Yeni Nvidia... 180.29...

Başlatan deccal1304, 12 Şubat 2009 - 15:39:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deccal1304

http://www.nvidia.com/object/linux_display_amd64_180.29.html

akşam indirmiştim ama bugün 32Bit driver ları yok gözüküyor... yukarıdaki link 64Bit linki..Ek özellikler olarak göze çarpan en önemli özellik destekleyen kartlarda full OpenGL 3 desteğil...bendeki  Calibre göze çarpan bi performans artışı sağladı...hatta o kadar ki prince of persia sands of time driverı güncelledikten sonra uçak moduna geçti..  :P  oyunu normal oynuyodum ne güzel...driverdan sonra hareketler iki kat hızlı oldu...nedenini bi türlü anlamadım ama...neyse...

Buda SS

[IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/2/12/f_hhm_75572e2.png[/img]

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

xxx3

Arkadaşlar ben envyng kullanarak 177 yi  kurmuştum 180 kurmam için elle mi derlemem lazım çünkü evny'de hala son sürüm 177 gözüküyor 180 geçmek istiyorum  ama elle derlemek bana biraz ağır geliyor başka bir yolu yok mu acaba ? Synaptic den nasıl kurabilirim teşekkürler  :)

3mr3

Yani standart olarak depoya eklenmesi için 9.04 beklemek gerekecek bu ilkbahar ayında. Tabiki bunun bir yolu vardır ilerleyen zamanlarda çözüm üreten arkadaşlar olacaktır. :)
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

hasansahin

Merhaba,

Bu sürücünün 32bit versiyonuda var. Ayrıca bu sürücü sadece geforce8 için değildir. Geforce8 ve üstü içindir.
Ayrıca openGL 3 desteğide sağlamaktadır. Intrepid üzerinde bu sürücüyü kullanmak için manual yollardan kurulum
yapmak gerekiyor.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

xxx3

Neyse artık sanırım elle derleme işine girişmek benim için fazla gelir ne yapalım 9.04 bekliyeceğiz artık  :D

Good False

Denedim ama hüsran. Önce compiz i kapattım. ardından ekle/kaldır dan 177 sürücüsünü kaldırdım. sonra log out dedim. Bir yolunu bulup X i tamamen kapattım. root olarak dosyayı çalıştırdım. kendisi gayet güzel derledi.... E tabi bende seviniyorum oldu diye. bilgisayarı baştan başlattım. Ancak anladım ki bir şeyler yanlış. Sistem şu anda kartımı bulamıyor. tabi ekle kaldırdan kurabilirim ama ben 180 için sanırım biraz daha savaşacağım. Ama tecrübesi olan ve sakın deneme di,yen var mı aranızda???

Good False

Oooops!.. Ben kazandım. ingilizcesi iyi olan bir arkadaş çevirebilirse olur.

Buraya tıklayın

ancak 180.29 hardware drivers kısmında görünmüyor. Yine de birşeylerde sıkıntı olabilir.

Birde beni şu çok üzdü. compizi aktif hale getirince eski ayarlarım kayboldu. sil baştan yapmam gerekecek.

Ya sabır...

zeitgeist

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 13 Şubat 2009 - 21:12:36
Bu sürücünün 32bit versiyonuda var. Ayrıca bu sürücü sadece geforce8 için değildir. Geforce8 ve üstü içindir.
Ayrıca openGL 3 desteğide sağlamaktadır. Intrepid üzerinde bu sürücüyü kullanmak için manual yollardan kurulum
yapmak gerekiyor.

Sürücünün 32 bit versiyonunun olduğunu belirtmek için o linki verdim, linkin altında GeForce8 açıklaması yapmamın nedeni linkin bu ekran modeline ait sürücüyü içermesi.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

@Good False, verdiğin kaynak http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6633.0.html başlığımızdan farklı mı?

Elle kurulan sürücüler Hardware Drivers altında görünmez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

180.xx sürücüleri özellikle geforce 8 ve geforce 9 kullanıcılarını çok mutlu edecek. İleri seviye yapılandırma metodları için
aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.

http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/180.29/README
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Good False

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Şubat 2009 - 01:13:52
@Good False, verdiğin kaynak http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6633.0.html başlığımızdan farklı mı?

Elle kurulan sürücüler Hardware Drivers altında görünmez.

evet farklı. Ubuntu cd sini takıp şu işlemi yapmadan kuramadım:

sudo apt-cdrom add
sudo aptitude update
sudo aptitude install build-essential
gcc -v

heartsmagic

O bir ön gereklilik zaten, derleme için build-essential gereklidir her zaman. Aynı sayılır bu durumda, sadece build-essential kurulumu eklenmesi gerekli. gcc -v sadece gcc için sürüm ve özelliklerin bilgisi verir, kısacası yaptığı bir şey yok. Fakat bunu bize hatırlattığın için teşekkürler, başlığı güncelleyelim.

