Mint 20 Xfce' nin Yanına KDE Plasma Kurmak

Başlatan PardusPars, 26 Ağustos 2020 - 21:43:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PardusPars

Acemi bir linux kullanıcısıyım. Aşağıda yazılan özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayarım var. Bu sisteme performans açısından önerilere uyarak Mint 20 xfce kurdum ve sorunum yok. Fakat öteden beri KDE Plasma(ve Cinnamon) kullanma hevesindeyim. Bu yüzden xfce' nin yanında KDE Pasma ve(ya) Cinnamon kurmak istiyorum. Sistemim ve sorularım şunlar:

Sistem:

HP Pavilion g6

İşlemci: Intel Pentium CPU B940 2.00 GHz
Sistem Türü: 64 Bit
RAM: 4.00 GB
128 GB SSD

Bu sisteme xfce' nin yanında KDE Plasma veya Cinnamon kurulur mu? Performans sorunu yaşanır mı? Nasıl kurabilirim, nasıl kaldırabilirim?  Kurulumda ve kaldırmada sorunlar yaşanır mı? vb.

Teşekkürler.

pitikiti

Ssd haricinde neredeyse aynı sistem özelliklerinde olan laptop kullanıyorum. Kde için yeni gelen güncellemeler ile xfce den daha az ram kullanıyor densede aynı bilgisayarda manjaro kde sürümünü kullandım. Evet ram daha az harcıyor gibi görünüyor fakat ekran geçişlerinde ve uygulama hızlarında kde plasma masaüstünde problem var.
Mesela chrome açıkken spotifyda şarkıyı değiştirmesi 30 saniye alıyor plasma masaüstünde üstelik tüm efektler kapalı olmasına rağmen.
Ben tavsiye etmem xfce ile devam et. Ben şahsen ssd olsada kde plasma kullanmam çünkü plasma hiçbirzaman stabil olmadı olmayacakta...
Yinede denemek istiyorsan manjaro kde sürümünü tavsiye ederim. Farklı komutlara alışman biraz zaman alsada sorunsuz bir işletim sistemi.
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?