Yüklü Programlar ve Yükseltme İşlemleri

Başlatan tyko, 05 Eylül 2017 - 13:21:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyko

Merhaba

Terminal üzerinden aşağıdaki gibi tüm paketleri güncelleyebiliyoruz fakat spesifik bir uygulamaya dair güncelleme yapacaksam nasıl yapacağımı bilmiyorum.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Örnek olarak varsayılan olarak gelen Python2.7 ve 3.6 sürümlerini yükseltmek istiyorum internette şöyle bir kaç komut buldum.

sudo apt-get update <program-name>
sudo apt-get install python 3.3.3

Benim aklıma takılan şey <program-name> olarak belirtilen yere programını adını yazamamak çünkü sistemde nasıl kayıtlıdır bilmiyorum.
Aynı zamanda bu şekilde <program-name> olarak sistemde yüklü programları nasıl görebilirim? Bu sayede güncellenecek olanları manuel yapabilirim diye düşünüyorum.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

_DonTouchMe

Sistemde yüklü paketler hakkında bilgi sahibi olmak için uçbirim ekranında dpkg -l komutunu çalıştır. Böylece işlem yapmak istediğin programları detaylarıyla görüntüleyebilirsin. Daha fazla bilgi için Dpkg(Package manager for debian) komutlarını araştırabilirsin.
Life is short, bird's are flying.

012rev3

Terminal arabiriminde kurulu paketleri listelemek istiyorsanız şu komutu kullanabilirsiniz;
apt list --installed
Kurulu paketlerin tamamı listeleneceği için çok uzun bir liste olacaktır.
Ardından seçilen paketin güncellenmesi için şu komutu uygulayabilirsiniz. Örnek firefox için;
sudo apt-get upgrade firefox
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein