Kurulumda bölümleme sorunu

Başlatan feylesof, 19 Ocak 2009 - 23:04:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

feylesof

Merhaba;

az önce ubuntu kurmaya başladım fakat bir sorunum var. Şu anda ubuntu live cd den yazıyorum bunları o yüzden çabuk cevap gelirse çok müteşekkir olacağım :)

harddiskimi bölümlendirmek istiyorum, şu anda 250 gb harddiskimde 3 tane bölüm var ve 39Gb boş alanım var. Ubuntu kurulumunda o boş alana iki bölüm oluşturamıyorum. Yani bir bölüm oluşturuyorum ona izin veriyor, fakat bi de takas alanı oluşturmak istiyorum bu sefer kalan alan ne kadar büyük olursa olsun "kullanılamayan" gibi bir ibare çıkıyor yanında. Acaba harddiskimin izin verilen en çok bölüm sayısı 4 müdür yoksa başka bir sorunla mı karşı karşıyayım. Aydınlatabilirseniz sevinirim.

OKAN

SWAP olarak işaretliyor musunuz?

localhost

HDD de iki tane EXTENDED ibaresi varsa belki ondandir.  Su sekilde yapin. Ilk bolumu secerken Birincil degilde secondery secin. Sonraki swap icin de secondry diyerek kurulum yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

feylesof

sanırım tam anlaşılamadım. 39Gb lık boş yerim var, bir miktarını swap olarak ayırıyorum fakat geri kalan alana kullanılamaz diyor kurulum; şöyle screenshot göstereyim:

[IMG]http://img523.imageshack.us/img523/6060/ubuntuur5.th.png[/img]

OKAN

Şu an için aklıma tek bir çözüm geliyor: Windows' da partition magic benzeri bir programla o kısmı ext3 olarak biçimlendirmeniz.
Bir de bölümlendirme yaparken "mantıksal" olarak işaretlemeyi unutmayın.

localhost

Linke bakarak Ayarlama yapin tek degisiklik mantiksal yapin. Ubuntu icin kurulacak alanin boyutunu belirleyin.

Swap icin
Swapyine mantiksal alani sec. Swap icin boyutu belirle
Linux LPIC1 - MCSA

feylesof

öncelikle bu kadar çabuk cevap verdiğiniz için teşekkürler. fakat kırmızı, mantıksal diye bir seçenek yok, benim kurduğum ubuntu 8.10 versiyonu acaba bunda değiştirmiş olabilirler mi?

olan seçenekler şunlar;
megabayt cinsinden bölüm boyutu
yeni bölüm için yer: başlangıç veya son
nasıl kullanılacağı
bağlama noktası

bu kadar seçeneklerim, yeni bölüm için yer seçeneğinden "son" seçeneğini de seçtim fakat o da olmadı

localhost

sag üst köseye bakabilirmisin :)

yeni bölüm tipi                     birincil                     x mantiksal
Linux LPIC1 - MCSA

feylesof

yok o kadar da acemi değilim :)  daha önce defalarca kurdum ubuntu fakat hiç böyle bir sorun yaşamamıştım, şimdi anladım ki harddiskimin izin verdiği maximum part sayısına gelmişim, dolayısıyla kalan bölüm 2 tane part. a izin vermiyor.

Diğer bölümlerden birini silip takas alanı yapmayı düşünüyorum fakat bir sorum olacak, takas alanı yapmamıştım daha önceki kurduklarımda, çok da iyi performans alamamıştım. 2Ghz core 2 duo işlemcim ve 2 Gb ramim var, yine takas alanı yapmasam zorlar mı sistemi? illa ki yapmak lazım mıdır?

heartsmagic

Disk üzerinde en fazla dört tane bölüm açılabilir. Eğer dördüncüden fazlasını istiyorsak uzatılmış bölüm yapmamız gerekir, altına da mantıksal bölümleri açmamız.

Takas alanı normalde şart değil. Fakat Ubuntu veya bir başka dağıtım Grub konusunda mızmızlanabilir, daha önce bir iki şikayet gördüm bu konuda. Bence takas alanı ayır fakat çok büyük olmasına gerek yok. 500MB yeterli olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Demek istedigim buydu, anlasilmamis sanirim.
Linux LPIC1 - MCSA

feylesof

kusura bakma kırmızı anlamamışım o zaman. yardımlarınız için teşekkür ederim. 4 den fazla bölüm olmasın diye xpyi sildim zaten fazlalıktı şu anda ubuntudan yazıyorum :)

fakat bir şey daha sormam gerek sanırım harddiskimde xpyi sildiğimde iki tane formatsız alan gösteriyordu, yani 90 küsür gb bir ve 39 gb bir alan fakat iki alan da formatsız yine de bunları ayrı ayrı gösteriyordu. buna bir anlam veremedim. bir de grafikle ilgili bir sorum var ona ayrı konu açıyorum.

heartsmagic

Sorun tam olarak nedir? Ayrı ayrı görünen alanlar boş mu? Biçimlendirilmemiş mi? Ubuntu altında göremiyor musun?

feylesof

ayrı ayrı bölümlemiştim zamanında biri ntfs biri de ext3 formatlıydı fakat sonra hepsini sildim, birleşmediler. Yani iki tane alan gözüküyor biçimlendirilmmeiş olarak ayrı ayrı. Mesela 39gb olanına giriyorum sürücü oluştur diyorum diğer 90gb alanı görmüyor. anlayamdım enteresan bir durum, ubuntuda da aynı gösteriyor kurulumda bölümleme yaparken

heartsmagic

O zaman silinmemişler demektir. Gparted programı ile kontrol edebilirsin.

localhost

sudo fdisk -l ciktisi ile HDD lerin durumuna bakabilirsin. Istedigin olmadiysa @heartsmagic  dedigi gibi Gparted ile sorunu cözersin. Bu bicimlendirmeyi ubuntu altinda yapabilirmisin bilmiyorum. Neye ben bir arastirma yapayim :) böyle bir imkan varmi ?

Evet yapiliyormus. Ama uzun is, birden fazla komut uygulaman gerekiyor. Birde ne yaptigindan emin olman lazim. :)
Linux LPIC1 - MCSA