Fedora wayland türkçe klavye sorunu

Başlatan iybayazit, 02 Haziran 2015 - 11:40:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iybayazit

Merhabalar. Kişisel dizüstü bilgisayarımda Fedora 22 Workstation kullanıyorum. Var sayılan olarak xorg yerine wayland ile başlıyor ve gdm'de i ya da ı harfini yazamıyorum. Sanal klavye kullanarak gnome with xorg'a giriş yapıyorum. Giriş yaptıktan sonra böyle bir sorun olmuyor. Ancak  Gnome with wayland a giriş yaparsam sorun devam ediyor. ask.fedoraproject'e de sordum ancak bilinen bir hata olmadığını ve bugzilla.redhat'e yazmamı söyledi. Ancak sorunum şu ki ben ilgili çıktıları alabilecek kadar bilgi sahibi değilim ve yine de bu konuda bir şeyler yapmak istiyorum. bugzilla.redhat'e bu hatayı göndermeme yardım edebilecek birileri var mı ?

heartsmagic

i mi büyük İ mi yazılamıyor? Tek sorun yapan ikili bu harfler mi?
Şu an için çıktı alman gerekmeyebilir. İngilizce sorun olmayacaksa bir üyelik açıp hata kaydı girebilirsin. Şimdilik sadece durumu anlatırsın ayrıntılı bir şekilde. Bu arada sistem dili Türkçe mi? Eğer öyleyse mümkünse İngilizce'ye geçiş yaparak bir dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iybayazit

klavye sistem dilini ingilizce yapıp başlattım ve sonra tekrar türkçeye çevirdim. Şu anda sorun çözülmüş gibi görünüyor. ask.fedoraproduct'a çözüm olarak yazacağım. Teşekkür ederim :)

heartsmagic

İlginç bir çözüm oldu tabi :) Eğer kalıcı olursa başlığımızı etiketlersin, bizler de kapatırız: cozuldukonusu

iybayazit

gdm için çözüm kalıcı oldu ancak gnome with wayland seçeneğinde aynı sorun devam ediyor.

heartsmagic

Türkçe ile alakalı bir sıkıntı var belli ki. Bir yerlere hata bildirimi yapmak lazım aksi takdirde çözüleceği de şüpheli.

iybayazit

Tekrar merhaba. Ben de sorunun türkçe wayland üzerinde olduğunu düşünüyorum. Hata bildirimi yapmam gerek ancak bu konuda bilgim yetersiz .Bana yardım edebilir misiniz acaba ? iybayazit16@gmail.com adresinden hata ile ilgili raporları bulmamı sağlarsanız en kısa sürede redhat.bugzilla ya hatayı girmek istiyorum.

heartsmagic

Hata ile ilgili ayrıntıları Wayland geliştiricileri veya artık hangi bileşende sorun varsa o taraf isteyecektir. Sen basit bir şekilde Wayland tarafına hata kaydı açmayı deneyebilirsin. Basit bir şekilde durumu anlatabildiğin kadar anlatıp, ne yapılması isteniyorsa yapmaya çalışacağını ifade et.

hatalar205

Yeni fedora 22 kurdum aynı sorun bende de var. Çok ilginç wayland oturumunda sadece "ı, I, i, İ" harflerini yazmıyor. Diğer harflerde hiç bir sorun yok.

betseg

ersan

Merhabalar

Konuyu yeniden canlandırıyorum (hortlatmak daha doğru olur herhalde :))

Aynı sorun Fedora 25'de de devam ediyor.
Gnome X11 ile giriş yaptığımda Türkçe karakterler (i İ ı I) yazıyor. Fakat wayland ile giriş yaptığımda yazmıyor. Fakat dikkati çeken şey bu durumda bilgisayarı baştan başlattığımda arka alanda terminalde ne kadar bu karakterlere bastıysam ekranda siyah ekranda görünüyor.

Acaba bu soruna waylandı kaldırmadan bir çözüm bulan veya bunun için tekrar bug açan var mı?

Not: İngilizcem çok kötü olduğu için malsef bug açamıyorum.

Saygılar

matrax_41

ersan

İlginize teşekkürler

Acaba benim yapabileceğim veya yapmam gereken bir şey var mı?
Yani bu açılmış hata kaydı alanına üyo olup aynı sorun devam ediyor demem yeterli olur mu?

matrax_41

Seni de etkilediğini belirtmen yeterli şu an.