Wine ile sistemi kapatmak

Başlatan panamax, 05 Aralık 2008 - 16:57:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

panamax

Arkadaslar,

UPS monitoring yazilimini wine icinde kullaniyorum. AC power kesildiginde yazilim haliyle Wine'i kapatiyor fakat ben sistemi kapatsin istiyorum.

Bunu nasil yapabiliriz? Surekli calisan process'leri gozlemleyip wine kapanirsa bilgisayari kapat gibilerinden bir script mi yazmaliyiz ?

Selamlar

atomkarinca

Terminalde şu komutu verin:

sudo EDITOR=gedit visudo

daha sonra dosyanın en altına şu satırı yerleştirin:

%users ALL=NOPASSWD: /sbin/halt

şimdi istediğiniz programdan

sudo halt

komutunu çağırdığınızda şifre sormadan bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: panamax - 05 Aralık 2008 - 16:57:42
Bunu nasil yapabiliriz? Surekli calisan process'leri gozlemleyip wine kapanirsa bilgisayari kapat gibilerinden bir script mi yazmaliyiz ?

Oldukça mantıklı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

panamax

Tesekkur ederim fakat ben bunu server uzerinden uygulayacagimdan dolayi hic mudahale olmadan islemi yapmali. Dolayisiyla wine otomatik olarak kapatildiginda, sistem otomatik olarak shutdown yapmali gibi bir durum ortaya cikiyor.

Hos bu sefer herhangi baska bir nedenden olayi wine kapanirsa, yine shutdown edecek. Icinden cikamadim :)

erginemr

Burada şunu bilmek lazım: Wine ile çalıştırılan bütün Windows uygulamaları, çalışan prosesler listesinde wine ismiyle mi, yoksa kendi adıyla mı görünüyor?

Kendi adıyla görünüyorsa, yazacağınız betik, cron ile belirli periyotlarla çalışır, "ps aux | grep uyulama_adı" kontrolü yapar, bir şey bulamazsa shutdown komutunun birebir kopyası olan, (/bin, /sbin, /usr/bin dışında standart olmayan bir yerde duran ve isminden ne işe yaradığı anlaşılamayan) özel bir ismi olan bir komutu çalıştırır. Ve bu komuta "visudo" aracı ile root olmadan çalışma yetkisi verilir.

panamax

Evet haklisiniz. Process olarak sadece wine mi gorunuyor yoksa ups monitoring uygulamasi ayri bir process mi fakat wine emulator gibi calistigindan dolayi sadece kendi gorunecektir diye dusunuyorum.

bakacagim

matafleur

Biraz kodlarını inceledim de wine için bir patch yazarak işini halledebilirsin sanırım.