[Çözüldü] Ubuntu ISO dosyasını USB belleğe yazdırmak

Başlatan Suat, 01 Aralık 2019 - 00:32:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Suat

Bu bilgisayarın işletim sistemini Ubuntu yapmak istiyorum. Rufus ile ISO dosyasını yazdırırken disk bölüm düzeninin MBR, dosya sistemini FAT32 seçiyorum.

FAT32 olarak seçersem ileride dosya boyutu çok büyük dosyalarda sorun yaşar mıyım? NTFS formatlı bir diskten veri alırken ya da kopyalarken sorun yaşar mıyım?

Hiç takılma formatı at mı diyorsunuz :D

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyas%C4%B1n%C4%B1_USB_belle%C4%9Fe_yazd%C4%B1rmak

• Diz üstü bilgisayarı: TOSHIBA SATELLITE L755 - 1MD
    Diskin bölümleme stili: MBR
    Sabit disk kapasitesi: 112 GB (sanırım yaklaşık değeri, emin değilim.)
    Sistem belleği: 4096 MB (4 GB) RAM
    Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 520M

Empat

Alıntı YapFAT32 olarak seçersem ileride dosya boyutu çok büyük dosyalarda sorun yaşar mıyım?
Hayır. Bir sorun yaşamazsınız.

Alıntı YapNTFS formatlı bir diskten veri alırken ya da kopyalarken sorun yaşar mıyım?
Stabil bir sistemde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Alıntı YapHiç takılma formatı at mı diyorsunuz :D
Şu an için yapabileceğiniz en mantıklı eylem bu olur.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

lnxdev

Alıntı yapılan: EmpatAlıntıFAT32 olarak seçersem ileride dosya boyutu çok büyük dosyalarda sorun yaşar mıyım? Hayır. Bir sorun yaşamazsınız.
Yanlışınız var. FAT32'de bir dosyanın boyutu maksimum 4GB olabilir. Eğer 4GB ve üstü bir dosya transferi yada dosya tutmaya çalışırsanız sistem buna izin vermeyecektir.

Suat

lnxdev

Alıntı yapılan: SuatNTFS olarak mı seçeyim? Kafam karıştı.
ISO dosyasını USB'ye yazdırırken zaten FAT32 olması lazım isonun içindeki dosyalar ona göre ayarlı o yüzden bir sıkıntı yaşamazsınız. Kurulum işlemi bittikten sonra eğer USB'yi FAT32 olarak kullanmak isterseniz varsayıyorum USB'niz 16GB bile olsa içine atabileceğiniz dosyanın boyutu maksimum 4GB olacaktır. O yüzden kurulum işleminiz bittikten sonra USB belleği NTFS'e çevirmenizde fayda var.

Suat

4 GB ve üstü dosyalar için sorun olmayacak mı?

lnxdev

Alıntı yapılan: Suat4 GB ve üstü dosyalar için sorun olmayacak mı?
Hayır olmayacak, wiki de yazılan gibi USB belleğinizi hazırlayın. Kurulumu tamamladıktan sonra dosya sistemini değiştirin.