Ubuntu Yanına Kali Kurmak Mümkün mü?

Başlatan cahittemel47, 02 Eylül 2015 - 19:15:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cahittemel47

Merhabalar,
Acaba ubuntu yanına kurulu bulunan windows 10 yerine kali linux kurma şansım var mıdır?

Floki

Kurabilirsin. Kurulum imajı ile başlat. Windows'un kurulu olduğu yeri ext4 olarak formatla ve bu bölüme kur. Sonra da grubu onar.

Scipio

Yalnız dikkat et takas alanı Kali'ye geçer.

betseg

Kali'ye geçmez. Kali açıkken Kali, Ubuntu açıkken Ubuntu kullanır.

Scipio

Linux Mint'in yanına Kali kurdum. Takas alanını Kali kullanıyor sadece. Mint görmüyor.

Floki

Bence de ikisinin birden kullanması lazım ama dikkat etmedim hiç.

cahittemel47

Ben biraz acemi olduğum için açıkçası şu an nasıl ilerlemem gerektiğini bilmiyorum.Ubuntu'yu flash disc üzerinden kurarak kullanmaya başlamıştım.Şimdi kali için de aynı yolu mu izlemem gerekmekte?
Alıntı yapılan: Floki - 02 Eylül 2015 - 19:24:59
Kurabilirsin. Kurulum imajı ile başlat. Windows'un kurulu olduğu yeri ext4 olarak formatla ve bu bölüme kur. Sonra da grubu onar.
İzlemem gereken yolu benim gibi bir aceminin açıklayacağı dilde anlatabilir misin?

Scipio

Aynı Ubuntu'yu kurduğun gibi kuracaksın. Kurduktan sonra grub2 ayarlarını güncelleyeceksin.

Burası grub2 onarımı için yardımcı olur.

Edit: Kali kurduktan sonra Kali bölümüne kurulacak grub'u da kullanabilirsin tabi. Linkteki çözüm Ubuntu bölümüne grub2 kurar.

cahittemel47

O halde ben kurulumu yapıp verdiğiniz linkteki yolları izlemeye çalışayım.Duruma göre buradan tekrar iletişime geçeyim.

Flood yapmamak için yorumumdan devam edeyim.Kali linux usb ile kurmaya çalışıyorum ancak live seçeneği dışında hiçbirini kullanamıyorum install veya graphical install dediğimde bana cdrom soruyor ama ben usbden kurmaya çalışıyorum.Ne yapmam lazım?

neynefes

Hocam aslında kali'yi live olarak kullanmak daha makul olur. Amaç iz bırakmadan işini yapmak. İlla kuralım diyorsanız tam hatayı buraya geçebilir misiniz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScipioLinux Mint'in yanına Kali kurdum. Takas alanını Kali kullanıyor sadece. Mint görmüyor.
Bir ihtimal var. Kali kurulumunda eski takas alanı silinmiştir, yeni bir tane oluşturulmuştur. Haliyle Mint tarafına da yeni bölüm işlenmediği için görmüyordur. Öteki türlü @betseg'in açıklamasındaki gibidir durum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Scipio

Evet dediğiniz gibi oldu. Kali kurulumunda takas alanına format attı. Standart bir durum olarak düşünmüştüm ben bunu.

heartsmagic

Standart veya değil demeyelim, ne istenirse o yapılabilir tabi. Ancak, genelde diskte bir takas alanı varsa silinip yenisinin oluşturulmasına gerek yok ikinci dağıtım için. Kurulum esnasında var olan takas alanı bağlanıp biçimlendirilmeden bırakılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mustafa Şentürk

Merhaba beyler,

Biraz geç de olsa 10 günlük bir linux kullanıcısı olarak. 10 günde 17 kere format atmış birisi olarak konuşmadan sormadan gidilmemesi gerektiğine inanıyorum.
UBUNTU kullanıyorum. Bazı ROBOT uygulamaları için gerekli 18.04 versiyon.  Güzel bir hale de getirdim.

Arada KALI veya MINT ortamlarını da gormek istiyorum. Ikisi için de USB açılış diskleri oluşturdum.

UBUNTU için bütün harddiski 750GB ayırdım rahat rahat kendisi takılsın diye dışardan herhangi bir TAKAS alanı veya HOME alanı oluşturmadım.

Şimdi bu 750 GB içine  hem kali hem de mint kurmak istiyorum. Ubuntu ya tekrar format atma durumları olmaması adına?

1- NORMAL sırası ile hangisini kurmak istiyor isem o fiash disk ile açacağım...
2- Açılışta bana disk içerisinde bölüm yapalım mı diye soracak_? Ki pek mantıklı gelmiyor hepsi UBUNTU kullanımında olduğu için?
3- GRUB2 dediğimiz açılışta hangisi ile açmak istiyorsun diye sorma bölümü kendiliğinden kurulum esnasında oluşacak zaten...

gibi kafamda deli sorular...

Birileri varmıdır bu deli sorulara cevap verecek_

Bir de eklemek istediği benim bilgim olmayan ama kendisi kurduğu için karşısına çıktığı benim de bilmem gerektiğini düşündüğü soru ve sorunları olan var ise onları da belirtir ise çok memnun olurum....