geçiş yapmamı önerirmisiniz ? Karşıma ne gibi sorunlar çıkabilir ? Eğer ext4 sağlam ise depo olarak kullandığım ve içinde belgelerimin de olduğu ext3 kısmını da ext4 yapmayı düşünüyorum. Ufak bir araştırma yaptım: ext4 dosya sisteminin Ocak 2006 da kararsız, Ocak 2008 de kararlı şekilde piyasaya tanıtılmıştr. Aradan baya geçmiş gibi gözüküyor...
Diğer önerebileceğiniz dosya sistemleri hakkında bilgi paylaşımında bulunmanızı diliyorum - 23 nasana kadar - !!! :)

aynshtein

@esrama, ben 2 gün önce jaunty alpha 4 ile birlikte ext4'e geçtim. Yani sıfırdan kurulum yapmayıp sistemimi yükselttiğimi ve sistemi ext3'ten ext4'e dönüştürdüğümü söylemek istiyorum. Şu an için herhangi bir sıkıntı yok. Yalnız sıfırdan kurulum yapmadığım için eski bazı uygulamaların ayarlarını yapmakta biraz zorlandım. Onun haricinde sistem benim için gayet hızlı çalışıyor çünkü ben işletim sistemimi harici diskten kullanıyorum. (Evde ve işte ayrı sistem kullanmak istemediğimden ve dosyalarımın her daim yanımda olmasını istediğimden sistemi harici diske kurdum. İş yerinde de evde de bilgisayarı USB harici diskten başlatıyorum.) Dün de Alpha 5 sürümüne yükseltme yaptım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ubuntu depoların haricinde kullandığım 1-2 paketin bağımlılıklarında sorun oldu fakat bu hataların sistem kararlılığına olumsuz bir etkisi olmadı. Sadece programları çalıştıramadım, o kadar :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

esrama

Bildiğim kadarıyla ext sürümleri arasında format olmaksızın (yani veriler silinmeden) geçiş yapılabiliyor. Fakat ben gene işimi garantiye alıp sıfırdan format atıp hem depoyu, hem sistem dosyaların kısmını ext4 yapacağım.
@aynshtein alpha 5 te hiç sorun olmamışsa kararlı sürümde hiç sorun olmaz diye düşünüyorum...

aynshtein

haklısın, ben zate genelde alpha 5 sürümüyle birlikte sistem yükseltmesi yapıyorum. Jaunty için sabırsızlanıp alpha 2 ve 3'ü denemiştim ama her ikisinde de hüsrana uğradım. Dizüstü bilgisayarıma kuramadım. 4. alpha sürümü çıktığında da ilk başta kuramamıştım ama 2 gün önce tekrar indirip denedim ve sorunsuzca kullanmaya başladım. ext4'ün ext3'ten daha verimli olduğuna ve sistemi hissedilir derecede hızlandırdığına dair yorumlar var. ext4 beklenen bir gelişmeydi ve gayet olumlu sonuçlar doğuracak gibi görünüyor...

Bu arada, ben Jaunty'den de oldukça umutluyum. Ubuntu için oldukça önemli bir adım olacak. Yeni kernel, yeni Gnome, yeni dosya sistemi... Pek çok şey değişecek..
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/