Sanal Makinede Disk Sorunu

Başlatan endor3411, 26 Ocak 2022 - 18:53:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

endor3411

Merhaba,
Dün arkadaşımın tavsiyesiyle sanal makineme Linux kurdum ve şu an ikimizinde çözemedeğimiz bir problem var. (Kubuntu) Sanal makinemi kurarken makineye 20GB'lık bir alan verdim ve birkaç proggamımı kurdum. Ardından Windows'taki o proggamları sildim. (İlerde bu bilgi lazım olacak.) Sonra gel zaman git zaman Kubuntu'ma son rütuşlarını yapmaya başlarken bir bildirim aldım. Bildirimde "Ev diziniz dolmak üzere, 104 MiB alanınız kaldı." yazıyordu. Dedim içimden şimdi naneyi yedik. Arkadaşımda kurduğum zaman istersen daha sonra yükseltebilirsin dedi. Ama ikimizde beceremedik. En sonunda 2. bir disk açıp ona da 20GB alan verdik. Ama sonra 1. Diskimin 3'e bölündüğünü, diğerininde de Dolphin'de görünmediğini farkettik. GParted adlı bir proggam kurup diskleri ellemeye başladık. Ardından ikinci boş diske girince tüm alanın "Unallocated" olduğunu gördük. Bu kısıma "Create a new partition in the selected unallocated space" yapacakken bir uyarı aldık ve proggam bizden Device > Create Partition Table yapmamızı istedik ya yapınc abir uyarı aldık. Uyarıda disktedi tüm dosyaların silineceii yazıyordu. Zaten disk boş olduğu için pek takmadık ancak bizden ayrıca bir table type istiyordu. Seçenekte msdos yazdığı içib değiştirme kararı aldık ve onlarca bil ediğimiz seçenekler çıkınca bakakaldık. Risk alarak GPT'yi seçtik ama şu an sanırım sanal makine patlama riski altında. Windows'taki her şeyi sildiğimden ve 50GB'lık paketim yavaştan bitmeye başladığı için şu an risk alıp başka şeyler deneyemem ve alan sorunu çözmem lazım. Lütfen yardım edin.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sinan54

Sanal makine pek kullanmadım,anladığım Windowstan silinen veriler sanal makinada kaldı verilelerin olduğu disk formatlanmadı ise Windows tarafına geri alabilirsiniz.Disk silindi ise kurtarma biraz zahmetli bir iş
Gpardet kurmanıza gerek yoktu. Kde sisteminin kendi disk programı var.
Bir disk sistemden ayrılmadan bölme veya herhangi bir işlem yapılmaz
Sistemin kurulu oldugu disk zaten unmount yapılamaz.O disk farklı işlemlerle sorunu çözülür.
Sanal makinada 20 gb alan kullanım durumuna göre degişir,daha fazla ayırmak ve sistemin log tutma ayarını sınırlamak veya kapatma normal kullanıcı için daha iyidir

endor3411

Olay öyle değil, kısaca açıklayayım. Ben Kubuntu'm için yeni bir disk açtım ama onu kullunumıyorum, table type ı gpt olarak ayarlı. Bir kaç ss atacam. Acaba değiştirmem gereken bir şey mi var yoksa bambaşka bi şey mi? (Birkaç ayar yaptım ama yanlış yaptıysam kalıcı hasar gelir diye uygula butonuna basamıyorum :D)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

gecegezen

Anladığım kadarı ile sanal olarak bir kubuntu kurdun 20 gb alan vermistin ama artık alanın yeterli gelmiyor.
güncellemeleri falan kurup internetten apt ile yazılım kurduysan asağıdaki komutla indirdiğin paketleri ve silip biraz yer kazanabilirsiniz.

sudo apt autoremove ; sudo apt autoclean ;sudo apt clean

Eklediğin ikinci disk hemen sisteme ekleyemezsiniz. Öncelikle sanallastırma için hangi yazılımı kullanıyorsun? Kullandığınız yazılımda disk genişletme şeçenekleri vardır. Onu araştırın. Diski genişlettikten sonra kubuntu üzerinede de ext4 bölümünü genişletmelisiniz malesef ubuntu sanal makinede kurulu kubuntudan yapamazsınız. Bunun için en kolayı bence tekrar kurulum yapar gibi sanal makineyi başlatın kurulum iso üzerinden ama kurulum yapmayın onun içinden gparted açın ve ext4 bölümü genişletin.

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

endor3411

Sadece 13mb azaldı :D
VirtualBox kullanıyorum.
112tl ye aldığım 50GB 'ın sadece 29gb'ı kldı şehir dışındayım ve bu internetin yeniden kurulum için yeteceğini zannetmiyorum.
2. kurduğum 20GB lım diske eriişebilmeyi başardım ancak bazı uygulamaları nasıl aktaracağımı veya yeni indireceklerimi nasıl bu diske kurabileceğimi bilmiyorum belki bunu öğrenebilirsem bir sonraki vakte kadar sorunu halledebilirim.

gecegezen

paket yöneticisi kullanıyorsan linux dağıtımlarında windowstaki programı şuraya kur gibi şeyler yok maalesef. kişisel dosyalarınızı falan yeni dizine taşıyabilirsiniz ama sanal makine olduğu için pek kazancınızın olacağını düşünmüyorum.

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

nxjoseph

Ekteki resimdeki 2.ekleyeceginiz harddiskin mount point'ini (baglama noktasini) " / " yapmayin cunku /dev/sda3 " / " kullaniyor yani root bolumu. Sanal makineyi bozabilirsiniz, benim yedek harddiskim /mnt 'e bagli, siz de /mnt olarak ayarlayabilirsiniz.