Ubuntu yüklü PC'de Windows var mı? Kullanabilir miyim?

Başlatan frisby, 03 Kasım 2016 - 22:40:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

frisby

Merhaba Linux'ta yeniyim. Çalışmalarımda kullanmak için, üniversiteden daha önce kullanılmış, Ubuntu 14.04.5 LTS yüklü bir bilgisayar temin ettim. Bilgisyarın üzerindeki etiketten anladığım kadarıyla ilk alındığında Windows 7 yüklü gelmiş daha sonra Ubuntu kurulmuş.
Bazı programlardan dolayı Ubuntu'yu kullanmak durumundayım ancak bazen de Windows kullanmam gerekiyor.
Bilgisayarda bulunan devices içerisinde iki alan görünüyor. Bu alanlarda 404 GB Volume yazan alanda Windows dosyaları mevcut. Görüntüsü:  http://i.hizliresim.com/XdO7Vo.png
Computer yazan alanda ise sanırım linux dosyaları mevcut. Görüntüsü: http://i.hizliresim.com/nE1PPg.png

Diğer yandan sudo fdisk -l
komutunun çıktısı aşağıdaki gibi

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 450.1 GB, 450098159616 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 54721 cylinders, total 879097968 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00000000

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1   879097967   439548983+  ee  GPT

Açılışta direk Ubuntu açılmakta, herhangi bir seçenek sunmamakta.
Bu durumda bilgisayarda windows yüklü mü?
Eğer yüklü ise nasıl kullanabilirim?
Her iki işletim sistemini de aktif olarak kullanacağımı ve Ubuntu'da oldukça zor yüklediğim programlar olduğunu da göz önüne alarak yardım ederseniz çok sevinirim.

plazma

sudo gdisk -l

Grub menusu geliyor mu açılışta, gelmiyorsa shift tuşuna basılı tutarak açın bilgisayarı grub ta varmı bakalım windows

frisby

sudo gdisk -l

Kodun ekran çıktısı
GPT fdisk (gdisk) version 0.8.8

Problem opening -l for reading! Error is 2.
The specified file does not exist!

Herhangi bir menü gelmiyor. Shift tuşuna basılı tutarak açtım ama yine menü gelmedi.

Elessar

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

frisby

Teşekkür ederim. Format atıp tekrar yükleyeceğim.