Gimp Paspartu Yapımı?

Başlatan akurgal, 03 Ocak 2009 - 01:16:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akurgal

Sanırım doğru yere açtım konuyu.
Forumda bulamadım biraz nette aradım oda doyurucu olmadı.

Gimp yardımıyla fotoğrafları paspartu kullanarak sunuma hazır hale getirmem gerek. Genellikle basit bir yöntem kullanıyorum photoshop aracılığıyla. İnce bir siyah çerçeve milimetrik ve ardından genellikle beyaz ve fotoğrafı çerçeveden ayıran asıl plan gelir ki ölçüleri fotoğrafın tarzına göre değişir. Kısacası desen içeren yada gırafik kullanılmış bir paspartu kullanmıyorum. Fakat  örnek ala biliriz çünkü ben tercih etmiyorum diye kimse tercih etmeyecek değil. Gimp bir hafta oldu inceliyorum fakat çözemedim Şimdilik tabi.
Teşekkürler.

Gimp Uzmanı

Bana bir örnek gösterin size nasıl yapılacağını söyleyeyim.

akurgal

Cevap geç oldu özür dilerim hastalandım.:)

Aşağıda kullanmakta olduğum iki örnekvar. beyaz olan biraz ayrıntılı fakat dikkat ederseniz siyah olan oldukça basit fakat ben onu dahi gimp aracılığıyla yapamadım.

[IMG]http://img55.imageshack.us/img55/5525/9158456hy9.th.jpg[/img]

[IMG]http://img55.imageshack.us/img55/4352/15221921ai8.th.jpg[/img]

Gimp Uzmanı

Siyah olanı yapmak çok çok basit. Ben siyah olanın nasıl yapılacağını örnek bir ders ile çok kısa bir zaman sonra burada anlatırım.

xwes

Eger istediginiz bir resmin siyah-beyaz yapmak ise color>desaturate'e tiklamaniz yeterli.
Birinci resimde yapilan nedir anlamadim. Kenarlara beyaz boşluk koymaktan mi bahsediyorsunuz yoksa?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: xwes - 11 Ocak 2009 - 09:33:24
Eger istediginiz bir resmin siyah-beyaz yapmak ise color>desaturate'e tiklamaniz yeterli.
Birinci resimde yapilan nedir anlamadim. Kenarlara beyaz boşluk koymaktan mi bahsediyorsunuz yoksa?

Kenarlara boşluk koymak değil nesneleri sadece siyah tonda göstermek. Bunun resimli anlatımını yapacağım.

akurgal

Benim istediğim sadece çerçeveler. İlk resimde fotoğrafın çevresi çok ince bir siyah ardından geniş beyaz bir çerçeve. İkinci örnekte sadece aşağıdan ve yukarıdan siyah bir çerçeve.

xwes

Resminizi gimp ile açin, yandaki layer listesinden resminize sag tiklayip "new layer" deyin. Ontanimli olarak yeni layer resminizle ayni yukseklik ve genişlikte olacaktir. Açilan penceredeki yukseklik-genişlik degerlerinde ufak bir arttirma yaparsaniz resminizden birazcik buyuk bir layer yapmiş olursunuz. Bu yeni yapiginiz layer'i siyaha boyayin, ve seviye olarak resminizin arkasina alin. Şimdi yeni siyah layer resminizin kenarlarindan taşmak suretiyle bir kenarlik goruntusu verecekir. Ayni yolu tekrarlayarak daha daha buyuk bir layer oluşturun, onu da beyaza boyayip en alt seviyeye gonderin. Sonuç olarak ilk resimdeki goruntuyu elde edeceksiniz.  Ikinci resminiz içinde ayni yordam geçerli :)

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: xwes - 14 Ocak 2009 - 19:34:23
Resminizi gimp ile açin, yandaki layer listesinden resminize sag tiklayip "new layer" deyin. Ontanimli olarak yeni layer resminizle ayni yukseklik ve genişlikte olacaktir. Açilan penceredeki yukseklik-genişlik degerlerinde ufak bir arttirma yaparsaniz resminizden birazcik buyuk bir layer yapmiş olursunuz. Bu yeni yapiginiz layer'i siyaha boyayin, ve seviye olarak resminizin arkasina alin. Şimdi yeni siyah layer resminizin kenarlarindan taşmak suretiyle bir kenarlik goruntusu verecekir. Ayni yolu tekrarlayarak daha daha buyuk bir layer oluşturun, onu da beyaza boyayip en alt seviyeye gonderin. Sonuç olarak ilk resimdeki goruntuyu elde edeceksiniz.  Ikinci resminiz içinde ayni yordam geçerli :)

Bu konuyu unutmuştum. Burada seçim yapmak gerekli. Öncelikle new layer diyoruz. seçimimizi yapıp siyaha boyuyoruz. En kısa anlatımı bu.

ulaş

sudo dergisinin ilk sayısındaki yazınızı okudum. free select tool ile resimde belli bir yeri seçtikten sonra, seçili bölgeyi nasıl başka bir yere ekleyebileceğimi bilmiyorum, bu yazıda da yoktu. bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: ulaş - 10 Şubat 2009 - 01:52:07
sudo dergisinin ilk sayısındaki yazınızı okudum. free select tool ile resimde belli bir yeri seçtikten sonra, seçili bölgeyi nasıl başka bir yere ekleyebileceğimi bilmiyorum, bu yazıda da yoktu. bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Yazıda ayrıntılı olarak anlatılmıştı.

Aynı resim üzerinde seçimi taşımak isterseniz. Önce seçiminizi yaparsınız. Daha sonra seç menüsünden feather uygularsınız. Daha sonra kopyalarsınız. Aynı fotoğraf üzerinde yapıştırırsınız. Eğer yapıştırılan seçimin katman olmasını istiyorsanız. Katman menüsünden yeni katman'ı tıklayın veya Shift + Ctrl + N tuş kombinasyonunu kullanın kolay gelsin.