EnchantmentOS

Başlatan illedelinux, 30 Kasım 2016 - 18:40:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Yeni Linux dağıtımlarını, özellikle başarılı bulduklarımı tanıtmaya devam ediyorum.
Bu defa tanıtacağım dağıtım Debian-Ubuntu tabanlı EnchantmentOS ismini taşıyor. Ubuntu'nun 16.04 LTS sürümü ve Xfce kalıbı çıkarmış. EnchantmentOS, Türkçesi Sihir anlamı taşıyan "Sihir işletim sistemi" anlamına gelmektedir. Bu isim tesadüfen konmamış, gerçekten kendine has sihirli diyebileceğimiz bir özelliğe sahip. Daha kurmadan canlı oturumda ne gibi özelleştirme ve ayar yapılmışsa aynısını kurulumdan sonra karşınızda görebiliyorsunuz.
ABD'nin çeşitli eyaletlerinde 200 bilgisayar kullanıcısı ile yapılan röportaj dogrultusunda eski makinelerde de performans gösterecek yapıda hazırlanmış.
Ancak Xfce masaüstünün temel özelliklerinden de hiç taviz verilmeden bunu başarmışlar. Zaten ev, büro ve işyerleri amacıyla geliştirilmiş olması ne denli temel prensipden taviz vermedikleri bunu gösteriyor.

Ayrıca dağıtımın Türkçeye çevrilmiş özelliklerini kendi tanıtımlarından da bakabiliriz.

Geekish olmayan tüketicilerin ev ve ofis kullanımı için basitleştirilmesi
Hızlı, kararlı bir Xubuntu 16.04 Linux, Uzun Süreli Destek (LTS) sürümünün bir türevi
Gerçek tüketicilerin geribildirimlerine dayanarak, kıyıdan sahil yoluna
Tam renkli, okunması kolay kullanıcı kitabı ile eşleştirilmiş
Tüketici dostu uygulamalar, kullanım kolaylığı ve hafif bellek gereksinimleri için seçildi
Daha düşük bir kontrol paneli ve sol altta bir Menü düğmesi olan basit ve tanıdık düzenler
Yeni yazılımı kolayca bulmak ve kurmak için Software Boutique uygulama yöneticisini içerir
Daha yağsız, daha yeşil bir PC donanımı üzerinde hızlı çizme ve çalıştırma ve daha eski bilgisayarları kurtardı
Doc Kelley'nin sakin kara ve deniz manzarası arka planları

Önceden Yüklenen Enchantment Linux Sistemleri ve uygulama yazılımları, DVD'lerdeki önyüklenebilir USB sürücüler.
Okunması kolay, tüketici dostu kullanıcı kitabı
Masaüstünüze veya dizüstü bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz önceden yapılandırılmış sabit sürücüler
Spesifikasyonlarınıza tamamen uyarlanmış yeni Enchantment Linux PC'ler
Ofisiniz veya küçük işletmeleriniz için çözümler
Danışmanlık ve özel konfigürasyonlar
Eğitim

Ben daha önce bu dağıtımı görmüş fakat nedense denememiştim.
Daha sonra Türkçeye çevirdiğim bu tanıtım yazısının doğrulugunu merak ettiğim için deneme ihtiyacı duydum. Kurup kullandıktan sonra gerçekten performans, sistem kullanımı ve kullanışlılık gibi özelliklerde hiç abartısız başarılı olduğunu gördüm.

İsterseniz kendi sitesinde çok daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.
http://enchantment.sourceforge.net/

İndirip denemek isterseniz
https://sourceforge.net/projects/enchantment/

Bu da bir video çalışması.
https://www.youtube.com/watch?v=7HhS3Pr32Hw

EnchantmentOS dağıtımını yeni ve tecrübeli bütün kullanıcılara rahatlıkla önerebilirim, ancak en iyi tercih sizin tercihiniz olacaktır...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...