Ubuntu'nun Yanına Windows

Başlatan vince carter, 26 Ağustos 2014 - 14:11:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vince carter

Yeni konu açmamak için hakkaten direndim ama tam bi bilgisayar cahili olduğumdan eski konulardan bir yere varamadım. Elimde win7 dvdsi var. Bilgisayarımda ise ubuntu kurulu. bi bölüme de win7 yüklemek istiyorum ama yok canlı cd, yok ntfs, yok grub yok gparted derken kafam karıştı çünkü hiçbir terimin karşılığını bilmiyorum. Gparted şöyle bi görüntü veriyo, ne yapacağımı adım adım bir kez daha anlatrsanız çok sevinirim:

Edit: ubuntuyu silip, windows kurup windowsun yanına ubuntuyu da yükleybilirim diğer türlü zor olacaksa

[eklenti yönetici tarafından silindi]
You'll never walk alone.

ekremsenturk

Daha kolay bir yol önereyim. Vitualbox adında bir program var. O programı "Yazılım Merkezi"nden indir, ve o program ile Windows'u Ubuntu içine kur ve ubuntu içinden çalıştır. Kullanımı kolay ve seni yönlendirecektir. Tabii Widows biraz performas kaybı ile ve daha küçük bir ekranda çalışcaktır. (Benim yeğenlerim, Windows olmadığını fark edemediler. Görünümü özelleştirdim sandılar)

vince carter

aslında yapmak üzere gibiyim. gparted ile boyutlandır/ayır seçeneğine geldim. yalnız bi türlü 600 gb'a 100 gb şeklinde bölemedim orayı. 709408 yazıyo. buradan 100 gb alıp yeni bi 100 gblık kısım açayım diyorum ama 7 rakamını değitirip alt satıra inince 6 tekrar 7'e dönüşüyo. bilmem anlatabildim mi

ayırmak istediğim bölümü ubuntu kullandığından dolayı ayrılamıyor gibi bi hata alıyorum sanırım. nasıl çözebilirimö

edit: sanırım bunun için de live usb hazırlamam gerek adım adım çözüyorum resmen :D elimde ubuntu kurulumu için hazırladığım kurulum flashı vardı. bunu bi türlü normal flash haline getirememiştim. bunu nasıl düzeltebilirim? düzeltip live usb haline getireyim bunu

edit2: resmen kendimi aştım ve bunu da hallettim. şimdi live usb hazırlayıp uygulamaya çalışıcam.
You'll never walk alone.

heartsmagic

İki sorun var gibi ortada. Birincisi oradan bölüm ayırsan bile Windows ilk bölüm olmadığı için mızmızlanabilir. Forumda bir yerlerde ilk bölümü kurulmazsa sıkıntı oluyor dendiğini hatırlıyorum. İkinci sorunsa disk bölümlemesinin makul yapılmaması. Koskocaman bir bölüm, ardından uzatılmış küçük bir bölüm oluşturulmuş :) Şimdiyse uzatılmış alan dışındaki bölümden yeni bir bölüm açılmaya çalışılıyor. Ben olsam alırım yedeklerimi makul bir bölümleme yapar, önce Windows kurar sonra tekrar Ubuntu kurarım.

Makul bölümleme içinse, ne bileyim şöyle bir şeyler olabilir.

100GB Windows için ilk bölüm
20-30GB Ubuntu için bir bölüm
2-3GB takas
Uzatılmış alan
Geri kalanGB kadar yedek

Boyutlar ve bölüm sayıları değişebilir, ancak nasıl yaparsan yap daha düzenli bir şekle bürünür bu halde disk bölümlerin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.