Windows Seçeneği Bir Görünüyor Bir Kayboluyor

Başlatan ziraatci, 10 Şubat 2020 - 10:09:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ziraatci

Merhaba,

Geçtiğimiz Cuma günü Ubuntu 18.04.3 LTS sürümünü burada yer alan 1. yöntemle kurdum.

Grub menüsünde Windows 10 seçeneği olmadığı için Boot-Repair (2. seçenek) yaptım. Sorunum çözüldü (bu arada sitenizdeki yazılar sayesinde yaptım, teşekkürler).

Pazartesi (bugün) işe geldiğimde Ubuntu-Windows 10 seçeneği çıkmadan direkt Ubuntu başladı. Grub menüsüne baktığımda yalnızca bunlar (bir, iki) vardı. Çözüm önerilerine bakınca tekrar Boot-Repair yapmaya karar verdim.

Boot-Repair yaparken çıkan iki uyarıya da "hayır" dedim. Bu uyarılar bu ve şuydu.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda herhangi bir sorun görünmüyordu (çıkan başka başka seçenekler var ama şu an önemsiz detay).

Biraz Windows 10'da çalıştıktan sonra Ubuntu'ya geçmeye karar verdim. O ara bilgisayar başından kalkmıştım. Ubuntu açılmış. Hazır açılmışken açılıştaki varsayılan OS seçeneğini Windows yapayım dedim. Seçeneklere baktığımda Windows yoktu. Yeniden başlattım, biraz önce çıkan ekran da çıkmamaya başladı. Direkt Ubuntu açılıyordu. En baştan yine Boot-Repair yaptım ve sorun çözüldü ama anlaşılan o ki kalıcı bir çözüm olmuyor.

Biraz uzun oldu, kusura bakmayın. Buraya yazmadan önce 2 saat boyunca her türlü yazıyı, dokümanı okudum. Ama bu soruna benzer bir sorun yaşayan görmedim.

Önerileriniz nelerdir?

Şimdiden teşekkürler.

Empat

Grub'u aşağıdaki komutla tamamen kaldırın ve yeniden yükleyin.
apt purge grub* os-prober
apt install grub* os-prober

UEFI arayüzünde Secure Boot özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

Sistemdeki diğer hatalar ile ilgili konu açarken, sorununuzun daha sağlıklı ve hızlı çözümlenebilmesi için aşağıdaki çıktıları iletinize kod etiketi içerisinde ekleyin:

Ctrl+Alt+F2 kısayolu veya kurtarma modu aracılığıyla terminale ulaşın.

Aşağıdaki komutla, sisteminizdeki grafik kartları ve diğer donanımlar ile ilgili bilgi alabileceğimiz küçük aracı yükleyin.
sudo apt install inxi

Dağıtım/sürüm/kernel/mimari bilgisini verir.
uname -a

Yeniden eskiye doğru, sistem loglarını listeler.
sudo journalctl -r > log && cat log
(Bu komutun çıktısı çok uzun olursa, bu komutu çalıştırdıktan sonra oluşan log adlı dosyanın içeriğini buraya aktarmanız yeterli olacaktır.)

Depolama aygıtlarını ve bölümlerini listeler.
sudo fdisk -l

Sistemin açılış süresi hakkında bilgi verir.
sudo systemd-analyze blame

Failed durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=failed

Disabled durumundaki systemd servislerini listeler.
sudo systemctl list-unit-files --state=disabled

Sistemdeki hataları listeler.
dmesg | grep -i bug
dmesg | grep -i error

Grafik kartı, Xorg sürücüsü ve OpenGL renderer ile ilgili bilgiler verir.
inxi -G
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ziraatci

Merhaba,

Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Sorun tekrar tekrar devam ettiği için Ubuntu'yu tamamen kaldırdım. Tekrar yüklediğimde dediklerinizi deneyeceğim.

İyi günler.