Ubuntu 24.04 LTS bir türlü kuramadım

Başlatan yasin41, 04 Haziran 2024 - 23:57:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasin41

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim ve buda ilk konum kusurum hatam olursa şimdiden affola.

Arkadaşlar Windows 11 işletim sistemim de 2 adet 240gb ssd, 1 adet 1 tb ssd ve emektar eski bilgisayarımdan kalma bir 500 GB lık Harddisk im mevcut 1tb ssd den 400 GB alan açıp bu bölüme Ubuntu 24.04 LTS kurmak istiyorum EFI bölümününde bu alanda olmasını istiyorum Windowsun EFI bölümüne gömülmesini istemiyorum kaldırmak istersem fazladan uğraştırıyor. Gparted yazılımı olduğu sürece bu süreci yapabiliyorum ve bildiğim kadarıyla Ubuntu denemede bu mevcut. isoyu rufus yada (isim yanlış olabilir) balenaEtcher kullanarak yazdırıyorum ve biosdan usb ile başlatıyorum. Normal kurulumda singe dönerken donup kalıyor, safe graphics modunda kurabiliyorum ancak yeniden başlatınca açılmıyor. Bilgisi, önerisi olan herkezi yardımını rica ediyorum.

Not: Ubuntu 22.04 LTS yada Linux mint da böyle sorunlar yaşamıyorum. Herşey gayet güzel çalışıyor

alihan20

merhaba.

işletim sistemleri için önyükleyici mutlaka gereklidir.
sizin isteğinize gelirsek sistemi kurmak istediğiniz disk hariç diğer diskleri sökün.
kurulum yapın. kurulum sonrası söktüğünüz diskleri tekrar takın.
Bios ekranında hangi diskten açmak istiyorsanız seçip boot edersiniz.
tabi bu pratik olmayan bir yöntem.
kolaylıklar.

yasin41

Alıntı yapılan: alihan20 - 06 Haziran 2024 - 09:53:40merhaba.

işletim sistemleri için önyükleyici mutlaka gereklidir.
sizin isteğinize gelirsek sistemi kurmak istediğiniz disk hariç diğer diskleri sökün.
kurulum yapın. kurulum sonrası söktüğünüz diskleri tekrar takın.
Bios ekranında hangi diskten açmak istiyorsanız seçip boot edersiniz.
tabi bu pratik olmayan bir yöntem.
kolaylıklar.

Sanırım tam anlatamadım ben zaten 1 tb ssd den bölüm ayırıp onuda (efi), (ext4/root), (swap) alanlarını elle yapılandırabiliyorum. Diger dağıtımların bir çoğu rahatça kurulurken genelde son sürüm Ubuntu, fedora gibi dağıtımlarda bu sorunu yaşıyorum yani canlı deneme yada kurulum bir türlü gelmiyor. Safe graphics modunda kurulumu elle yapsamda sonrada açılmıyor. Bunu kastettim.

grayloop

hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz