Bilgisayarım çabuk ısınıyor NEDEN ?

Başlatan KeopS, 13 Şubat 2009 - 02:38:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KeopS

Linux Mint kullanıcısıyım. Gayet memnunum ve çok iyi buluyorum grafikler falan oldukca güzel. Ancak merak ettiğim ve cevabını bulamadığım bir kaç soruyu size sormak istiyorum, tabi ki linuxe başlamadan önce eski bir windows kullanıcısı olarak karşılaştırma yapmamı mazur görünüz.

öncelikle pc min gene özellikleri,dizüstü öncelikle onu belirteyim

intel celeron 1.47 ghz
512 ram
256 ati x200m ekran kartı

1- Bilgisayarım cabuk ısınıyor ve fanlar aşırı calışıyor nedeni ne olabilir ? ( xp de bu kadar değildi )
2- Bilgisayarım çok kasıyor nedeni ne olabilir ? ( xp de bu kadar değildi )
3- Ortalama olarak şöyle söyleyim full olan pilim xpde 1,5 saatse Mintte 55 dakika gidiyor nedeni ne olabilir ? ( ekran ışığını kıssamda bu güç artmıyor max 55 dakika fazlası yok )

Xenophobia

1 ve 2 nolu sorunları yaşarken, terminalde top komutunu verdiğinde programların çalışma oranlarını görürsün.Bir anormallik olup olmadığını kontrol ettikten sonra tekrar buraya yazarsan, daha detaylı anlamış oluruz.

Fiziksel bellek 512 Mb olduğundan da, ram kullanımı yüksek programlar ile çalışırken bu kasmaların normaldir.Sistemi kurarken ayırdığın swap alanı ne kadardı?

Direk aklıma gelenler de ;

1- Bilgisayarının çabuk ısınması, kullandığın program ve ya donanımlarla ilgili olabilir. Örneğin, java, flash,wine,pyton kullanıyorsan o an ısınması normaldir. Bir de bunlar kararsız çalışıyorsa, çok daha normaldir.

2-Bilgisayarının kasılması donmalar olarak mı, yoksa hard disk ve ya işlem süreci olarak mı tam bir şey anlatmamışsın.O yüzden ati kullandığın için, öncelikle forumda ekran kartınla ilgili kısımları arama yapmanı tavsiye ediyorum.Ayrıca bu sorun da, 1 nolu sorunda olduğu gibi, kararsız bir programın çalışmayı durdurmaması gibi bir ihtimal yüzünden oluyor olabilir.

erginemr

Bence de semptomlar ATI ekran kartı ve sürücüsünü işaret ediyor gibi...

KeopS

swap nedir ve nasıl ayarlanır hiç bilmiyorum ki kurulum sırasındada böyle bişey görmedim  >:(

heartsmagic

Arkadaşların belirttiğinin üzerine aklıma gelen bir diğer mesele de işlemci hızı ayarlamasının sorunlu olduğu. Hem fanın hiç susmaması hem de pilin erken tükenmesi benim aklıma bunu getirdi. Panele sağ tıklayıp ekle dediğin yerde İşlemci Frekans İzleyicisi vardır. Eğer o sorunsuzca panele ekleniyorsa benim şüphelerim boştur, ancak eklenirken "desteklenmiyor" tarzında bir hata iletisi alırsan bu yönde araştırma yapmak gerekiyor.

Takas alanı Ram yetmediğinde diskten kullanılacak bölümdür ve yanlış hatırlamıyorsam Wikimizdeki kurulum bölümünde bundan bahsedilmekte. Ayrıca forumda da yer yer bahsi geçiyor. Kısacası eğer ayırmadıysan kurulumda, şimdi bunu yapman güzel olacaktır.

ATI içinse:

glxinfo | grep render komutu ne döndürüyor? Eğer No diyorsa sürücü kurman gerekecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Kurulumda takas alanı ayırıp ayırmadığınızı anlamak için:

1. /etc/fstab dosyanızın içeriğini;
cat /etc/fstab

2. ve aşağıdaki komutun döndürdüğü sonucu;
sudo fdisk -l

buraya aktarın.

Xenophobia

Eğer swap alanın yoksa da, bunu aşağıdaki komutlarla oluşturabilirsin.

dd if=/dev/zero of=swap_dosyasi bs=1024K count=1024

Swap alanı haline getirmek için aşağıdaki komutu kullanırsın.

mkswap swap_dosyasi

Başlangıç esnasında sisteme bağlanması için de aşağıdaki komutu kullanırsın.

