[Çözüldü] Raspberry pi ile açılışta ağ sürücüsünü otomatik bağlama

Başlatan Aequitas, 13 Ağustos 2021 - 16:25:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Herkese uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere raspberry pi sistemim ağa bağlı olan sabit diskime açılışta otomatik bağlansın istiyorum.
Aslında bunun için birkaç şey denedim ama olmadı.

En başta /etc/fstab dosyama ilgili bağlama noktasını cifs kullanarak ekledim. "mount -a" komutu ile sürücüye sorunsuz bağlanabiliyorum ancak yeniden başlattığımda otomatik olarak bağlanmıyor.
/etc/rc.local içine "mount -a" komutunu ekledim, ama bu da işe yaramıyor.

Sanırım sorun da şu, yeniden başladığında ağ bağlantısı etkinleşmediği için komutu işletiyor, ancak karşıdan yanıt alamayınca sürücü bağlama işi başarısız oluyor ve tekrar da denemiyor.

Bu şunun için geçerli. Ağ sürücümde bulunan bir python betiğini çalıştıracak bir servis dosyası yazdım, systemd ile bu servis dosyasını sürekli çalışır durumda tutuyorum. Ancak elektrikler kesilip tekrar geldiğinde raspberry pi tekrar açılıyor ancak sürücüyü bağlayamadığı için betiği de çalıştıramıyor.

Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

natgho

Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

Aequitas

Merhaba.
Evet, oraya ve benzer forumlara göz attım. Zaten fstab dosyamı da uzun uğraşlar sonrası bu şekilde hazırladım.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Aequitas

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Aequitas

Sorunu çözdüm. Ama saçma bir şekilde oldu çözüm. /etc/fstab dosyamdaki girdide bir değişiklik yaptım ve sorun çözüldü.

Öncelikle dmesg | grep -i "mount" ile sorunla ilgili ipucu araştırdım ancak elle tutulur bir şey bulamadım. Ardından biraz daha araştırma yaparken "_netdev" seçeneğinin bazı yerlerde "type" girdisinden sonra ilk girdi olarak eklenmiş olduğunu fark ettim. Daha önce //192.168.1.2/volume /home/pi/mnt/depo cifs credentials=/foo/bar/credentials,_netdev,vers=1.0 0 0 olan satırı //192.168.1.2/volume /home/pi/mnt/depo cifs _netdev,credentials=/foo/bar/credentials,vers=1.0 0 0 şeklinde değiştirdim. Yani özetle "_netdev" seçeneğini öne aldım. Yeniden başlattığımda istediğim şekilde ağ sürücüm otomatik olarak bağlandı.

Umarım elektrikler gidip geldiğinde internet bağlantısı hemen çalışmayacağı için yine aynı sorunla karşılaşmam.

Bu arada eskiden daha çok ilgi görürdü başlıklar, sorunun çözümü için fikirler sunulurdu. Eleştiri olması için yazmıyorum bunu, yanlış anlaşılmasın.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)