Ubuntu ihanet mi?

Başlatan linuxçucaner, 13 Nisan 2021 - 14:05:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linuxçucaner

Yeni bir Linux kullanıcısıyım.
Çeşitli forumlarda konu açtım.
Ubuntu kullanılmaz, GNU felsefesine ihanet gibi yanıtlar aldım.
Richard Stallman bu konuya değiniyor ve Ubuntu nun Linux a ihanet olduğunu belirtiyor.
Buna ek olarak yeni kullanıcılar Ubuntu da buglar ile karşılaştıklarını belirtiyor.
Sürücü sıkıntıları bunlardan biri.
Ben ana makineme kuracağım Linux larda Pop, Ubuntu, Mint arasında kaldım. Masaüstü ortamı olarak kendim KDE indireceğim..

Siz ne düşünüyorsunuz GNU ve Ubuntu hakkında?

hwpplayer1

Selamlar,

Ubuntu Red Hat SUSE hepsi benzer sistemlerdir, Microsoft, Google, Apple, Amazon, IBM ve diğer büyük şirketlerle çalışmaktadırlar ...

Trisquel gibi olmak da bir seçenek ancak soruna farklı yaklaşımlar getirmek neden ihanet olsun ?

Veri ihlaline gelirsek kurduğumuz Microsoft VS Code da QT Creator'da Google Chrome'da hepsine "sorun" olabilir

Daha köklü yaklaşımlar gerektiği kanısındayım, üretim ve araştırmaya odaklanmamız lazım

Sevgiler
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

serkan38

İhanet!! neye göre hangi kıstasa göre?
Ubuntu neden kullanılmasın! sebebi nedir kullanılamayacağının?
Bug ise ubuntuya has bir sorun değil. var olan tüm sistemlerde mevcut olan bir sorun. en ucuz sürümü 1300tl olan win sisteminde yada herkesin gözbebeği macOS ta sorun/hata yokmu sanıyorsunuz.. size hiçbir ücret istemeden tam bir işletim sistemi sunuluyor ama sorunsuz olmasını istiyorsunuz kaldı`ki ücreti dahilinde satılan heryerde reklamı yapılan sistemler bile kusurlu iken.
Sürücü meselesi ise sırf ubuntu değil tüm linux sistemlerinin ortak sorunudur bu sorun ise linux kaynaklı değil donanım üreticileri kaynaklıdır.
Son olarak hangi sistem hoşunuza giderse onu kullanın.

hwpplayer1

Alıntı yapılan: serkan38 - 13 Nisan 2021 - 14:43:47
İhanet!! neye göre hangi kıstasa göre?
Ubuntu neden kullanılmasın! sebebi nedir kullanılamayacağının?
Bug ise ubuntuya has bir sorun değil. var olan tüm sistemlerde mevcut olan bir sorun. en ucuz sürümü 1300tl olan win sisteminde yada herkesin gözbebeği macOS ta sorun/hata yokmu sanıyorsunuz.. size hiçbir ücret istemeden tam bir işletim sistemi sunuluyor ama sorunsuz olmasını istiyorsunuz kaldı`ki ücreti dahilinde satılan heryerde reklamı yapılan sistemler bile kusurlu iken.
Sürücü meselesi ise sırf ubuntu değil tüm linux sistemlerinin ortak sorunudur bu sorun ise linux kaynaklı değil donanım üreticileri kaynaklıdır.
Son olarak hangi sistem hoşunuza giderse onu kullanın.

Daha olumluluğa odaklanmak lazım, yoksa zaten istediğini kullanabilirdi arkadaşımız ... Çözüm üretmek için konuşalım

serkan38

Çözüm üretilir tabiki bunun için buradayız, fakat öncesinde sıkıntının ne olduğunu bilmek lazım.
İhanet: nasıl edilmiş
Kullanılmaz: Neden sebebi nedir
Bug: hangisi

linuxçucaner

Alıntı yapılan: hwpplayer1 - 13 Nisan 2021 - 14:41:32
Selamlar,

Ubuntu Red Hat SUSE hepsi benzer sistemlerdir, Microsoft, Google, Apple, Amazon, IBM ve diğer büyük şirketlerle çalışmaktadırlar ...

Trisquel gibi olmak da bir seçenek ancak soruna farklı yaklaşımlar getirmek neden ihanet olsun ?

