Apt-get Bağımlılık Döngüsü

Başlatan bytan, 27 Ocak 2009 - 01:29:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Sorun 8.10 ile kırılamayan bağımlılık döngüsü.

Bu gece farkettim. Hiçbir şey kuramıyorum. Nihayetinde her seferinde apt-get -f install öneriyor. Ve bunun çıktısı:

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Bağımlılıklar düzeltiliyor... Tamamlandı
Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  findutils gcc-4.3-base libc6 libgcc1
Önerilen paketler:
  mlocate locate slocate locales glibc-doc libc6-i686
Aşağıdaki paketler yükseltilecek:
4 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
3 tam olarak kurulmadı veya kaldırılmadı.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 0B/4882kB
After this operation, 12,6MB of additional disk space will be used.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
E: Couldn't configure pre-depend libc6 for findutils, probably a dependency cycle.

Libc6 kurmayı deniyorum. sudo apt-get install libc6 ve çıktısı:

Building dependency tree       
Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  findutils gcc-4.3-base libgcc1
Önerilen paketler:
  mlocate locate slocate locales glibc-doc libc6-i686
Aşağıdaki paketler yükseltilecek:
4 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
3 tam olarak kurulmadı veya kaldırılmadı.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 0B/4882kB
After this operation, 12,6MB of additional disk space will be used.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
E: Couldn't configure pre-depend libc6 for findutils, probably a dependency cycle.

Sonra findutils deniyorum. sudo apt-get install findutils ve çıktısı:

Building dependency tree       
Aşağıdakileri düzeltmek için 'apt-get -f install' komutunu kullanabilirsiniz:
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  findutils: PreDepends: libc6 (>= 2.7) ama 2.3.1-9 kurulacak
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. 'apt-get -f install' komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (veya bir çözüm belirterek).

Durum buraya gelince tekrar, bende bu birbirine bağlı iki pakedi kurmak için kendilerini ve bağımlılıklarını ubuntu sunucularından deb pakedi olarak indirdim:

Bunları kurmak için aşağıdakini denedim:

sudo dpkg --force-depends -i  find*deb libc6*deb gcc*deb libgcc1*deb

Hata çıktısı ise burada

burada yazanı şu şekilde denedim:

sudo apt-get install libstdc++6

Çıktısı ise hiç şaşırtmadı:

Building dependency tree       
Aşağıdakileri düzeltmek için 'apt-get -f install' komutunu kullanabilirsiniz:
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  libstdc++6: Depends: libc6 (>= 2.4) ama 2.3.1-9 kurulacak
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. 'apt-get -f install' komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (veya bir çözüm belirterek).

Launchpad böceklerine baktım. Hiç bir sonuç alamadım.

Çözüm yolu ne olabilir? Gözden kaçırdığım nedir?

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

matafleur

Güncelleme yapabiliyormusun veya yapmayı denedinmi?

Bir de colorgcc kurulumu?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Alıntı yapılan: matafleur - 27 Ocak 2009 - 01:42:32
Güncelleme yapabiliyormusun veya yapmayı denedinmi?

Bir de colorgcc kurulumu?

@matafleur,

Colorgcc kurulu değil. Hem upgrade hem de dist-upgrade denedim. Aynı şekilde, sonuç hep apt-get -f install isteği ile bitiyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ocak 2009 - 04:25:22
@bytan şunu denedin mi?
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/aptitude/+bug/124895/comments/8

@heartmagic,

hem orada balirtildiği gibi /var/cache/apt/archives altında yaptım hem de paketleri kendim indirip ayrı bir klasörde denedim. --ignore-depends kullanarak da denedim. Çıktı ise --force-depends'ten çok farklı olmuyor.

Bahsi geçen colorgcc'yi kurayım dedim yine -f install isteği..Alakalı alakasız bir şey seçiyorum kurmak için, sonuç değişmiyor.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

heartsmagic

Şu an Ubuntu üzerinde olmadığımdan pek emin değilim ancak /var/apt altında list veya lists diye bir dosya olabilir onu silerek tekrar deneme yapılabilir mi diye düşünüyorum. Veya apt ile yeniden bir veritabanı düzenlemesi yapılabilir mi?

bytan

Haklısın @heartsmagic. Yeniden yapılandırmak mantıklı görünüyor. sudo dpkg-reconfigure -phigh apt komutu da sorun çıkarttı. En baştan, yeni bir dpkg denemek istiyorum. Burada bir script buldum. Bir kaç saat içinde deneyip sonucu bildirmeyi düşünüyorum. Şu an devam eden işlemlerim var, ancak biterler...

