apt ve disk bölümleri??

Başlatan Emrelqqq, 13 Eylül 2017 - 19:42:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emrelqqq

sa
apt ve apt-get farklarina baktim
biri eski yontem diğeri yeni yontemmis
simdi apt update yapsam apt-get update ile ayni işlevi ayni yontemle yerine ni getirir yoksa farkli bir seyler mi yapar mesela apt update yapsam apt-get update yapmama gerek kalmaz deil mi ?

apt update
apt upgrade
ve dist-upgrade disinda baska bi yukseltme var midir ?
direk dist-upgrade yapsam hem update hemde upgrade mi olmus olur

birde linux uzerine sanal makinede windows 10 kurmayı denedim hata verdi hard disk hatasi galiba disk bolumlemem gerek ama anlamadim bolumlemyi fdisk ile karisik oluyor nasil bolumletim ?

Khan

man çıktısı aralarındaki farkı açıklayacaktır.

Emrelqqq

ingilizcem yok yardim eder misin ?

whocoder

apt-get update  apt dosyalrı getir ve güncelle demekdir
apt update  apt dosylarını güncelle

yani ikiside aynı işi yapıyor sources.list dosyasını güncelliyor sadece apt ile yazılan komutlar renkle biraz şekil şukul gelir
Herşey Olabilir.

Emrelqqq

anladım teşekkür peki sonraki sorularıma yanıt verir misiniz?
son soru olan disk olan soruma yanıt verir misiniz ?

whocoder

ilk önce hangi sanal makine programını kullanıyosun o otomatik sanal bi alan oluşturması gerekiyor fakat diski bölüp oraya kurmak istiyorsan ilk önce gparteduygulmasını aç içlerinde en büyük gb olanı sağ tıkla alanı kuçult windows için min 30 gb yeter sonra boş alana sağ tıkla yeni alan seç yeni alan türünü ntfs yap ve oluştur sonra sanal makine programında disk kısmında o ntfs yaptıgın dosya yolunu göster

en iyisi google gparted disk bölme ve oluşturma aratırsan videolardan daha iyi anlarsın
Herşey Olabilir.

Emrelqqq

[mention=630860]@whocoder[/mention]
gerek kalmadi sanal kullanmıyorum direk hdd uzerine
gerek kalmadi cunku hdd öldü