Veri ihlaline gelirsek kurduğumuz Microsoft VS Code da QT Creator'da Google Chrome'da hepsine "sorun" olabilir

Daha köklü yaklaşımlar gerektiği kanısındayım, üretim ve araştırmaya odaklanmamız lazım

Sevgiler

İhanet derken abartmış olabilirim ama şu videoyu izleyin.
Anlarsınız beni :
https://www.youtube.com/watch?v=CP8CNp-vksc&feature=youtu.be

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Nisan 2021 - 15:25:52

Alıntı yapılan: serkan38 - 13 Nisan 2021 - 14:49:57
Çözüm üretilir * tabi ki bunun için buradayız, fakat öncesinde sıkıntının ne olduğunu bilmek lazım.
İhanet: nasıl edilmiş
Kullanılmaz: Neden sebebi nedir
Bug: hangisi
Alıntı yapılan: linuxçucaner - 13 Nisan 2021 - 15:12:30
Alıntı yapılan: hwpplayer1 - 13 Nisan 2021 - 14:41:32
Selamlar,

Sevgiler

Anlarsınız beni :

serkan38

Bana göre Richard Stallman bol keseden sallayıp kendine ubuntuyu hedef almış.Eğer haklıysa linux a ihanet eden en başta android sistemi gelir. ve eğer anlattığı gibi izlenmek istemiyorsa  google, mozilla, yandex ve diğer tarayıcıları bilgisayara kurmayıp bilgisayarı sadece ofis işleri için kullanmak gerekli sizce bu mantıklımı? Eğerki özgür yazılımı bukadar düşünüyorsa bir tarayıcı üretip dağıtması gerekli.

linuxçucaner

Alıntı yapılan: serkan38 - 13 Nisan 2021 - 15:30:19
Bana göre Richard Stallman bol keseden sallayıp kendine ubuntuyu hedef almış.Eğer haklıysa linux a ihanet eden en başta android sistemi gelir. ve eğer anlattığı gibi izlenmek istemiyorsa  google, mozilla, yandex ve diğer tarayıcıları bilgisayara kurmayıp bilgisayarı sadece ofis işleri için kullanmak gerekli sizce bu mantıklımı? Eğerki özgür yazılımı bukadar düşünüyorsa bir tarayıcı üretip dağıtması gerekli.

Peki veri hırsızlığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yaptığınız aramaların üçüncü taraf şirketle paylaşılması ve kişisel bilgilerin toplanması hakkında.

Hocam bir de bol keseden sallayan diyorsunuz ama adam GNU sisteminin kurucusu.

serkan38

Kişisel bilgilerin toplanıp satılmasına elbette karşıyım. Bu konuda elimden geldiğince önlem alsamda, günümüz ihtiyaç ve kullanım zorunlulukları bağzı şeylerin alternatifinin olmayışı bizi çaresiz bırakmakta.
Ubuntuya gelecek olursak %100 güvenlimi hayır elbette değil. Ancak özgür yazılım ve açık kaynak yazılımın atası diyebileceğimiz linux sürümü debian bile kullansanız internet kullanma ihtiyacınız varsa takip edilmeyi göze almalısınız.
Bu arada ubuntu kullanıcısı değilim. ubuntuyu savunuyor görünmek istemem sadece gerçekler ortada.

Emerald Garden

Richard Stallman'in yaptığının biraz fanatiklik olduğunu kanaatindeyim. Düzgün çalışan bir dağıtım olduktan sonra gerisi pek önemli değil benim için.

hwpplayer1

Özgür Yazılım insan kontrollü yazılımdır, kontrolü başkasına verdiğinde tabii ki eleştirilir, önemli olan stratejik düşünmek...

gecegezen

Richard Stallman duyduğum kadarı ile bir ideolojik bir adam onun böyle düşünmesi de debian gibi eski dağıtımlardan geliyor. Eskiden dağıtımlarda sahipli paketler bulunmazdı kisiler daha sonra onları kendileri kurardı ki ubuntu bunu çok kolaylaştırdı hatta kendi depolarına ekledi galiba bunu ilk yapanlardandı. Sahipli paketler derken nvidia veya amd veya qualcom sürücüleri gibi veya mp3 codekleri gibi bir çok sahipli paket var açıkcasını benim ilk ubuntu'yu kurma sebebimde buydu sahipli sürücülerin kurulumu daha basit olduğu için tercih etmistim.
Yeni kullanıcıların buglarına gelirsek yeni kullanıcılar genelde eski alışkanlıklarıyla gidiyorlar mesala bende artık windows'ta biraz zorlanmaya başladım. :) bir ayarı değiştirmek için bir program yüklemek bana değişik geliyor.Sürücü sıkıntıları evet linuxta daha çok nvidia optimus desteğini bile linux sürücülerine yıllar sonra getirdi linux kullanıcıları ekran kartı değiştirmek için oturum kapatıp açmaları gerekti uzunca bir süre. Ama şimdi ben windowstada sürücü sıkıntısı çektim hatta macos ta bile var yani
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

hwpplayer1

Ubuntu'nun anlamı insanların birbirine insanlıklarını göstererek var olması demek, dolayısıyla katı fikirli olmak yerine yapmayı istediğim kendi işimi görürken başkalarının da işini görebilmek, aslında Ubuntu tam da bu işe yarıyor, yani bütünüyle kaynağı kontrol edilen bir sistem de olsa hatalar olabilirdi, ancak biz bir kaynak kodu başkalarına da gösterip değiştirmesini ve yeniden dağıtmasına izin verdiğimizde onların işini görmüş oluyoruz...

