Ubuntu kurmadan önce ne tavsiye edersiniz?

Başlatan burak444, 13 Eylül 2022 - 09:13:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak444

Merhaba herkese. Henüz çok yeni bir ubuntu kullanıcısıyım. Son oturumumda ssd hafızam 230 gb iken 275 gb'lık bir şey kurmayı denedim bazı bölümlerini kurmadı fakat 220 gb'lık yer doldu ve bilgisayarımın yavaşladığını farketim. Ayrıca sisteminizde 0 bytle'lık yer kaldı gibi bir bildirim geldi. rebootyaptıktan sonra ekteki siyah ekranı vermeye başladı ve pc açılmıyor artık. Yani bir program kurmaya çalışmakla mı çöküyor bu sistem? Son 2 haftada 3-4 kere ubuntu çökünce canıma tak etti ve bu başlığı açmaya karar verdim. Eski bilgisayarımda ssd ve hdd aynı anda bulunmasından mı yoksa iki ekran kartına sahip olmasından mı ve ya başka sebeplerden mi sürekli linux çöktü diye düşünmeye başladım. Bundan dolayı son çare olarak başka bir pc'ye geçmeye karar verdim. Sizlere danışmak istediğim konu ise, yeni bilgisayarıma ubuntu 22.04 yüklemeden önce ve yükledikten sonra neleri yapmalıyım ki bu hataları artık almayayım? En doğru kurulumu nasıl yapmalıyım? Format atarken mi bir şeyi yanlış yapıyorum? Ekran kartı driverını mı yanlış kuruyorum veya aklınıza gelen ipucu niteliğine bilgiler varsa ve benimle paylaşırsanız çok memnun olurum? Forumu bu ara çok meşgul ediyorum farkındayım ama acemilikten, lütfen maruz görün.
Önceki blgisayarımın özellikleri:
Lenovo IdeaPad 310 80SM009YTX Notebook
-İntel Core i5-6200U @ 2.30GHz
-8 gb RAM
-Intel(R) HD Graphics 520
-NVIDIA GeForce 920MX
Yeni geçeceğim bilgisayarımın özellikleri(Masaüstü):
-Asus B450M Dragon BULK Soket AM4 DDR4 ATX Gaming Anakart
-AMD Ryzen 7 2700 Soket AM4 MPK İşlemci
-Adata XPG Gammix D30 8GB (1x8GB) DDR4 3000MHz CL16 Kırmızı Gaming Ram(2 adet)
-Asus ROG-Strix-RTX2070-8G 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı
-Adata SU630 480GB SSD Disk

[eklenti yönetici tarafından silindi]

burak444

tefoski

bence,
diski formatla,
ya da yeni bir yükleme yap...
BirDost

yakusha

Bir başka bilgisayardan canlı flasdisk oluşturup işletim sisteminin diskini bağla ve /var/log/ altındaki her şeyi silip yeniden başlat. Home/kullanıcıadı/ dizini altındaki gereksiz dosyaları da silebilirsiniz.

Sonrasında diskte hangi dosyalar var ve neden bu kadar şişiyor diye inceleme yapmanı tavsiye ederim. Bunun için Baobab (Disk Kullanımı İnceleyici) uygulamasını kullanabilirsin veya Sistem Gözlemcisi uygulamasından Dosya Sistemleri sekmesine gelip hangi diskin veya bölümün ne kadar dolu olduğunu görebilirsin.

Artık bu forumu kullanmıyor.