Sadalmelik

Merhabalar benim ekran kartım nvidia go7600. yani bu yeni sürücüyü ben kullanamayacakmıyım acaba bunu merak ettimde.

heartsmagic

O seri için muhtemelen kullanırsın. Ben 6xxx serisi için 177 kullandığımı hatırlıyorum, 180 de kullanılır bu durumda diye düşünmekteyim.

Not: Nvidia'nın sitesinen kendi kartın için sürücü bulmaya çalışırsan seni 180 serisine yönlendiriyor.

xxx3

Alıntı yapılan: azureel - 16 Şubat 2009 - 05:06:30
Merhabalar benim ekran kartım nvidia go7600. yani bu yeni sürücüyü ben kullanamayacakmıyım acaba bunu merak ettimde.

Hayır arkadaşım bu sürücüyü rahatlıkla kullanabilirsin nvidianın sitesinden indirdiğin sürücüyü kartının modeli olmasa bile kullanmakta sakınca yok senin kartın sürücüde olmasa bile nasıl oluyorsa sürücü  nvidia kartının modelini tanıyor ona göre optimize ediyor. Yani ben öyle düşünüyorum vereceğim örnek farklı bir işletimm sistemi  ama xp de bir keresinde nvidianın son sürücüsünü indirmiştim kartımın modeli yazmıyordu kurdum sorun yaşamadım hatta nvidia ayar yöneticisinde kartımın modeli doğru bir biçimde yazıyordu burada dikkat sürücüde model yazmıyor ama ayar yöneticisinde kartımın modelini görebiliyordum  :D
Anlatım karışık oldu ama anlamışsındır herhalde.  ;)

matafleur

Alıntı yapılan: xxx3 - 16 Şubat 2009 - 14:59:51

Hayır arkadaşım bu sürücüyü rahatlıkla kullanabilirsin nvidianın sitesinden indirdiğin sürücüyü kartının modeli olmasa bile kullanmakta sakınca yok senin kartın sürücüde olmasa bile nasıl oluyorsa sürücü  nvidia kartının modelini tanıyor ona göre optimize ediyor. Yani ben öyle düşünüyorum vereceğim örnek farklı bir işletimm sistemi  ama xp de bir keresinde nvidianın son sürücüsünü indirmiştim kartımın modeli yazmıyordu kurdum sorun yaşamadım hatta nvidia ayar yöneticisinde kartımın modeli doğru bir biçimde yazıyordu burada dikkat sürücüde model yazmıyor ama ayar yöneticisinde kartımın modelini görebiliyordum  :D

anlatım da sorun yok da -windows kısmı hariç- külliyen yanlış desem? (:

sudocu

180-22 kullanıyordum, son güncelleme ile x açılmadı. onu silip standart ubuntu sürücüsünü yükledim, böyle de ekran yenilenmeye başladı. mecburen bu son sürücüyü yükledim ve compiz'de inanılmaz performans artışı hissettim. özellikle emerald açıkken firefox'da kaydırma yapınca yavaşladığını hissediyordum. şimdi öyle bir şey yok. urban terror'de 125 fps sabit.
sorun yaşayan veya performans isteyen varsa önerilir. ;)
her seyin basi sudo!

xxx3

Alıntı yapılan: matafleur - 16 Şubat 2009 - 15:25:42
Alıntı yapılan: xxx3 - 16 Şubat 2009 - 14:59:51

anlatım da sorun yok da -windows kısmı hariç- külliyen yanlış desem? (:
yalnış derken optimize kısmımı ben öyle bir tahmin yürüttüm doğrusunu söylerseniz bilgilenmiş olurum  :D

matafleur

Açıkçası son sürüm sürücülerin -yukarıda konuşulan kart dışında(Bilmiyorum bakmadım)- sağladığı hızlandırmaların eski nvidia kartları tarafından karşılanamaması sonucu bir çok sorun yarattığını biliyorum.En basitinden depoda legacy driverları bunun için var.Ne bileyim mesela nvidianın sitesinden de 32 TNT sürücüsünü arattığında sana farklı bir sürüm driver önerecektir.Aynı şekilde quadro xgl serisi için de geçerli.Teker teker deneyip bakabilirsin  (:

xxx3

Onlar da farklı sürücüler vereceklerdir kuşkusuz çünkü biraz farklı kartlar quatro benim bildiğim iş istasyonları için tesla mimarisi de  aynı yani bir merkezde bulunan kartlar tabi ayrıda bulunabilir animasyon şirketlerinde filan işlerin böyle yürüdüğü duymuştum doğru mu  ? Yanlış mı ? Bilemem çünkü işin içine birden fazla ekran kartı ve çok ağır renderleme, modelleme giriyor. Hal böyleyken  kartlarda özel olunca sürücülerde kuşkusuz farklı olacaklardır  :)

matafleur

Sonuç değişmiyor.Genelde linux için 3 tip sürücü sürümü var nvidia'nın.İlk dediğin anca eğer elindeki kartın hangi grubun içine gireceğini biliyorsa ve diğer sürücülerin listesinde de yoksa geçerli olur diye düşünüyorum.