Domain Yönlendirme ve Ayarlanması

Başlatan Gokhankrll, 12 Aralık 2020 - 15:23:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gokhankrll

Merhaba arkadaşlar VDS sunucu kullanıyorum, sunucu üzerinde Ubuntu 20 sürüm yüklü.
Google Domains üzerinden aldığım alan adını bu sunucuya yönlendirmeye çalışıyorum. Sunucu üzerinde Plesk veya Cpanel yüklü değil.

Manuel olarak yapmaya giriştim ama bir türlü başarılı olamadım. Yaptığım işlemleri detaylıca anlatmam gerekirse.

1. /etc/hosts dosyasını bu şekilde değiştirdim
127.0.0.1 localhost
185.x.x.xx host.domain.com host (sunucu ip adresim ve domain adresimi yazdım)

2. resolvconf yükledim ve /etc/resolvconf/resolvconf.d/head içerisine
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4
domain domain.com (kendi domainim)

beraberinde
nameserver 127.0.0.53 'ü kalırdım

3. Son olarak google domains panelinden de bir A kaydı yaptım
@ A 1H 185.x.x.xx

dig domain.com yazdığımda NOERROR alıyorum ve DNS sunucusu 8.8.8.8 gösteriyor. NS ler de google-cloudflare... sunucuları olarak gösteriyor ama yönlendirme yok. Adresimi yazdığımda ERR_CONNECTION_REFUSED ekranında kalıyorum. Doğru bir işlem mi yaptım bilemiyorum.

ek olarak "dig" çıktısı da şöyle

; <<>> DiG 9.16.1-Ubuntu <<>> domain.com
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 65520
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 1

;; OPT PSEUDOSECTION:
; EDNS: version: 0, flags:; udp: 65494
;; QUESTION SECTION:
;domain.com. IN A

;; ANSWER SECTION:
domain.com. 2650 IN A 185.x.x.xx

;; Query time: 0 msec
;; SERVER: 127.0.0.53#53(127.0.0.53)
;; WHEN: Cum Ara 11 23:16:43 +03 2020
;; MSG SIZE  rcvd: 58

Bu çıktı benim pcdeki. Sunucudan dig aldığımda da ";; SERVER: 127.0.0.53#53(127.0.0.53)" kısmında 8.8.8.8#53 yazıyor.

"nslookup dns.lan" çalıştırıyorum ve şöyle bir çıktı veriyor

Server: 8.8.8.8
Address: 8.8.8.8#53

**Server can't find dns.lan: NXDOMAIN

if

Şu an cevaplayamayacağım, yarın ilgileneyim inşallah. Unutmamak için buraya not geçeyim.

Gokhankrll

Alıntı yapılan: if - 15 Aralık 2020 - 23:17:30
Şu an cevaplayamayacağım, yarın ilgileneyim inşallah. Unutmamak için buraya not geçeyim.

Bekliyorum hocam. Bu konuda detaylı bir makale de yayınlayabilirseniz okuyabilirim. Özellikle merak ettiğim bir alan.

Alıntı yapılan: tefoski - 16 Aralık 2020 - 17:34:35
ehcp web kontrol paneli size yardımcı olabilir ; https://www.ehcp.net/?q=node/966

http://linuxtuxer.blogspot.com/2013/05/ehcp-web-kontrol-panel-kurulumu-ubuntu.html
https://www.ehcp.net/?q=node/152

Teşekkür ederim hocam inceliyorum.

Gokhankrll

Alıntı yapılan: tefoski - 16 Aralık 2020 - 17:34:35
ehcp web kontrol paneli size yardımcı olabilir ; https://www.ehcp.net/?q=node/966

http://linuxtuxer.blogspot.com/2013/05/ehcp-web-kontrol-panel-kurulumu-ubuntu.html
https://www.ehcp.net/?q=node/152

Hocam EHCP kurulumu yaptım ve domain adresimi ekledim. Bana bir Template Zone oluşturdu şu şekilde.

$TTL    86400
@       IN      SOA     ns.turkcoder.dev. {dnsemail} (
                        {serial}     ; Serial, this is www.ehcp.net dns zone template file..
                        10800   ; Refresh
                        1200     ; Retry
                        86400  ; Expire
                        86400 ) ; Minimum

turkcoder.dev.           IN NS   ns.turkcoder.dev.
ns.turkcoder.dev.        IN A    {dnsip}
ns1.turkcoder.dev.       IN A    {dnsip}
ns2.turkcoder.dev.       IN A    {dnsip}
dns.turkcoder.dev.       IN A    {dnsip}
dns1.turkcoder.dev.       IN A    {dnsip}
dns2.turkcoder.dev.       IN A    {dnsip}
turkcoder.dev.           IN A    {webip}
mail.turkcoder.dev.      IN A    {mailip}
smtp.turkcoder.dev.   IN A    {webip}
imap.turkcoder.dev.   IN A    {webip}
webmail.turkcoder.dev.   IN A    {webip}
ftp.turkcoder.dev.       IN CNAME        turkcoder.dev.
www.turkcoder.dev.       IN CNAME        turkcoder.dev.
turkcoder.dev.           IN MX  10 mail.turkcoder.dev.
turkcoder.dev.           IN TXT "v=spf1 a mx ~all"

