Lubuntu kurdum bilgisayar açılmıyor

Başlatan Kurgusuz34, 07 Mayıs 2020 - 07:15:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kurgusuz34

Forumda yeniyim geçen günlerde kardeşimin bilgisayarına lubuntu 20.4 kurmayı denedim biraz uğraştırdı sadece elle kurulum yapma seçeneği vardo bende öyle yaptım kuruldu yeniden başlattım bilgisayarı açılmadı ekrana görüntü gelmedi tuştan kapattım açtım olmadı sadece caps lock tuşunda ki ışık yanıyor çalıştışığınıda ordan anladım bir ara ekran geldi 502 check your bios falan yazıyordu tam ne yapacağımı anlamadım

Bilgisayar:HP pavilion X2

sinan54

Bilgisayarda Windows 10 kurulumu? Linux kurmadan önce bios ayarları ile oynadınız mı?(hızlı başlangıç seçeneğini kapatma gibi)
Kurulumu nasıl yaptınız (uefi vaya mbr)
Kurulumdan önce Ubuntu live olarak kullandınız mı?

Kurgusuz34

[mention=652723]@sinan54[/mention]
Kusura bakmayın fazla anlamıyorum bu işlerden Windows kurulu değil bios ayarlarıyla da  hiç oynamadım bu sitede bulunan nasıl kurulur konusunda ki elle kurma bölümünden ne gördüysem aynısını yaptım

sinan54

Usb ile Ubuntu boot edip live olarak kullanılıyormu?

Kurgusuz34

[mention=652725]@sinan54[/mention] ikinci bir bilgisayarım olmadığı için deneyemedim biraz bakındım internetten çoğu kişi bios gitmiş diyor

sinan54

Kurgusuz34

[mention=652728]@sinan54[/mention] başkasından Bilgisayar aldım denedim burdakilerin hepsini bios yüklemeyi denedim USB den tuş kombinasyonlarını denedim ama hiç biri işe yaramadı hala siyah erkanda duruyor
Edit:live USB de denedim ondada ekran çalışmıyor tepki bile vermedi bilgisayar

sinan54

Birde bios pilini çıkarma denenebilir.Hatta yakın zamanda pil yenilenmedi ise yeni pil takılabilir.Üzerinde gelen pil ise zaten miadı dolmuş veya dolmak üzeredir.

haiko

Alıntı yapılan: Kurgusuz34 - 07 Mayıs 2020 - 07:15:14
Forumda yeniyim geçen günlerde kardeşimin bilgisayarına lubuntu 20.4 kurmayı denedim biraz uğraştırdı sadece elle kurulum yapma seçeneği vardo bende öyle yaptım kuruldu yeniden başlattım bilgisayarı açılmadı ekrana görüntü gelmedi tuştan kapattım açtım olmadı sadece caps lock tuşunda ki ışık yanıyor çalıştışığınıda ordan anladım bir ara ekran geldi 502 check your bios falan yazıyordu tam ne yapacağımı anlamadım

Bilgisayar:HP pavilion X2

İyi akşamlar;
Kurulumu bitirdikten sonra biosa girip, "boot" sekmelerinden "first boot" sekmesi "usb-hdd" de "enable" konumunda kalmış olabilir. Bunun için -eğer kurulumu sabit diskiniz üzerinde sorunsuz kurmuş iseniz- "first boot usb-hdd" sekmesini "second boot" olarak atamanız gerekir, "first boot" sekmesine ise "AHCI HDD" i "enable" konumunda olacak şekilde atamanız gerekir. Şayet "Phoenix Bios" kullanıcısı iseniz; bunun için "BOOT" sekmesinde, "Boot Device Priority" sekmesine girip "1. "de onaylı olan "USB HDD"i "AHCI HDD" olarak değiştirmeniz arz eder ki; bu değişikliği "F5" ve "F6" kaydırma tuşlarıyla yapabilirsiniz; "ENTER" tuşunu ise seçim tuşu olarak kullanabilirsiniz. Bios ayarları çeşitli motherboardlara göre değişiklik gösterebilir; sizde "F2" veya "Delete" tuşu ile giriliyor olabilir.
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

