[Çözüldü] Ubuntu ve Tüm Linux Sistemlerinde İşlemci Sorunu

Başlatan LkerX, 14 Aralık 2020 - 16:02:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LkerX

Merhabalar öncelikle. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Ubuntu'da dahil olmak üzere bir sürü Linux dağıtımlarını denedim. Hepsinde yaşadığım can sıkıcı bir sorun var. Bir program kullanıyorum diyeyim o program donduğunda ya da yanıt vermediğinde tüm sistem donuyor ve başka bir programa geçemiyorum. İşlemcimin eski olmasından mı kaynaklıdır (intel core 2 duo e7600 3.06ghz) yoksa driverlarla alakalı bir sorun mudur? Bu olay windows'ta da olduğunda orada sadece o uygulama donuyor ya da yanıt vermiyor fakat ben diğer uygulamaları rahatlıkla kullanabiliyorum. Sizce neden kaynaklanıyordur?

erenseymen

Ram kullanımı sınıra yaklaşınca, sistem swap kullanmaya başlar ve tüm programlarda yavaşlama ya da donma olur. Ne kadar ram'iniz var? Ram kullanımınız donma anlarında nasıl?

LkerX

Teşekkürler ilginiz için. Xfce masaüstü ortamı kullanıyorum maks 2gb görmüştür uygulama kullanırken şuanda. 4gb ramim var 2+2 olarak. Donmaların ramden kaynaklı olduğu zannetmiyorum hocam. Çünkü kontrol ettiğimde işlemci kullanımı 99 100 falan oluyor. Neden linuxların bu kadar işlemci kullandığını anlamadım. Yani kısaca söylemem gerekirse ramler rahat durumdalar işlemci ile kaynaklı diye düşünüyorum.

erenseymen

İşlemcinizi sömüren işlemi bulmaya çalışın. Takılma başladığında Ctrl+Alt+F1 ile TTY'ye geçip "top" komutunu koşabilirsiniz.

Bir de, dikkatimi çekti, dağıtımınız forumda Lubuntu olarak gözüküyor. Lubuntu üzerine mi Xfce kurdunuz acaba? LXDE ve Xfce, ikisi de GTK tabanlı DE'lerdir. Bunların config'leri çakışma yaratabilir.

Yüksek cpu kullanımına sebep olabilecek, mlocate programı geliyor aklıma bir de. mlocate günlük olarak dosyalarınızı indeksler. Kullanmıyorsanız mlocate'i etkisizleştirmenizi tavsiye ederim, alttaki komut ile.
sudo chmod -x '/etc/cron.daily/mlocate'

Edit:
Sistem yavaşladığındı, TTY'de "free" komutunu da koşabilirsiniz. RAM/Swap kullanımını görmek için.

LkerX

Hocam tekrar teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Fakat benim sorunum durduk yere kullanımı vs. değil. Zaten ona sözüm yok gayet iyi. Sorunum bir uygulama kullandığım da neden sadece o uygulama çökmüyor da, o çöktüğünde tüm sistem kullanılmaz hala geliyor? Bu arada sorun DE değil. Ham olarak kullandığım diğer sistemlerde de böyle sorunlar vardı.

erenseymen

Açıkçası dediğiniz sorunu yaşamadım ben. Daha önce tek tük göçen uygulama (gnome font manager ilk açılışta çöküyordu) olmuştu, fakat sistemim donmadı.

Çökme sırasında cpu ya da ram'inizi sömüren işlemi kendiniz bulmanız lazım. Linux, programları özgür bırakıyor, bir program cpu'nuza abanırsa, Windows gibi önüne geçmiyor.

Probleminiz ram ile alakalı ise, earlyoom yükleyebilirsiniz. RAM/Swap kullanımı %90 limitine gelince (limit ayarlanabiliyor), en çok ram tüketen uygulamayı sonlandırıyor. Bunun CPU için olanı da vardır belki, araştırabilirsiniz.

LkerX

Teşekkürler hocam destekleriniz için. Sanırım windows'a geri dönmem gerekiyor. Çözüldü olarak etiketliyorum konuyu.