Linux Mint Hakkında 2 Soru ( xorg ve timeshift hkk.)

Başlatan pcko, 10 Eylül 2021 - 10:05:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pcko

Arkadaşlar selam,

Başlıkta yazdığım gibi linux mint kullanıcısıyım. Bu forum daha aktif olduğu için konuyu burada açtım.

Şirket içinde kullandığımız bir microserver (oldukça eski Microserver HP HSTNS-5151) var. local'de dosya paylaşımı için kullanıyoruz (owncloud üzerinden). bunun için neden mint'i tercih ettin diye soracak olursanız durum tamamen benin plansızlığım. test işlemleri için kurmuştum sonra ani bir ihtiyac üzerine kullanılmaya başlandı ve sistem değişimine gidemedim.

Ben sistemi terminal üzerinden kontrol ediyorum. Bazı zamanlarda monitöre bağlayıp kullanmam gerekiyor fakat vga portu üzerinden monitöre bağladığım zaman makine restart atmadan monitöre görüntü gelmiyor ve inanılmaz yavaş çalışıyor. Sanırım xorg 'u yeniden konfigüre ederek aşabileceğimiz bir sorun ama maalesef uygulayabileceğim bir kaynak bulamadım.

İkinci sorum şu;

İlgili microserver üzerinde 2 disk var ve raid ile çalışıyor. Ben bu 2 diske ek bir tane daha takmak istiyorum ve ona timeshift üzerinden alınan yedeği atmayı düşünüyorum. Aslında yedeği nas'a alamak istemiştim ama timeshift'in şimdilik nas yada uzak bağlantı desteği yokmuş.

Örneğin çok kötü bir şey oldu ve benim raid yapım tamamen çöktü. Ben 3.diske aldığım timeshift yedeklerini sisteme takacağım yeni sabit diske mint kurulumu yaptıktan sonra çekebilir miyim ?

Umarım açık şekilde yazabilmişimdir, şimdiden teşekkürler.

Linux Mint 20.1 Cinnamon
Cinnamon:4.8.6
Çekirdek: 5.4.0-81-generic

erenseymen

2. sorunuza cevaben: Linux Mint'i tekrar kurmanıza bile gerek yok. Linux Mint'i usb'den canlı olarak açıp, direkt 3. diskteki timeshift backup'ını yeni diske restore edebilirsiniz.