{customdns}

*                       IN A    {webip}

Diğer taraftan DNS sunucusu olarak cloudns.net'i kullanmaya başladım. Orada da sunucu ip adresine bir A kaydı yaptım. 2 adet te NS kaydı ekledim şöyle

turkcoder.dev A
185.169.xx.xxx 1h

turkcoder.dev NS
ns1.turkcoder.dev 1h

turkcoder.dev NS
ns2.turkcoder.dev 1h

Doğru mu yapıyorum yanlış mı bilemiyorum. Mantığını tam olarak anlayamadığım için bir yerlerde eksiklik yaptığım belli de araştırma yaptığım yerlerde de çok karmaşık kavramlar olduğundan tıkanıp kalıyorum.

Source

Cyberpanel ücretsiz bir web paneldir. İncelemenizi tavsiye ederim. Birçok sitenin barınacağı sunucuda manuel olarak kontrol etmek işleri uzatır.

Gokhankrll

Alıntı yapılan: Source - 23 Aralık 2020 - 11:16:30
Cyberpanel ücretsiz bir web paneldir. İncelemenizi tavsiye ederim. Birçok sitenin barınacağı sunucuda manuel olarak kontrol etmek işleri uzatır.

Hocam hosting firması biraz dandik. Uğraşlarım sonucu bir şeyler öğrenmiş oldum çok şükür. Cyberpanel kurulumunu farklı bir sunucu üzerine yaptım, aktif olarak kullanıyorum şu anda yanıtınız için teşekkür ederim.

Temel Linux Network üzerine bir makale ve sunucu yönetimi konusunda detaylı dökümantasyonlar bulma çok iyi olabilirdi. Bunu bilen arkadaşlar bu saatten sonra artık borcunuz olsun. Bilginizin zekatını verin bir zahmet :)

alihan20

selamlar
@Gokhankrll problem yaşadığınız kısım hangisidir?

Alıntı YapDiğer taraftan DNS sunucusu olarak cloudns.net'i kullanmaya başladım. Orada da sunucu ip adresine bir A kaydı yaptım. 2 adet te NS kaydı ekledim şöyle
Ns eklemeniz gerekmiyor.

Dns yönetiminde makinanıza A kaydı eklemeniz yeterli olacaktır.
Tabiki birde vhost yapılandırması var.
Panel kullandığınıza göre vhost kısmı problem olmamalı.

Gokhankrll

Alıntı yapılan: alihan20 - 08 Ocak 2021 - 19:05:54
selamlar
@Gokhankrll problem yaşadığınız kısım hangisidir?

Alıntı YapDiğer taraftan DNS sunucusu olarak cloudns.net'i kullanmaya başladım. Orada da sunucu ip adresine bir A kaydı yaptım. 2 adet te NS kaydı ekledim şöyle
Ns eklemeniz gerekmiyor.

Dns yönetiminde makinanıza A kaydı eklemeniz yeterli olacaktır.
* tabi ki birde vhost yapılandırması var.
Panel kullandığınıza göre vhost kısmı problem olmamalı.

Hocam panel kullanıyorum ama açıkçası genel olarak network yapılandırmasını manuel olarak yapmak istiyorum. İnternette net olarak ingilizce kaynak da bulamadım bu konuda. Aslında birbirleri ile ilişkili alanlarda araştırma yaptığımda pek çok bilgiye ulaşıyorum ama kaynaklar çok detaylı ve nereden başlayacağım konusu açık değil. O yüzden öncelikli olmayan bilgiler ile zaman kaybetmek de istemiyorum.

Şimdiye kadar hostname komutları, hosts, resolv.conf gibi alanları inceledim. resolv.conf otomatik olarak güncellenen bir dosya anladığım kadarıyla. Dahasına da ara ara bakmaya çalışıyorum.

if

@Gokhankrll,

Alıntı Yap
Google Domains üzerinden aldığım alan adını bu sunucuya yönlendirmeye çalışıyorum. Sunucu üzerinde Plesk veya Cpanel yüklü değil.

Alan adını sunucuya yönlendirmeden kastınız, istemcilerin alan adını girdiğinde sunucunuzun IP'sini çözüm sitenize ulaşmak mı?

Gokhankrll

Alıntı yapılan: if - 01 Haziran 2021 - 14:16:33
@Gokhankrll,

Alıntı Yap

Alan adını sunucuya yönlendirmeden kastınız, istemcilerin alan adını girdiğinde sunucunuzun IP'sini çözüm sitenize ulaşmak mı?

Aynen hocam dediğiniz işlemi yapmaya çalışmıştım.