PF @ ST

bytan

Burada bulduğum scriptte işe yaramadı. Bir yere kadar gitti ve yine tıkandı.

PF @ ST

heartsmagic

Can sıkıcı bir durum. Acaba archives altını temizleyip yeniden bir depo güncellemesi yapıp kurulum denemek fayda sağlar mı?

bytan

Açık olan terminal içinde sudo ile ilgili işlem yapmak istediğimde arka arkaya 3 kere yanlış parola deyip işlemlerimi engelledi. Halbuki sormadı bile. Kapattım, yeni bir terminal açayım dedim. Açılmadı. Gedit kapalıydı, son notlarımı yazayım  tekrar sisteme bakarım diye düşündüm, açmaya çalıştım açılmadı. Kapattığım programı açamaz oldum şu an. Açık olan pcmanfm ile alabildiğim yedeklerimi almaya çalışıyorum. Tekrar açılmama ihtimaline karşı. Gerçi, en kötü ihtimal livecd var ama yine de toparlıyorum.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra kurtarma konsoluna geçip bir kaç deneme yaparım. Şayet aynı türden sorunlar devam ederse, yeniden kurulumdan başka bir şey aklıma gelmiyor. Ama varsa önerileriniz, nasılsa yeterince çöktü sistem, denemekten zarar gelmez  :)

PF @ ST

erginemr

Alıntı YapAşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  libstdc++6: Depends: libc6 (>= 2.4) ama 2.3.1-9 kurulacak

Bu tarz problemler genelde sources.list dosyasına ekstra depo eklendikten sonra, bu depo içinde Ubuntu deposunda bulunan temel bir paketin daha farklı bir versiyonu varsa (örn. libc6) ortaya çıkar...

Alıntı YapPreparing to replace libc6 2.3.1-9 (using libc6_2.8_20080505-0ubuntu7_i386.deb)...

Depoları kontrol ettikten sonra cache dosyasını temizlemek de (sudo apt-get clean) işe yarayabilir.

bytan

@erginemr,

eğer kurtarma konsolu açılırsa ilk olarak sources.list dosyasında gerekli düzenlemeleri yapıp dediklerinizi denerim.

PF @ ST

bytan

Alıntı yapılan: erginemr - 27 Ocak 2009 - 23:08:41

Depoları kontrol ettikten sonra cache dosyasını temizlemek de (sudo apt-get clean) işe yarayabilir.

Kurtarma konsolu ile sistemi açtıktan sonra, önce sources.list dosyasını ilk haline döndürdüm. Fakat apt-get kullanmama yine izin vermedi ve cache temizleyerek bu haliyle deneyemedim. Daha önceki denemelerimde bu dosyayı hem komut ile hem de elle temizlediğim halde yine de bir sonuç alamamıştım.

Yeniden dpkg oluşturmak da bir işe yaramadığı için ve konsolda bile pek bir kısıtlı kaldığımdan hiç de hoş olmayan bir şeyi yapmak zorunda kaldım. Gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Artık temiz bir ubuntu kullanıyorum...

Fikirleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Başlığa "çözüldü" yazmaya elim varmadı. Konuyu bildiğiniz gibi yapabilirsiniz...

PF @ ST

heartsmagic

Aslında Ubuntu'nun bu şekilde kısır döngüye girdiğine ilk defa şahit oluyorum. Evet, bir hayli uğraştırdığı zamanlar olmuştu özellikle alfa sürümlere yükseltme zamanlarında ancak asla yeniden bir kurulum yaptıracak noktaya gelmemişti. Sanırım cidden çok kötü bir noktadan yakalandı sistem, geçmiş olsun demekten başka bir şey kalmıyor bize. Başlığa konu olan problem doğrudan çözülmediği için etiketlememek sanırım en güzeli.

bytan

İşin en kötüsü ise "neden  böyle oldu?" sorusuna yanıt veremiyor olmak. Düzgün çalışan bir sistem neden böyle olur bunu anlayamadım. Her neyse.. Bu da tecrübe oldu...

PF @ ST

erginemr

Geçmiş olsun @bytan. Ubuntu'yu yeniden kurmak zorunda kalmak hoş değil ama; "En kötü çözüm, çözümsüzlükten iyidir."

Başlığı kapatıyorum.