Ubuntu Dosyalarını HDD'ye Depolama

Başlatan samsonwilliams, 20 Mayıs 2024 - 10:41:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

samsonwilliams

Merhabalar, ubuntuyu daha önce de denedim SSDye hem windows hem de ubuntu kurmuştum fakat alan çok dar oluyor. 256 gb ssd. Bu sebepten dolayı SSD ye çift OS kursam fakat ubuntu dosyalarını (ubuntuye kurulacak programlar vs) hdd ye depolama seçeneğim var mı? Normal depolamadan bahsetmiyorum, mesala unity kurarken direkt olarak SSD'ye kuruyor. Bunu HDD'ye ubuntu içerisinden kurabilmek mümkün mü? Aynı windowsdaki gibi seçenek var mı?
Bir diğer sorum da; SSD'ye iki işletim sistemi kurmak, ssd disk bölümlendirme için performans kaybına yol açtığına yönelik yazılar gördüm. Ubuntuyu direk hddye mi kurmalıyım?

Pek fazla bir bilgim yok sadece biraz ubuntu kullanmıştım ama o kadar.

speakerXXL

Alıntı yapılan: samsonwilliams - 20 Mayıs 2024 - 10:41:40ubuntu dosyalarını (ubuntuye kurulacak programlar vs) hdd ye depolama seçeneğim var mı?

Bence /home dizinini ayrı bir disk için ayarlayabilirsin. Sistemin SSD kurulu olacağı oldukça az yer kapalayacak  ve performastan kaybın olmayacak, bireysel dosyalarında diğer diskte depolanacağı için, SSD'de de ayrıca yere ihtiyacı kalmaycaktır. Bunu kurulum sırasında yapabilirsin, sonradan da ayarlanabiliyor, ama bir daha zahmetli oluyor.