Kurgusuz34

[mention=652748]@haiko[/mention]ilk günden beri bios'a girmeyi deniyorum belki yanlış yapıyorum diye her tuşu denedim her kombinasyonu denedim olmuyor bilgisayar da tablet pc olduğu içini açmaya korkuyorum zaten çok fazla bilgisayar bilgim olmadığı için güzel bilgisayar tamircisi bulursam durumu anlatıp ona bırakıcam inşallah ana kart yanmış deyip kazıklamaya çalışmazlar  :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Mayıs 2020 - 01:52:44

[mention=652745]@sinan54[/mention]Bilgisayar tablet pc olduğu için fazlada bilgim olmadığı için açmak istemiyorum içini açıkçası bana tamirci yolu gözüktü

haiko

Alıntı yapılan: Kurgusuz34 - 08 Mayıs 2020 - 01:50:35
[mention=652748]@haiko[/mention]ilk günden beri bios'a girmeyi deniyorum belki yanlış yapıyorum diye her tuşu denedim her kombinasyonu denedim olmuyor bilgisayar da tablet pc olduğu içini açmaya korkuyorum zaten çok fazla bilgisayar bilgim olmadığı için güzel bilgisayar tamircisi bulursam durumu anlatıp ona bırakıcam inşallah ana kart yanmış deyip kazıklamaya çalışmazlar  :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Mayıs 2020 - 01:52:44

[mention=652745]@sinan54[/mention]Bilgisayar tablet pc olduğu için fazlada bilgim olmadığı için açmak istemiyorum içini açıkçası bana tamirci yolu gözüktü

Altında batarya kısmının bulunduğu kısmın civataları bellidir. Açın arkasını; kare büyük bir şekilde karşınızda duruyor olacak. İlk önce bataryanın ucundaki siyah-kırmızı veya beyaz kırmızı renkli konnektör kablosonu soketinden çıkarın. Daha sonra da bataryanın etrafında köşe kısımlarının bitim noktasında board üzerine sabitledikleri 4 tane dip somun ve civatası var. Kablo batarya üzerinden erişilebiliyorsa siz sadece konnektör kablosunu soketinden ayıracaksınız, civatalarını sökmenize gerek yok. Enerji konnektörünü board üzerinden ayırdınız varsayıyorum; ayırılmış vaziyette iken sanki takılıymış gibi power (açma) tuşunu 4-5 defa pcyi açıyormuşçasına bas, bırak, bas, bırak yapın ki; bord üzerindeki tüm kondansatörlerin de enerjisi tükensin. İsteğe göre biraz bekleyin ve batarya konnektörünü takrardan soketine takın ve cihazı şarja bırakın bir müddet.
     Emin olun; fabrikasının koymuş olduğu tüm setup şifreleri kırılacaktır.
=============================================================================
İkinci aşama:
Bilgisayarı açın ve yeniden başlatın + Bios ayarları menüsüne girmek için ekran boşken F10 tuşuna basın + (Bazı hplerde bios menüsüne girmek için F2 veya F6 tuşuna basılacak

Kurgusuz34

[mention=652839]@haiko[/mention]internetten baktım söktüm bataryayı bekledim  taktım şarj ettim çalıştırmayı denedim yine aynı Erkan siyah duruyor klavyede ışıklar var ama ekran yok

haiko

Alıntı yapılan: Kurgusuz34 - 09 Mayıs 2020 - 17:23:58
[mention=652839]@haiko[/mention]internetten baktım söktüm bataryayı bekledim  taktım şarj ettim çalıştırmayı denedim yine aynı Erkan siyah duruyor klavyede ışıklar var ama ekran yok

Bataryanın haricinde bios pilini de görmüş müydünüz; yukarı yorumumda size yazmayı ihmal etmişim. Muhtemelen bios pili de var board üzerinde.
======================================================================================================
En son yapılacak işlem; hdd'i veya ssd'i ayırıp bir başka dizüstü hdd/ssd kısmına yerleştirip; o dizüstü üzerinde eski işletim sistemini formatlamak kalıyor. Bu son çözüm.