/root/swap_dosyasi none swap sw 0 0

KeopS

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Şubat 2009 - 11:58:37
Arkadaşların belirttiğinin üzerine aklıma gelen bir diğer mesele de işlemci hızı ayarlamasının sorunlu olduğu. Hem fanın hiç susmaması hem de pilin erken tükenmesi benim aklıma bunu getirdi. Panele sağ tıklayıp ekle dediğin yerde İşlemci Frekans İzleyicisi vardır. Eğer o sorunsuzca panele ekleniyorsa benim şüphelerim boştur, ancak eklenirken "desteklenmiyor" tarzında bir hata iletisi alırsan bu yönde araştırma yapmak gerekiyor.

Takas alanı Ram yetmediğinde diskten kullanılacak bölümdür ve yanlış hatırlamıyorsam Wikimizdeki kurulum bölümünde bundan bahsedilmekte. Ayrıca forumda da yer yer bahsi geçiyor. Kısacası eğer ayırmadıysan kurulumda, şimdi bunu yapman güzel olacaktır.

ATI içinse:

glxinfo | grep render komutu ne döndürüyor? Eğer No diyorsa sürücü kurman gerekecektir.

komutun çıktısı

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: ATI Radeon Xpress Series

ayrıca sürücüm kurulu olarak gözüküyor hardwire driversten

KeopS

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Şubat 2009 - 12:29:50
Kurulumda takas alanı ayırıp ayırmadığınızı anlamak için:

1. /etc/fstab dosyanızın içeriğini;
cat /etc/fstab

2. ve aşağıdaki komutun döndürdüğü sonucu;
sudo fdisk -l

buraya aktarın.

1. komutun çıktısı

cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda1
UUID=dbfc64c0-fc3f-4015-83ff-08ffd803d94c /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda5
UUID=96916fd1-ac43-fb80-77fb-400af26c13e9 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

2. komutun cıktısı

Disk /dev/sda: 60.0 GB, 60011642880 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 7296 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x89adfa6a

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        7133    57295791   83  Linux
/dev/sda2            7134        7296     1309297+   5  Ek
/dev/sda5            7134        7296     1309266   82  Linux takas / Solaris

erginemr

Sayıları yanlış yorumlamadıysam, 1 GB swap alanı ayrılmış ve etkin. Sorun swap değil.

ATI konusunda bazen o komutun root olarak verilip verilmemesine bağlı olarak, ilginç bir farklılık olabiliyor. Şu aşağıdaki komutu da verir misiniz?
sudo glxinfo | grep render

Bakılması gereken bir diğer şey de:
...

KeopS

çıktısı şu

direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: ATI Radeon Xpress Series

ancak panele sağ tıkla dediğiniz yer neresi onu pek anlamadım :) biraz daha açıp söylerseniz verdiğiniz talimatlara uyarım.

Xenophobia

Öncelikle ATI sürücüsü yüklemen gerekir ve lütfen forumda bununla ilgili olan makaleleri ara.Forumun arama kısmını kullanırsan, bunu sormana gerek bile kalmaz.

Panel diye bahsedilen yer de, Uygulamalar,Sistem, Yerler vb. şeylerin olduğu alt ve ya üst kısımdaki çubuk.

KeopS

Alıntı yapılan: Xenophobia - 13 Şubat 2009 - 13:01:09
Öncelikle ATI sürücüsü yüklemen gerekir ve lütfen forumda bununla ilgili olan makaleleri ara.Forumun arama kısmını kullanırsan, bunu sormana gerek bile kalmaz.

Panel diye bahsedilen yer de, Uygulamalar,Sistem, Yerler vb. şeylerin olduğu alt ve ya üst kısımdaki çubuk.

Xenophobia ekran kartım zaten şuan tanıtılmış durumda. ekran kartıyla ilgili bir problemim yok ki. menüdede hardware driverste wiresless kartım ve ati ekran kartım aktif durumda.

KeopS

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Şubat 2009 - 13:04:38
Alıntı yapılan: KeopS - 13 Şubat 2009 - 12:55:21
...
ancak panele sağ tıkla dediğiniz yer neresi onu pek anlamadım :) biraz daha açıp söylerseniz verdiğiniz talimatlara uyarım.

[IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/2/13/t_Pano01m_eecffb6.png[/img]  [IMG]http://img02.picoodle.com/img/img02/3/2/13/t_Pano02m_f1a60fb.png[/img]  [IMG]http://img02.picoodle.com/img/img02/3/2/13/t_Pano03m_47bbee1.png[/img]

çok açıklayıcı olmuş teşekkürler, resimdekilerin aynısını yaptım aynı hataları aldım paneldede 1.47 %100 yazıyor şuanda.

Xenophobia

ATI içinse:

KeopS

edit

haklısın hocam kurulu değilmiş ben biraz araştırıp şu kartı kurayım döncem tekrar.