[Çözüldü] Windows İçin Alan Açma

Başlatan myeser, 06 Mart 2017 - 13:31:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myeser

Arkadaşlar merhaba. Dizüstü bilgisayarım için yeni hdd almıştım. İlk kurulumunu da Ubuntu OS ile gerçekleştirdim. Yalnız bana bazı işlerimde windows işletim sistemi gerekli. Aslında evde iken arada babama veriyorum adamda sıkıntı yaşıyor :) Ubuntu'yu kurarken hiç bir bölümlendirme yapmadım. Şimdi ise windows kurulumu yapacağım ama ne olur ne olmaz diye ubuntu üzerinden disk bölme işlemini gerçekleştirmek istiyorum. (Grub ekranı konusu daha önceden başıma geldiği için çözdüm artık :) Bu işlem için gerekli uygulama nedir acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

remziyapar

Gparted ile bu işlemi yapabilirsin.

sudo apt-get install gparted

Wiki : https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=GParted

myeser

Uygulamayı kurdum. Fakat bölümlendiremiyorum. Değer falan giremiyorum. Neden acaba?

remziyapar

Hocam bolüm üzerinde işlem yapabilmen için diski sistemden ayırman gerek. Ayırmadığın sürece pasif gözükürler wiki sayfasında ki gparted maddesini dikkatli okursan orda da bu konu belirtiliyor.

ata1

[mention=619567]@remziyapar[/mention] Sistem üzerinden bir kısımdan ayırmak isteniyor ise Çalışan sistem ayrılmaz garpd'in flasha yükleneni ile yada kurulum iso üzerinden yapmalı arkadaş.

Çalışan disk bölmeye izin vermez. Kısaca kurulum isosu ile program menü de zaten kurulu çalıştırıp orada işlem yapmalısın [mention=619549]@myeser[/mention]

remziyapar

[mention=619569]@ata1[/mention]

Üstad aksi bişey mi söyledim uyarmaya ihtiyaç duydun. Harici depolama olarak ayırdığın alan eğer üzerinde bir işlem yapmıyorsan neden sistemden ayrılmasın ? Arkadaşa gidip sistemin kurulu olduğu bölümü ayır mı dedim? Doğrudan wiki sayfasına yönlendirdim ki orada nasıl kullanılır başlığında bu detayların tamamı yazıyor.

ata1

Hayır bilgi amaçlı anlaşılması açısından söyledim. Çalışan sistem ayrılmaz  bunu 2 şekilde yapabilir ya garped'i flasha yazdırmalı yada kurulum iso'su ile live olarak.

myeser

Alanı açtım lakin bir sorum daha olacaktı. Çalışan sistemde 1 mb ayırdım (nasıl ayırdım onuda bilmiyorum) bunuda diğer bölümlendirilmemiş alan ile birleştirme olanağım var mı?

ata1

2 ayrılmamış yazanı sil dediğinde aynı alana dahil olacaklar. Yeniden bölersen   normale dönecektir.  :))

myeser

remziyapar

[mention=619770]@myeser[/mention]
O 1 mb alan kalıyor ya bir şekilde bende bir anlam veremedim. Hiçte araştırmadım neden öyle diye. Sonuçta 1mb alan olsa ne olur olmasa ne olur. :)

ata1

hangi alandan alındığı biliniyor ise kalmıyor. Silip diğer alanı genişlet dediğimizde olay çözülüyor.

NOt: alınan alan bilinmese de hangisini genişletebiliyorsanız ona eklenir.

myeser

Hepinize teşekkür ederim. Sorunu kalktı. Çözüldü etiketini yazıyorum.