Lenovo Ideapad Z510 Ubuntu Kurulumu

Başlatan Emre54, 18 Kasım 2016 - 17:49:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emre54

Sormak istediğim Lenovo Z510 da tek tuş recovery özelliği var.

Ubuntu'yu Usb bellek'den kurup recovery i kurtarabilirmiyim? Yani Ubuntu'dan vazgeçersem tekrar Windows'a dönmek için soruyorum.

Birde eğer usb belleğe Ubuntu'yu yazdırırsam usb belleği normal kullanmaya devam edebilirmiyim?
Yani sadece Ubuntu kurmaya yarar, o usb gider gibi şeyler duydum o yüzden sordum ona göre bir bellek kullanmak istiyorum.

012rev3

Alıntı YapUbuntu'yu Usb bellek'den kurup recovery i kurtarabilirmiyim?
Recovery dizininde bulunan dosyaları silmezseniz eğer windowsu geri kurtarma yapabilirsiniz. Ancak bu windows için geçerli.
Ben bilgisayarınızı aldığınız gibi tekrar o haline getirebilecek bir recovery özelliği görmedim varsa bilemiyorum? Belki tüm diski yeniden düzenleyip (ubuntu kurmuş olsanız bile) tekrar windows'u aynı aldığınız gibi kuran bir recovery özelliği vardır. Ancak bunun için recovery diskine ayrılan dosyaları silmemeniz gerek. Dikkatli olun.
Alıntı YapBirde eğer usb belleğe Ubuntu'yu yazdırırsam usb belleği normal kullanmaya devam edebilirmiyim?
Normal kullanıma devam edebilirsiniz. Disk fat32 olarak biçimlendirilir. Bu formatı windows tanır haliyle taktığınızda içerisindeki ubuntu dosya/klasörlerini görürsünüz. Ancak bu dosyalara zarar vermeniz halinde tekrar o usb bellekle ubuntu kurulumu gerçekleştiremezsiniz. Ama elbette biçimlendirme yapıp tekrar flash bellek mantığında kullabilirsiniz. Usb nin filan bir yere gideceği yok.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Emre54

Alıntı YapUbuntu'yu Usb bellek'den kurup recovery i kurtarabilirmiyim?
Recovery dizininde bulunan dosyaları silmezseniz eğer windowsu geri kurtarma yapabilirsiniz. Ancak bu windows için geçerli.
Ben bilgisayarınızı aldığınız gibi tekrar o haline getirebilecek bir recovery özelliği görmedim varsa bilemiyorum? Belki tüm diski yeniden düzenleyip (ubuntu kurmuş olsanız bile) tekrar windows'u aynı aldığınız gibi kuran bir recovery özelliği vardır. Ancak bunun için recovery diskine ayrılan dosyaları silmemeniz gerek. Dikkatli olun.

Cevabınız için çok teşekkür ederim büyük ölçüde sorularıma cevap aldım artı olarak tek sorum:  Recovery kısmını Ubuntu'yu kurarken nasıl kurtarabilirim? Onu bilmiyorum.

ekremsenturk

HP bilgisayarlarda Recovery bölümü, sistem kutarma bölümğnden erişilen bir seçenekten DVD'lere yedeklenebiliyor. En az 2 DVD hazır bulundurmaluısın ve kaliteli DVD seçmelisin, çünkü bu işlem sadece bir kerelik mümkün.

012rev3

Alıntı YapRecovery kısmını Ubuntu'yu kurarken nasıl kurtarabilirim?
Soruyu tam olarak anlayabildiğimden emin değilim.
Eğer sorunuz bu bölüme zarar vermeden ubuntuyu nasıl kurarım şeklindeyse cevap olarak yedeklere zarar vermeden ubuntuyu nasıl kurarsınız derim.
Recovery(kurtarma) bölümü için aslen format cdsinin(windows) ve önemli dosyalar/ayarların(sürücüler ve laptobunuza özel yazılımlar olabilir) tutulduğu disk bölümüdür diyebiliriz.
Bu disk bölümü örneğin Yerel Disk D:/E:/C: ... lerden herhangi birinde bulunuyorsa misal Yerel Disk E: de bulunuyorsa siz o bölümü biçimlendirmemelisiniz ya da ubuntuyu kurarlen o bölümü dahil etmemelisiniz. Nasıl ki windows'un kurulu olduğu alanı ya da yedeklerinizin olduğu alanı dahil etmemeniz gerekiyorsa. Bunun için neyin nerde olduğunu baştan kontrol etmelisiniz.
Window'un içerisinden ubuntuyu kurabileceğiniz disk bölümü açarak ubuntuyu bu disk bölümü üzerine kurabilirsiniz. Haliyle oluşturduğunuz bu disk bölümü boş olacağı için yanılma payınız olmaz.
Siz elbette dikkatli olun ancak bu kadar da çekince verecek bir durum yok ortada.
Ama elbette ilk linux deneyiminiz olacaksa hata yapma payınız yüksek. Bu durum windows formatlama işlemleri için de geçerli. Nitekim windows kurulumunda da birçok kişi yanlışlıkla kendi yedek dosyalarını sildiğini biliyorum.

Kurulum için wiki kaynaklarını okursanız daha bilinçli hareket edebilmeniz mümkün. Kolaylıklar diliyorum.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

Emre54

Boot setup dan legacy first yaptım usb dem kurmak için ama böyle bir hata aldım.

https://s18.postimg.org/6ivd5xgfd/20161119_023912.jpg

error: unknown filesystem
Entering rescue mode...
grub rescue>

Daha önce Windows'un yanina Elementary OS kurmuştum o zaman bir sorun olmamıştı.  Diski 3 ayırmıştım C-D-F olarak. Elementary OS u da F ye kurmuştum ama daha sonra disk yönetiminden F yi biçimlendirip Elementary OS u silmiştim.

012rev3

Dosya sisteminizin tanınmadığını söylüyor. Hangi programla ubuntuyu usb belleğinize yazdırdınız?
Universal usb installer programını tavsiye ederim. Bağlantı için;
https://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Emre54

Alıntı yapılan: 012rev3 - 19 Kasım 2016 - 03:20:46
Dosya sisteminizin tanınmadığını söylüyor. Hangi programla ubuntuyu usb belleğinize yazdırdınız?
Universal usb installer programını tavsiye ederim. Bağlantı için;
https://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

unetbootin ile kurdum

Emre54

Arkadaşlar bir türlü olmuyor
error: unknown filesystem
Entering rescue mode...
grub rescue>  hatasını alıyorum hep.

uefi modunda kurma seçeneğini denedim bir türlü olmuyor bir türlü kurtulamıyorum şu windows tan. Recovery falan geçtim sileyim şu windows u yeter.

if

@Emre54, kurulumu tamamlayabiliyor musunuz? Ubuntu canlı cd ile bilgisayarı açıp sudo fdisk -l çıktısını buraya geçin.