Sonuç olarak eğer bir talep varsa bunun dile getirilmesi farklı yollardan da olabilir, FreeBSD forumunda da belirttiğim gibi bir projeyi lisans korumaz insanlar korur, ve insanlar yaşatır, sürücü hataları veya herhangi bir projedeki hataları düzenleme yetkimiz olmadığında veya yetkimiz varken her durumda odaklanmamız gereken yer teknik mükemmelliyet ve teknik özgürlük ile bağımızı koparmamak olmalı, çünkü hiç kullanamadığımız bir bilgisayar ile veya bir araç gereç ile kendi yaşantımızı sürdüremeyiz, sürdüremediğimiz yaşantımızda da hangi özgürlükten bahsedeceğiz ?

Teşekkürler, saygılarımla

welldive

Seni cidden çok iyi anlıyorum, çok incedeğinde çok fazla kafa karışıklığı yaşıyor insan (benim gibi) Seni temin ederim ki çok fazla linux dağıtımı kullanmış biri olarak söylüyorum ki Ubuntu sorunlarını en aza indirmiş bir dağıtım. Yıllar yıllar evvel Redhat kurmaya sonra da ona ekran kartımı tanıtmaya çalıştığım an geldi aklıma çıldırtmıştı geçen süre, o günden bu güne Linux vazgeçilmezim oldu ama asıl vazgeçilmezim UBUNTU oldu, neden mi? Cevap basit çünkü Ubuntu çok basit, bu basitliğin bana göre atası. Elbette sorunları var keşke Gnome a geçmeyip Unity ile yola devam etseydı fakat bunu benim şimdi burada uzun uzun dile getirmem sacma olacak. Uzun lafın kısası; sen Ubuntu ya güven zira unutma meyve veren ağaç taşlanır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2021 - 11:57:04

[/quote]

Anlarsınız beni :

[/quote]

İzledim evet sonuna kadar haklı ama az biraz Linux kullanmaya başlamış bir kullanıcı küçük bir arama ile bu olayı berteraf edebirdi, geçmiş zaman kullanıyorum zira video 2013 yılına ait.

meda

Müsade olursa bir iki kelam da ben edeyim. :) Çok değişik kafada insanlar mevcut. Distopik ortam istiyorsa gitsin Alice Harikalar Diyarında takılsın yapabilir mi elbette yapamaz. Bugün sözde komünizm ile yönetildiğini söyleyen ülkeler bir taraftan da karşı çıktığı kapitalist düzende şirketleri söz konusu en büyük örnek Çin bu kadar hızla gelişmesinin sebebi de karşı çıktığı düşünceden bir nebze feragat etme yahut esnetme deyin.  Stallman ayakkabı giymeyi sevmez. :))) Beyfendi Kuzey Kutbunda ayakkabısız gezsin tabiii ki de hayır gezemez. Ya gitmeyecek orada yaşamayacak ya da ortama uyum sağlayacak. Düşünce ile bu aynı şey değil kardeşim diyen varsa da cevabım şu "İşbirliği ve Uyum" insanı diğer canlılardan ileri götüren yegane şey. Geri mi kalmak istiyorsun birkaç ay interneti bilgisayarı cep telefonu kapat fizyolojik hareketlerin dahi sınırlı kalsın bak bakalım yapamaz mısın !!! Hâlâ medeniyet dediğimizin şeyin uğramadığı kabilelerde hayat devam ediyor oralarda yaşasın hem göbeğine de iyi gelir.  ;D

İhanet mi en kralını yaşadığı ülke yapıyor hem de insanlığın tümüne. Küresel ısınmaya katkısı, obezlik, küresel mafyalık, atom bombasını iki defa kullanan bir milletin evladı. Kızılderilileri soykırıma tabii tutup Afrikalı arkadaşları kendilerine köle edinen katleden topluluğun içinde barınıyor. Her sene milletçe ritüelimiz haline gelen 24 Nisan Ermeniler  soykırıma uğradı mı uğramadı tezgahını uygularlar. Bu tür sorunlar devam etmekte. Kendisi de orada yaşayarak buna çanak tutuyor. Diğer taraftan pek çok teknolojik gelişiminde öncüsü bir ülkede yaşıyor. Sabah akşam yazar çizeriz buna hiç mi hiç gerek yok erk sahibi olmuşlar buna elbette yön verecek. Dünya bir oyun sahnesiyse bizde oynamaya gelen oyuncularız. William abiyi anmadan geçmek olmazdı.  8)

Özetle sorun varsa sorulması gereken soru çözüm var mı !!! Yoksa boş teneke misali gürültü yapmaya gerek yok. (Sözüm konu sahibi arkadaşa değil.)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Hhk78

ubuntu niye ihanet olsun android herşeyimizi silip alıyor ve herkes kullanıp ihanet demiyorsa ubuntu ihanet olamaz