Ubuntu 19.10 Görüntü Gelmiyor

Başlatan emirartik, 28 Kasım 2019 - 13:42:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emirartik

Merhaba arkadaşlar ben ubuntunun resmi sitesinden 19.10 indirmesini yaptım USB boot edip sıfırdan laptopuma kurulumunu yaptım ilk kurulumda yeniden başlat dedikten sonra bilgisayar açılıyor fakat ondan sonraki yeniden başlatma veya tekrar açıp kapatma durumunda mor ekrandan sonra siyah ekranda kalıyor sanırsam açılıyor ama görüntü vermiyor çünkü ses açma kapatma tuşları kullanarak bilgisayardan uyarı sesleri alıyorum kapatıyorum tustan laptopumu tekrar açıyorum 10 kere kapatıp actiysam 1 kere görüntü geliyor ne yapmam lazım 2 kere sistemi sıfırdan yükledim forumlarda dolaşıyorum fakat konular güncel olmadığı için birşey bulamadım ilk kez yükledim acemiyim linux işletim sisteminde yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum 🙏

Empat

UEFI arayüzünde Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

Sistemdeki diğer hatalar ile ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Ctrl+Alt+F2 kısayolu veya kurtarma modu aracılığıyla terminale ulaşın.

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki grafik kartları ve diğer donanımlar ile ilgili bilgi alabileceğimiz iki küçük aracı yükleyin.
sudo apt install mesa-utils inxi

Dağıtım/sürüm/kernel/mimari bilgisini verir.
uname -a

Yeniden eskiye doğru, sistem loglarını listeler.
sudo journalctl -r > log && cat log
(Bu komutun çıktısı çok uzun olursa, bu komutu çalıştırdıktan sonra oluşan log adlı dosyanın içeriğini buraya aktarmanız yeterli olacaktır.)

Depolama aygıtlarını ve bölümlerini listeler.
sudo fdisk -l

Failed durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=failed

Disabled durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=disabled

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug
dmesg | grep -i error

Grafik kartı, Xorg sürücüsü ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G

Ekran kartının modelini listeler.
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2

Ekran kartını sürücüsünün adını ve kullanılan sürücüyü listeler.
glxinfo | grep render

Çözünürlük ve yenileme hızı bilgilerini görüntüler.
xrandr

İlgili markalara ait sahipli sürücülerin kurulu olup olmadığını denetler.
dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|nvidia-prime"
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

emirartik

Çok teşekkür ederim deneyeceğim

faryildiz

Aynı Sorun bende de var daha önce kurmuştum ama harddiski yeniden bölmek için kaldırıp yeniden kurdum ama olmadı mor ekrandan sonra siyah ekranda kalıyor açılmıyor