Ubuntu'da Bios Güncelemesini Nasıl Yapabilirim?

Başlatan Linux Mint, 20 Ekim 2016 - 18:21:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux Mint

Arkadaşlar merhaba

Sanırım bios'ta bir sorun var, bu yüzden bios güncelemesi yapmaya mecburum.

Bios güncelemesi için Gigabyte web sitesinden bios dosyasını download yapmak için girişim yapsam da exe dosyalı birşey download etti ve üzerinde Windows logosu var.

Acaba Ubuntu'da bios güncelemesini nasıl yapabilirim?

ve Ubuntu'da anakart sürücü güncelemesini nasıl yapabilirim?

Anakartım GIGABYTE GA-G41M-Combo.

QuackWave

plazma

Eprom için bios üzerinden güncelleme verilmemiş sanırım işletim sistemi windows kullanacaksınız, bir diğer durumda zaten 3 sürümü var "Improve memory compatibility" açıklamadında diğer 2 sürüm düzeltmez sizin sorununuzu büyük ihtimal hafıza uyum iyileştirilmesi yapılmış sadece bir bug vs düzeltilmemiş biosta kolay kolay bozulmaz bu arada sorun nedir tam olarak ve neden biostan şüpheleniyorsunuz?

plazma

İlla yapmak isterseniz rehber paylaşılmış yukarıda qflash desteği varmış Türkçe anlatım içinde buraya bakabilirsiniz linux tarafı ile ilgisi yok bu işlemin ve riskli olduğu belirtilmiş herhangi ters bir durumda cihazınız açılmayabilir, sorumluluk size ait

https://www.technopat.net/2013/06/21/video-rehber-gigabyte-anakartlarda-q-flash-ile-bios-guncelleme/

Linux Mint

Alıntı yapılan: QuackWave - 20 Ekim 2016 - 21:47:06
http://davehall.com.au/blog/dave/2008/05/25/using-gigabyte-bios-updates-linux-boxes Çözüm burada olmalı büyük ihtimal.
Uğraşınız için çok teşekkür ederim ancak verdiğiniz sitedeki kaynak İngilizce ve ben hiç İngilizce bilmiyorum :)

Alıntı yapılan: plazma - 20 Ekim 2016 - 22:00:52
Eprom için bios üzerinden güncelleme verilmemiş sanırım işletim sistemi windows kullanacaksınız, bir diğer durumda zaten 3 sürümü var "Improve memory compatibility" açıklamadında diğer 2 sürüm düzeltmez sizin sorununuzu büyük ihtimal hafıza uyum iyileştirilmesi yapılmış sadece bir bug vs düzeltilmemiş biosta kolay kolay bozulmaz bu arada sorun nedir tam olarak ve neden biostan şüpheleniyorsunuz?

Neden bios'tan şüpheleniyorum?

Şöyle açıklayayım:

ilk başta combo anakart sahibi olduğumu belirteyim, 2 sene önce yeni aldığım DDR 3 ram çok kötü biçimde mavi ekran verdi ve o gündür anakartımda DDR 3 rami kullanamıyorum ama DDR2 rami kullanabiliyorum. DDR3 rami taktığımda bilgisayar uyumsuz ram davranışı sergiliyor.
Nedir o davranış derseniz: "DDR3 rami bilgisayarıma taktığımda bilgisayar çalışıyor görüntü gelmeden, 2 dakika olmadan duruyor tekrar açılıyor böyle bir sonsuz döngüye giriyor."

Ben bu yüzden bu sorunun sebebinde bios'tan şüpheleniyorum.

Alıntı yapılan: plazma - 20 Ekim 2016 - 22:07:57
İlla yapmak isterseniz rehber paylaşılmış yukarıda qflash desteği varmış Türkçe anlatım içinde buraya bakabilirsiniz linux tarafı ile ilgisi yok bu işlemin ve riskli olduğu belirtilmiş herhangi ters bir durumda cihazınız açılmayabilir, sorumluluk size ait

https://www.technopat.net/2013/06/21/video-rehber-gigabyte-anakartlarda-q-flash-ile-bios-guncelleme/

Linux'la şöyle alakası var: Bios dosyasını download ettim, içinden EXE dosyası çıktı ve ayrıca birde Zipli bir dosya çıktı ancak Ubuntu'daki Zip açma programı; "tanınmayan dosya" gibi bir hata vererek açamadı.

Böyle bir sorunda paylaşmak için en doğru yer burası olmalı diye düşünüyorum. Yoksa başka forumdakiler Linux'daki Zip programlarını nereden bilsin, Gigabyte'ın bios dosyasındaki EXE dosyasını Linux'da ne yapılacağını nereden bilsin.

Bilgisayarımda sadece Linux sürümleri kurulu.