Ubuntu açılmıyor

Başlatan ozsc, 14 Kasım 2016 - 22:15:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozsc

Dün ubuntu kurdum. Bugün ekran parlaklığını ayarlamak için terminale birkaç kod girdim. Sonrasında bilgisayarı tekrar başlattım ama ubuntu açılmadı.
Girdiğim kodlar:
sudo gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
açılan boş metin belgesine de şunu girdim:
Section "Device"
          Identifier  "card0"
          Driver      "intel"
          Option      "Backlight"  "intel_backlight"
          BusID       "PCI:0:2:0"

EndSection

Edit: Uğraştım düzeltemedim. Ubuntu bölümünü sildim. Benim ubuntuyu eğitimim dolayısıyla kullanmam lazım. Ubuntuyu kurmadan windows içinde kullanmanın bir yolu varmıdır?

bugra9

Kurtarma kipinde başlatıp o dosyayı silebilirsin.

Alıntı YapUbuntuyu kurmadan windows içinde kullanmanın bir yolu varmıdır?
Sanallaştırma yazılımları ile yapabilirsin ama Ubuntu oldukça yavaş çalışacaktır.
Örn: https://www.virtualbox.org/

ozsc

[mention=610620]@bugra9[/mention]
Kurtarma kipinde de başlatamadım. Ubuntuyu boot optionstan sildim. Tekrar kurmayı denedim ama donuyor kurulumda. Tam 5 nokta olan ekran geliyor ve 4. nokta kırmızıyken donuyor istisnasız. Bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır?

bugra9

ozsc

[mention=610624]@bugra9[/mention]
Bunu da denemiştim. Acaba rufus ile usb hazırlarken hata yapıyor olabilirmiyim? 3 seçenek çıkıyor: Mbr bölüm düzeni: bios ya da uefi için, uefi için mbr bölüm düzeni, uefi için gpt bölüm düzeni. Bunların hangisini seçmeliyim?

bugra9

Eğer diskinde Windows kurulu ise ve ne şekilde kurulduysa o şekilde seçmelisin. Bir işletim sistemi yok ise farketmiyor.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak

ozsc

[mention=610633]@bugra9[/mention]
Windowsun nasıl kurulduğu hakkında bilgim yok. Windowsu ben kurmadım. Nasıl öğrenebilirim nasıl kurulduğunu?

bugra9

Aslında uefi hakkında pek bir bilgim yok. Diske kurulum o şekilde yapılmalı ama usb'yi biçimlendirirken neyi seçtiğin farkeder mi bilmiyorum. O wiki sayfasında, windows kurulu geldiyse ve bilgisayar 2010 yılından sonra üretildiyse UEFI modunda kurun yazıyor.

Emin olduğum tek şey şu an kuramamanın bunlarla bir ilgisi yok.

ozsc

[mention=610635]@bugra9[/mention]
nomodeset ile kurdum. Şimdi de nomodeset i silince açılmıyor ubuntu. Silmezsem çözünürlük çok kötü açılıyor. Ayrıca grub windows u görmüyor.

bugra9

Ubuntuyu açtıktan sonra,
sudo update-grub
komutunu girerseniz gruba windows'un ekleyeceğini umuyorum. Eğer olmazsa yeni konu açarsınız.

Diğer konu için de yeni konu açsanız daha iyi olacak. Daha önce benzer konuları gördüm ama ne oldu bilmiyorum.