ubuntu kurulumda hata veriyor..

Başlatan berkan402, 17 Ağustos 2009 - 15:41:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkan402

arkadaşlar bugün bilgisayarı açtığımda kernel panic-not syncing:attepted to kill init hatası aldım..çözümlerine baktım fakat beceremedim bir türlü kurtaramadım ubuntuyu..bende cd yi takıp yeniden yükleyeyim dedim..

diskteki bütün herşeyi siliyorum..herşeyi olması gerektiği gibi yapıyorum.(daha önce defalarca ubuntu yükledim,herhangi bi yerde hata yapmıyorum).fakat kurulumda şu hatayı veriyor..%22 ye gelince diyor..

Alıntı YapKurulum, dosyaları sabit diske kopyalarken bir hatayla karşılaştı:

[Errno 5] Input/output error: '/target/bin'

Bu sorun genellikle sorunlu bir sabit disk yüzünden görülür. Sabit diskinizin eski olup olmadığını ya da değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek, veya bilgisayarınızı daha serin bir ortama taşımak yardımcı olabilir.

aynen bunu diyor..ne yaptıysam düzletemedim..ne yapmam gerekiyor??..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2009 - 16:15:42

yeniden denedim şimdi de bu hatayı veriyor

Alıntı YapKurulum, dosyaları sabit diske kopyalarken bir hatayla karşılaştı:

[Errno 30] Read-only file system: '/target/bin'

Bu sorun genellikle sorunlu bir sabit disk yüzünden görülür. Sabit diskinizin eski olup olmadığını ya da değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek, veya bilgisayarınızı daha serin bir ortama taşımak yardımcı olabilir.

localhost

Diskinizde bad sector filan olusmustur. LiveCD ile bilgisayari acip fsck ile hdd kontrol ettirin.
Linux LPIC1 - MCSA

berkan402

linux da acemiyimdir..nasıl yapılacağını söyleyebilir misin??

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2009 - 16:29:16

sudo fsck /dev/target/bin

yazdığımda şu yazıyor

Alıntı Yapfsck 1.41.4 (27-Jan-2009)
e2fsck 1.41.4 (27-Jan-2009)
fsck.ext2: No such file or directory - /dev/target/bin açılmaya çalışılırken hata oluştu

Süper blok okunamıyor ya da doğru ext2 dosya sistemi tanımlamıyor.
Aygıt geçerliyse ve gerçekten bir ext2 dosya sistemi içeriyorsa,
(ve bir takas bölümü veya ufs ya da her neyse değilse)
süper blok bozulmuş demektir. Başka bir süper blok ile e2fsck çalıştırmayı
denemelisiniz:
      e2fsck -b 8193 <aygıt>

bytan

Diskin bir bölümünü veya tamamını taratın:

sudo fsck /dev/sdaX
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

berkan402

Alıntı Yapfsck 1.41.4 (27-Jan-2009)
e2fsck 1.41.4 (27-Jan-2009)
fsck.ext2: No such file or directory - /dev/sdaX açılmaya çalışılırken hata oluştu

Süper blok okunamıyor ya da doğru ext2 dosya sistemi tanımlamıyor.
Aygıt geçerliyse ve gerçekten bir ext2 dosya sistemi içeriyorsa,
(ve bir takas bölümü veya ufs ya da her neyse değilse)
süper blok bozulmuş demektir. Başka bir süper blok ile e2fsck çalıştırmayı
denemelisiniz:
      e2fsck -b 8193 <aygıt>

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2009 - 07:42:13

bi saniye..tarama yapıyor..sonuçları yazacağım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2009 - 17:50:29

Alıntı Yapgetting next inode from scan işlemi sırasında blok 655369 okunurken hata oluştu (Attempt to read block from filesystem resulted in short read).  Hata görmezden gelindi<e>? evet

Yeniden yaz<e>? evet

getting next inode from scan işlemi sırasında blok 655449 okunurken hata oluştu (Attempt to read block from filesystem resulted in short read).  Hata görmezden gelindi<e>? evet

Yeniden yaz<e>? evet

getting next inode from scan işlemi sırasında blok 655452 okunurken hata oluştu (Attempt to read block from filesystem resulted in short read).  Hata görmezden gelindi<e>? evet

Yeniden yaz<e>? evet

getting next inode from scan işlemi sırasında blok 655456 okunurken hata oluştu (Attempt to read block from filesystem resulted in short read).  Hata görmezden gelindi<e>? evet

Yeniden yaz<e>? evet

getting next inode from scan işlemi sırasında blok 655459 okunurken hata oluştu (Attempt to read block from filesystem resulted in short read).  Hata görmezden gelindi<e>? evet

Yeniden yaz<e>? evet

getting next inode from scan işlemi sırasında blok 655469 okunurken hata oluştu (Attempt to read block from filesystem resulted in short read).  Hata görmezden gelindi<e>? evet

Yeniden yaz<e>? evet

dahası da gelecek galiba..internette hdd low level format demişler..sizce denemeli miyim??çünkü riskleri varmış..

heartsmagic

Başka bir çözüm yolu yok gibi görünüyor şu anda. Zaten şu anda diski kullanamıyorsun, en kötü yine kullanamazsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berkan402

low level format da işe yaramadı..hatta xp bile yüklemiyor..az önce servise getirdim..bkacaklar işte olmazsa yeni hdd verecekler..

konu kilitlenebilir..

teşekkürler yardımcı olmaya çalışanlara

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ahmet ferid

arkadaşlar aynı sorunu son zamanlarda bende PC yaşamaya başladım. Denemediğim Linux çeşidi kalmadı.
Denemediğim Le lewel format tekli 0 yazma veya 7 kez algoritmalı veya 1/0 formatlama. Gparted uygulaması hem usb ye ve hemde HDD ye.
yine kurulum aşamasında aldığım hata [Errno 30] Read-only file system: '/target/bin'

sorum şu ki: incelediğim ubuntu forumlarında şöyle bir çözüm olması ihtimal mi.
Ancak ben tam çözemedim yardımcı olabilir misiniz?

forum soru sayfası: http://askubuntu.com/questions/712860/how-to-solve-errno-30-read-only-file-system

Cevap: I found out what to do:

I followed https://developer.ubuntu.com/en/start/ubuntu-for-devices/installing-ubuntu-for-devices/ and skipped the actual installation.
There is a part 'Enabling read-write mode' which fixed this problem.

VEYA ŞURDAKİ AÇIKLAMA NASIL OLUR

Linux: Check Hard Disk for error
http://www.informaticapressapochista.com/linux/linux-check-ssd-hard-disk-for-error/

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1063354

YARDIMCI OLABİLİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM, İYİ FORUMLAR